Gdów wyłącza latarnie, nie będzie świątecznej iluminacji. W Bochni też ciemno

-

W związku ze znaczącym wzrostem cen energii elektrycznej władze Gdowa podjęły decyzję o wyłączeniu oświetlenia ulicznego od dnia 1 listopada w godzinach nocnych (od 23:00 do 4:00) na terenie całej gminy. Podobne kroki podejmuje wiele samorządów w regionie.

Wójt Zbigniew Wojas tłumaczy podjęcie takiego kroku wskazując, że w 2021 roku najniższa kwota w przetargu na zakup energii dla gminy wyniosła 645 tys. zł, w 2022 roku już 1,2 mln zł, a w najnowszym przetarg na dostawę energii w 2023 roku najniższa zaproponowana oferta to… 4,7 mln zł. Przetarg unieważniono, rozpisano nowy.

W związku ze stale rosnącymi cenami energii zmuszeni zostaliśmy do podjęcia trudnej decyzji o wyłączeniu oświetlenia ulicznego w godzinach nocnych, tak by ograniczyć zużycie prądu. Zapadła również  decyzja o rezygnacji w tym roku z montażu ozdób i iluminacji świątecznych – informuje wójt Gdowa Zbigniew Wojas.

W ostatnim czasie odbyły się również spotkania z dyrektorami szkół i jednostek organizacyjnych oraz przedstawicielami klubów sportowych, gdzie staraliśmy się wypracować rozwiązania, dzięki którym powstaną oszczędności w zakresie wykorzystywania budynków, sal i obiektów sportowych. Sytuacja związana ze wzrostem cen energii dotyka zarówno budżetów domowych, jak i naszego samorządu, dlatego proszę mieszkańców o zrozumienie dla podejmowanych przez nas decyzji i z góry za nie dziękuję – dodaje wójt.

Podobne kroki podejmują gminy w całym regionie. Niedawno wyłączanie latarni zakomunikował bocheński magistrat – w Bochni lampy mają być wyłączane w godz. 0:00 – 4:00.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2022