Eurowybory. Maciej Gdula zachęcał w Bochni do głosowania na „Wiosnę” Biedronia

-

W czwartek Bochnię odwiedzili przedstawiciele ugrupowania „Wiosna” Roberta Biedronia. Do głosowania zachęcał m.in. Maciej Gdula, który jest „jedynką” na małopolsko-świętokrzyskiej liście w wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Podczas krótkiego briefingu prasowego zorganizowanego w pobliżu szybu Sutoris Maciej Gdula przedstawił główne założenia programowe „Wiosny”.

Cieszę się, że dziś przejechaliśmy do Bochni, bo dziś jest Dzień Europy. W całej Unii Europejskiej Europejczycy i Europejki cieszą się, że jesteśmy wszyscy razem, tworzymy zjednoczoną Europę. Jesteśmy przekonani, że Unia Europejska, żeby wciąż cieszyła Europejczyków musi się rozwijać. Musi cały czas udowadniać, że jest Europejczykom i Europejkom potrzebna, że podejmuje najważniejsze wyzwania współczesności, jest odpowiedzią na te wyzwania – mówił Maciej Gdula, socjolog, nauczyciel akademicki.

Program wyborczy

Dlatego przedstawiając program Polkom i Polakom, zwracamy uwagę na to, że potrzebujemy europejskiego programu walki ze smogiem. Tak, żeby Polacy czuli, że ich życie się zmienia i oddychają czystym powietrzem jak Francuzi, Niemcy, Hiszpanie. Drugi, bardzo ważny punkt naszego programu, to europejski program walki z rakiem. To jest wielka choroba współczesności, wielkie wyzwanie. Polacy i inni Europejczycy powinni mieć jednolite standardy opieki, jednolitą szansę na wyzdrowienie w walce z chorobą – przekonywał Maciej Gdula.

Trzeci, niezwykle ważny dla nas pomysł, to jest wspólny europejski paszport. Chcemy, żeby wszyscy Europejczycy podróżowali po świecie na takich samych zasadach, żebyśmy mieli przekonanie, że jesteśmy częścią jednej wspólnoty, jesteśmy traktowani równo. Czwarty element, na który chcemy zwrócić uwagę, do którego przekonujemy Polaków, to europejska karta praw kobiet. Jednolite standardy, jeśli chodzi o opiekę okołoporodową, ale też dostęp do tabletki „dzień po” w całej Unii Europejskiej dla wszystkich kobiet – powiedział Maciej Gdula.

Unia musi się zmieniać”

Piąta rzecz, która jest dla nas niezwykle istotna, to rozszerzanie programu Erasmus, tak żeby pracujący i ci, którzy nie poszli na studia mogli korzystać z wymiany międzynarodowej, żeby jeździli po Europie, zdobywali kompetencje, żeby mogli się rozwijać i mieli poczucie, że dostają to samo, co ludzie, którzy poszli na studia. Żeby czuli, że Unia Europejska zmienia ich życie, zwiększa ich szanse, zwiększa ich możliwości – wyliczał Maciej Gdula.

Unia Europejska musi się zmieniać, musi pokazywać ludziom, że ich codzienne życie się zmienia, ich szanse życiowe rosną. Po to chcemy iść do europarlamentu. Zachęcamy do głosowania, zachęcamy, aby 26 maja pójść na wybory i oczywiście głosować na „Wiosnę” i zmieniającą się Europę – powiedział Maciej Gdula.

„Inwestycja w człowieka”

„Jedynce” towarzyszyła „piątka”, czyli Jacek Jabłoński – przedsiębiorca, działacz z Tarnowa, lider lokalnych struktur „Wiosny”.

Jesteśmy w tej chwili najbardziej proeuropejską partią w Polsce. Unia Europejska dała nam bardzo dużo. Natomiast prawdą jest, że model Unii Europejskiej wymaga odświeżenia. Ten model polegał głównie na inwestycjach w infrastrukturę, drogi, budynki, wodociągi, rewitalizację miast co widzimy chociażby w Bochni. Oczywiście jest to bardzo potrzebne, ale pewna część społeczeństwa czuje się zostawiona poza nawiasem – mówił Jacek Jabłoński.

Naszą rolą jest przede wszystkim inwestycja w człowieka. W naszym programie stawiamy to na pierwszym miejscu: wyrównywanie szans, równe prawa dla wszystkich, budowa 10 mln tanich mieszkań w Unii Europejskiej, jednolite standardy opieki zdrowotnej, prawa kobiet jednolite w całej Europie, czy równe prawa dla wszystkich osób, jeśli chodzi o małżeństwa, czy dziedziczenie – powiedział Jacek Jabłoński.

Po briefingu kandydaci rozdawali mieszkańcom Bochni oranżadę i ulotki wyborcze wydane w formie brukowca.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Gmina Bochnia: Woda już bez bakterii

Można już bezpiecznie pić wodę pochodzącą ze Strefy Zbiorowego Zaopatrzenia Wola Nieszkowska – Nieszkowice Wielkie w gminie Bochnia. W...

Nietrzeźwy weekend na drogach Bocheńszczyzny. Rekordzista miał prawie 3 promile

W miniony weekend policjanci patrolujący drogi powiatu bocheńskiego zatrzymali 5 nietrzeźwych kierujących, z których rekordzista kierował samochodem osobowym mając w organizmie...

Brzesko. Matka zatrzasnęła w samochodzie roczne dziecko

O pomoc do służb ratunkowych zwróciła się kobieta, która przez przypadek pozostawiła klucze w samochodzie i zatrzasnęła w nim swojego...

Brzesko-Okocim. Przewróciła się ciężarówka pełna żwiru – ZDJĘCIA

W poniedziałek na drodze krajowej nr 75 Brzesko-Nowy Sącz w miejscowości Okocim ciężarówka wioząca żwir wypadła z drogi i przewróciła się na...

„Bez kolekcjonerów nie byłoby muzeów”. Muzealia 2019 – ZDJĘCIA

W sobotę i niedzielę w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zorganizowano Muzealia 2019. Hasło tego wydarzenia brzmiało: „Bez kolekcjonerów nie byłoby...

CO? GDZIE? KIEDY?

maj, 2019

26maj07:0021:00Wybory do Parlamentu Europejskiego

30maj20:00Bukartyk i AjagoreKoncert

Więcej wydarzeń
18,315FaniLubię
548ObserwującyObserwuj
X