W niedzielę zawyją syreny. Uprzedźcie swoich znajomych z Ukrainy

-

W niedzielę 10 kwietnia o godz. 8:41 w całym kraju zawyją syreny alarmowe.

Syreny zawyją w hołdzie Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej, do której doszło 10 kwietnia 2010 roku. Zginęło w niej 96 osób, wśród nich: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią Kaczyńską, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, 18 parlamentarzystów, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych RP, pracownicy Kancelarii Prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych oraz osoby towarzyszące, stanowiący delegację polską na uroczystości związane z obchodami 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, a także załoga samolotu.

Ze względu na obecne okoliczności i przebywanie w Polsce grubo ponad 1 miliona ukraińskich uchodźców, którzy w ostatnim miesiącu uciekali ze swojego kraju słysząc syreny ostrzegające przed możliwym rosyjskim uderzeniem z powietrza, taki sposób oddania hołdu ofiarom katastrofy smoleńskiej wzbudził w mediach społecznościowych wiele kontrowersji.

Bez wdawania się w spory i rozstrzyganie czy rzeczywiście to co w czasach pokoju byłoby neutralne w czasie wojny jest pomysłem absurdalnym, chyba najlepiej po prostu uprzedzić swoich ukraińskich znajomych, że w niedzielę rano mogą usłyszeć syreny i przy okazji wyjaśnić im jaką tragedię ma to upamiętnić.

Aktualizacja (10:40):

Aktualizacja (17:30):

– Apeluję do wójtów i burmistrzów z terenu Powiatu Bocheńskiego, aby nie włączać jutro syren alarmowych. Proszę o minutę ciszy zamiast alarmu – napisał w mediach społecznościowych Adam Korta, starosta bocheński. Szczegóły TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2022

X