Bochnia. Rekonstrukcja „Marsz ku wolności” w rocznicę Porozumień Sierpniowych

-

Mieszkańcy Bochni i okolic będą mieli kolejną okazję na „zanurzenie się” w historii. Tym razem cofniemy się o równe 40 lat, do pierwszego roku obowiązywania stanu wojennego. Wówczas, w drugą rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych, mieszkańcy miasta (głównie hutnicy z ZPH, obecnie Stalprodukt SA) tłumnie wylegli na ulice, by okazać swą niezgodę na rządy komunistów.

– Dziś to wydarzenie jest trochę zapomniane. Aby go przypomnieć powstał pomysł zorganizowania rekonstrukcji „Marsz ku Wolności”, która jest hołdem dla tych wszystkich, głównie młodych mężczyzn i kobiet, którzy przełamując strach, nie wznosząc haseł, głośno wypowiedzieli swoje „nie!” – wyjaśnia Ireneusz Sobas, jeden z organizatorów wydarzenia.

Na pamiątkę tamtego wydarzenia w środę 31 sierpnia 2022 r. zostanie odtworzony przemarsz sprzed 40 lat. Wezmą w nim udział byli i obecni członkowie „Solidarności”, dołączyć też może każdy, komu nieobce są ideały, o które wtedy walczono.

Szczegóły na plakacie.

Organizatorzy: Stowarzyszenie Wspólnota Bocheńska, Międzyzakładowa Organizacja Związkowa NSZZ „Solidarność” przy Stalprodukt SA w Bochni.


Zobacz też:

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2023