R e k l a m a

Konkurs na dyrektora szpitala: Skład komisji przegłosowany. Zgrzyt na sesji

-

Jak już informowaliśmy wkrótce zostanie rozpisany konkurs na dyrektora Szpitala Powiatowego w Bochni, ponieważ obecnemu dyrektorowi Jarosławowi Kyci skończyła się 6-letnia kadencja. Kilka dni temu podczas sesji radni powiatu bocheńskiego przegłosowali zaproponowany w projekcie uchwały skład komisji konkursowej.

W projekcie uchwały dotyczącej komisji konkursowej nie było żadnego przedstawiciela Prawa i Sprawiedliwości, dlatego radny Paweł Leśniak, przewodniczący klubu PiS zgłosił podczas sesji wniosek o poszerzenie składu komisji o dwie osoby: Dorotę Palej-Maliszczak i Michała Górę.

Skład komisji konkursowej zaproponowanej w projekcie uchwały jest kontrowersyjny. Zgodnie z zasadami demokracji największy klub radnych PiS powinien również mieć swoich przedstawicieli. Ich brak budzi poważne wątpliwości co do transparentności wyboru kandydata na dyrektora tej placówki – argumentował radny Paweł Leśniak.

W sprawach tak ważnych jak ochrona zdrowia obywateli komisja konkursowa powinna odzwierciedlać głos społeczeństwa, dlatego każdy klub powinien mieć własnych reprezentantów. Wobec tego wnosimy o wprowadzenie zmian w zaproponowanym składzie komisji i przyjęcie projektu uchwały uzupełnionej o radnych PiS: Michała Górę i Dorotę Palej-Maliszczak – mówił Paweł Leśniak.

Prawniczka starostwa zwróciła uwagę, że skład komisji konkursowej powinien liczyć od 3 do 6 przedstawicieli podmiotu tworzącego, w tym przynajmniej jeden lekarz (w tym przypadku jest to Bogdan Szymczyk). Oznaczałoby to konieczność wykreślenia dwóch osób z zaproponowanego już składu komisji.

– Jeżeli mówimy o odzwierciedleniu woli społeczeństwa to mimo to, że układ polegający na liczbie radnych odzwierciedla rzeczywistość to chcę państwu przypomnieć, że – nie wiem, czy państwo wykonywaliście taką analizę – głosy wyborców oddane na listy Polskiego Stronnictwa Ludowego i Naszej Wspólnej Sprawy to razem o 240 wyborców więcej niż na listę Prawa i Sprawiedliwości, więc jak najbardziej można powiedzieć, że ta koalicja odzwierciedla wolę społeczeństwa (w powiecie bocheńskim PiS zebrał w sumie 20 784 głosy, PSL 12 308, a NWS 8 716, czyli PSL+NWS = 21 024, więc o 240 więcej niż PiS – przyp. red.) – powiedział Adam Korta, starosta bocheński.

– Nie przypominam sobie takiej determinacji z państwa strony w tamtej kadencji, żeby w komisjach konkursowych uczestniczyły osoby z innych klubów np. NWS, czy PO. Rozumiem, że państwo zmienili pogląd w zależności od tego, że zmieniliście dzisiaj miejsce w składzie rady powiatu – dodał Adam Korta.

PiS nie dawał za wygraną. – Dobrym obyczajem byłoby zmienić tego typu nie najlepiej widziane obyczaje. Niestety reprezentujemy dosyć dużą grupę społeczną. Nic nikomu nie ujmując, styl i klasa wymaga, żeby w takiej komisji znalazł się przedstawiciel naszego klubu, a czy dołożyć, czy zamienić… proszę o rozmowę – zaproponował Piotr Bartyzel, radny PiS.

Wniosek zgłoszony przez PiS nie uzyskał akceptacji większości radnych (9 „za”, 12 „przeciw”), dlatego głosowano uchwałę w niezmienionej wersji. Całą uchwałę poparło 12 radnych, 11 było przeciw.

Przegłosowany skład komisji konkursowej:

przedstawiciele podmiotu tworzącego:

  • Adam Korta (przewodniczący komisji)
  • Ryszard Drożdżak
  • Bogdan Szymczyk
  • Marek Rudnik
  • Rafał Rudka
  • Zbigniew Biernat

przedstawiciel rady społecznej szpitala:

  • Józef Nowak

przedstawiciel rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum:

  • prof. dr hab. Jerzy Wordliczek.

6-letnia kadencja obecnego dyrektora szpitala Jarosława Kyci skończyła się 6 grudnia 2018 roku. Obecnie pełni on funkcję dyrektora do czasu wyłonienia nowego szefa tej placówki. Zgodnie z przepisami od czasu upłynięcia kadencji są 2 miesiące na powołanie komisji konkursowej, a potem kolejne 2 miesiące na wyłonienie dyrektora.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc