R e k l a m a

Zmiany w budżecie Bochni. Na razie bez 120 tys. zł na „covidowy” samochód

-

Podczas marcowej sesji radni poparli uchwałę zmieniającą tegoroczny budżet Bochni, ale dopiero po zmianach wykreślających 1 mln zł wygrany w konkursie „Najbardziej odporna gmina”. Tym samym na razie nie przeznaczono 120 tys. zł na samochód przeznaczony do transportu mieszkańców do punktu szczepień przeciw COVID-19. Jednak jak dowiedział się Bochnianin.pl temat ma wrócić na najbliższej sesji. W uchwale mają być takie same zapisy, ale z lepszym uzasadnieniem.

O proponowanych zmianach w tegorocznym budżecie Bochni szczegółowo informowaliśmy pod koniec marca – link do naszej publikacji TUTAJ.

Proponowane zmiany były dość duże, bo obejmowały zwiększenie dochodów o ponad 2 mln zł i wydatków o ponad 5 mln zł. To m.in. 2,75 mln zł na budowę mostu na potoku Babica na ul. Parkowej (miasto otrzymało 1,9 mln zł dotacji z Polskiego Ładu), ok. 1 mln zł dla jednostek organizacyjnych na pokrycie kosztów utrzymania stanowisk pracy i wzrostów cen energii i 1 mln zł na trzy zadania w ramach „działań przeciw COVID-19” (680 tys. zł na remont południowego skrzydła bocheńskiego magistratu, 200 tys. zł na samochód dla OSP Kolanów i 120 tys. zł na samochód przeznaczony do transportu mieszkańców do punktu szczepień przeciw COVID-19).

Te ostatnia propozycja wzbudziła największe kontrowersje. Podczas marcowej sesji pojawiło się kilka krytycznych głosów.

Wydaje mi się, że w tym projekcie uchwały zrobiono dość nieelegancką rzecz. Mianowicie połączono część zapisów, które są chyba nie do odrzucenia w kwestii przeznaczenia środków na zmiany uposażeń pracowników jednostek samorządowych, bo rzeczywiście od dłuższego czasu nie były zmieniane, z tą dziwną propozycją rozdziału nagrody na cele, które w niektórych momentach zapisane trochę nas nawet ośmieszają, gdybyśmy to przyjęli w takiej formie – powiedział radny Jan Balicki, który złożył wniosek o oddzielenie kwestii podziału 1 mln zł z nagrody od pozostałych zmian w budżecie i spokojne przeanalizowanie na co wydać te pieniądze.

Ponadto radny Jerzy Lysy zaproponował, aby z projektu uchwały wykreślić omawiany 1 mln zł. Temat przesunięto na koniec sesji, a w międzyczasie urzędnicy przygotowali autopoprawkę. Ostatecznie budżet zmieniono z autopoprawką, która wycofała dyskusyjny 1 mln zł po stronie przychodów i wydatków. Radni poparli zmiany w budżecie 17 głosami „za”, przy 2 wstrzymujących się” (imienny wynik głosowania poniżej).

Skarbnik miasta Ewa Dudek poinformowała, że decyzja w jaki sposób zostanie rozdysponowany 1 mln zł z nagrody należy do burmistrza. Na najbliższą sesję ma być zaproponowana kolejna zmiana budżetu.

W rozmowie z Bochnianin.pl burmistrz Stefan Kolawiński powiedział, że na kwietniową sesję zostanie zaproponowany projekt uchwały zmieniający budżet, który będzie zawierał taką samą propozycję na zagospodarowanie wygranego 1 mln zł. Zmienione zostanie uzasadnienie, które ma rozwiać wszelkie wątpliwości wokół tego tematu.

Wynik głosowania ws. zmiany uchwały budżetowej Gminy Miasta Bochnia na rok 2022 (z uwzględnieniem autopoprawki):

za (17): Jan Balicki, Marek Bryg, Stanisław Dębosz, Andrzej Dygutowicz, Bogusław Dźwigaj, Edward Dźwigaj, Celina Kamionka, Eugeniusz Konieczny, Jerzy Lysy, Anna Morajko, Janusz Możdżeń, Kinga Przyborowska, Łucja Satoła-Tokarczyk, Damian Słonina, Kazimierz Ścisło, Alicja Śliwa, Kazimierz Wróbel;

wstrzymali się (2): Zenona Banasiak, Bogdan Kosturkiewicz;

brak głosu (1): Krzysztof Sroka;

nieobecna (1): Marta Babicz.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc