R e k l a m a

Emerytury: W kwietniu ZUS wypłaci trzynastki

-

W kwietniu Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę trzynastej emerytury. Świadczeniobiorcy otrzymają pieniądze razem z kwietniową emeryturą lub rentą. Trzynastka „na rękę” wynosi 1217,98 złotych.

Zgodnie z ustawą trzynastki będą wypłacane w wysokości najniższej emerytury obowiązującej od 1 marca roku, w którym wypłacane jest dodatkowe świadczenie. W 2022 r. jest to 1338,44 zł brutto. Nie trzeba składać wniosku o przyznanie trzynastki.

Ministerstwo Finansów w tym roku zrezygnowało z poboru podatku od trzynastej emerytury. Ze świadczenia zostanie potrącona jedynie składka zdrowotna w wysokości 120,46 zł, zatem trzynastka netto wyniesie 1217,98 złotych. Zaniechanie potrącenia jest jednorazowe i ostateczne, czyli podatek nie zostanie zapłacony ani teraz, ani w rozliczeniu rocznym. Nie dotyczy to trzynastek za poprzednie lata.

Dodatkowe roczne świadczenie przysługuje wszystkim, którzy będą mieć 31 marca prawo do wypłaty emerytury, renty albo innego długoterminowego świadczenia z ZUS.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc