R e k l a m a

Europejski Klub Pickwicka realizuje kolejny projekt edukacyjny – ZDJĘCIA

-

Explore more with English – to projekt edukacyjny realizowany przez Europejski Klub Pickwicka przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 5 w Bochni, w roku szkolnym 2018/2019. W projekcie uczestniczy jedenastu uczniów i dwie nauczycielki, opiekunki Klubu Pickwicka.

Projekt jest dofinansowany z programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – „English Teaching”, zarządzanego przez Fundację NIDA.

Głównym celem projektu jest rozwijanie praktycznej umiejętności posługiwania się językiem angielskim, poprzez atrakcyjne formy uczenia się i działania.

Uczniowie doskonalili umiejętności komunikacji podczas zajęć z wolontariuszkami AIESEC – Emily (z Chin) i Haily (z Wietnamu) – studentkami ekonomii na uniwersytetach w Kanadzie oraz z Eve, native speaker z Toronto. Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach fotograficznych i filmowych. Poznali podstawy scenopisarstwa filmów dokumentalnych, a później sami napisali kilka krótkich scenariuszy. Zajęcia prowadzone były w siedzibie Klubu, ale nie tylko – relacjonują Krystyna Pacuła i Bogumiła Sroka-Barbach, opiekunki Europejskiego Klubu Pickwicka przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 5.

Cały dzień uczestnicy projektu spędzili w krakowskim ośrodku telewizyjnym, gdzie zapoznali się podstawami pracy: montażysty telewizyjnego, operatora kamery i realizatora obrazu. Mogli także sami spróbować sił, kierując kamerą i zasiadając za pulpitem realizatora programów telewizyjnych.

Po tych przygotowaniach teoretycznych nastąpił okres praktyczny. Uczniowie tworzyli kilkuminutowe filmy prezentujące siebie i szkołę. – Interesującym doświadczeniem było zwiedzanie bocheńskiej Kopalni Soli i prezentacja jej niezwykłych walorów w krótkiej formie filmowej. Wszystkie wypowiedzi informacyjne w tym filmach były zredagowane w języku angielskim. Część filmów wysłaliśmy do zaprzyjaźnionych szkół na Słowacji i w Kolumbii – mówią opiekunki Europejskiego Klubu Pickwicka.

Szczególnym wydarzeniem była „Noc Twórczych Działań”. Podczas całonocnych zajęć w szkole, dwudziestu czterech uczniów rozwijało praktyczną znajomość języka angielskiego, kreatywność, samodzielność myślenia i umiejętności interpersonalne.

Warsztaty fotograficzne prowadziła Antonina Bukowska, uczestniczka pierwszej „Nocy Twórczych Działań” organizowanych przez Klub Pickwicka w roku 2007, dziś ceniona fotografik. Przygotowany przez nią konkurs fotograficzny spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów podzielonych na grupy i nie było łatwo rozstrzygnąć. Każda z grup zaprezentowała najlepsze prace.

Po kolacji na uczestników zajęć czekało sześć sal tematycznych z zadaniami. Między innymi: „laboratorium chemiczne”, „tor wyścigów samochodowych”, „nauka podstaw chińskiej kaligrafii”, „zagadka detektywistyczna” i „sala ćwiczeń fizycznych”. Każda z grup była oceniana za prawidłowe wykonanie zadań i za umiejętności współpracy.

Ogromną pomocą w tych zadaniach był udział wolontariuszy: byłych członków Klubu Pickwicka, z lat kiedy był częścią Gimnazjum nr 1 w Bochni oraz Emily i Haily. Kolejnym celem projektu było rozwijanie wrażliwości i umiejętności patrzenia na Bochnię, tak, by czytać jego historię i współczesność jak swoistą księgę i umieć opowiedzieć w języku angielskim swoim rówieśnikom.

Dzięki projektowi Klub pozyskał cenne pomoce do nauki języka angielskiego i rozwijania pasji młodych ludzi. – Pragniemy podziękować wszystkim nauczycielom, wolontariuszom i uczniom naszej szkoły, którzy wspomagają nas w realizacji tego projektu i okazują szczególną życzliwość – dodają Krystyna Pacuła i Bogumiła Sroka-Barbach.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc