R e k l a m a

Urszula Augustyn w Sejmie: „Myślicie, że śmierdzące jajo podrzucicie samorządowi”

-

W czwartek Sejm zajmował się projektem ustawy o zakupie węgla po preferencyjnych cenach. Podczas debaty głos zabrała m.in. trójka posłów reprezentująca nasz okręg wyborczy.

Stanisław Bukowiec pyta o jakość i cenę węgla

Poseł Stanisław Bukowiec (Porozumienie) zadał pytania dotyczące węgla przypływającego do polskich portów:

Urszula Augustyn o „śmierdzącym jaju”

Z kolei Urszula Augustyn (Koalicja Obywatelska), mówiła: – Po raz kolejny z tej mównicy chcę się upomnieć o polskich przedsiębiorców. Pewnie nie wiecie, ale są podmioty pośredniczące w handlu węglem. Mają place, mają wagi, mają transport – tylko nie mają węgla, bo niestety zrobiliście wszystko, żeby tego węgla nie było.

– Dlaczego nie rozmawiacie z przedsiębiorcami? – bo oni umieją liczyć! Wy im każecie drożej kupić, a taniej sprzedać. I myślicie, że takie śmierdzące jajo podrzucicie samorządowi i samorządy je łykną, bo co mają zrobić. Pretensje obywatele będą mieli do wójta, a nie do ministra – wskazywała posłanka KO.

Urszula Augustyn dodała również: – Sprawdziliśmy jak dystrybuowaliście pieniądze na Rozwój Inicjatyw Lokalnych, jak przekazywaliście pieniądze swoim. Wystarczy zajrzeć do raportu Fundacji Batorego – widać wyraźnie: samorządy, które mają legitymację PiS-u dostają dostają pieniędzy tyle, te które nie mają nie dostają tych pieniędzy, albo dostają ochłapy. I to samo będzie z węglem – do wójta przyjdzie obywatel oburzony tym, że niestety jego węgiel się nie pali. Dlaczego? Dlatego, że tak samo potraktujecie samorządy, jak traktujecie je do tej pory. Kiedy uważacie, że należy zorganizować wybory uważacie że samorządy są be, ale kiedy trzeba im podrzucić problem z węglem, to wtedy są dobre.

Józefa Szczurek-Żelazko: „Rząd stanął na wysokości zadania”

Na mównicę wyszła też, po serii krytycznych wypowiedzi, Józefa Szczurek-Żelazko (Prawo i Sprawiedliwość): – Taki poziom absurdu jaki się pojawia w czasie dyskusji na tej sali, to chyba jeszcze do tej pory nie było. Z jednej strony mówicie państwo, że zaniechaliśmy troski o zdrowie Polaków, bo będziemy palić węglem, nie inwestujemy w energię odnawialną – co jest nieprawdą – a z drugiej strony mówicie: gdzie ten węgiel, gdzie ten węgiel, czym będzie można palić? Zastanówcie się państwo, co chcecie przekazać.

– Ja chciałabym bardzo podziękować polskiemu rządowi – bo po raz kolejny stanął na wysokości zadania – kontynuowała Józefa Szczurek-Żelazko. – Po raz kolejny wspiera Polaków, obniża koszty energii, bo one stanowią ogromny poziom w budżetach domowych, jak również w sposób drastyczny wpływały na kondycję małych i średnich przedsiębiorstw. Bardzo dziękuję za tę wrażliwość, bo nie tak dawno wnioskowaliśmy do pana premiera, również my jako posłowie Prawa i Sprawiedliwości, aby wspomógł małe i średnie przedsiębiorstwa, wspomógł podmioty wrażliwe, bo one realizują ważną misję społeczną w Polsce, one wpływają na poziom bezrobocia. I dziękuję za to, że ta ustawa powstała i mam nadzieję, że państwo zagłosujecie za nią i Senat niezwłocznie się zajmie i będą Polacy mogli odczuwać to wsparcie Prawa i Sprawiedliwości.


W głosowaniu nad projektem ustawy 303 posłów było „za”, 14 „przeciw”, a 118 wstrzymało się od głosu (25 nie głosowało).

Spośród 9 posłów z naszego okręgu wszyscy byli „za” z wyjątkiem Urszuli Augustyn, która podobnie jak cała Koalicja Obywatelska, wstrzymała się od głosu.

W ciągu 14 dni ustawą powinien zająć się Senat.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2024