Ludowcy z powiatu bocheńskiego uczcili Zielone Świątki

-

Zgodnie z kontynuowaną tradycją tego święta przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego z terenu powiatu bocheńskiego 8 czerwca wzięli udział w uroczystej mszy św., która odprawiona została w bocheńskiej Bazylice. W asyście pocztów sztandarowych Ludowcy modlili się za zmarłych członków i działaczy Ruchu Ludowego z terenu powiatu bocheńskiego.

Po zakończonej mszy św. delegacja w asyście pocztów sztandarowych udała się pod pomnik św. Jana Pawła II na placu Bazyliki, by z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski złożyć symboliczną wiązankę kwiatów i oddać mu cześć, mając w pamięci jego słowa, które mocno wybrzmiały 40 lat temu na Placu Zwycięstwa w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Zapewne te słowa stały się początkiem wielkiego powiewu wolności i braterstwa, który zapoczątkował późniejsze zmiany w Polsce i Europie.

Wieczorem, jak nakazuje zwyczaj, ludowcy uczestniczyli w pikniku, gdzie w otoczeniu leśnej przyrody i przy płonącym ognisku spędzili miły towarzyski wieczór. Właściwa nazwa ludowych Zielonych Świątek to święto Zesłania Ducha Świętego. Jest to święto kościelne, jedno z najstarszych i największych świąt chrześcijańskich, które na początku było mocno powiązane z Wielkanocą. Jednak od IV wieku Zielone Świątki zaczęto traktować jako zupełnie oddzielne święto. Zielone Świątki przypadają na niedzielę i poniedziałek pięćdziesiąt dni po świętach Wielkanocnych, między 10 majem a 13 czerwcem, czyli na okres największego rozkwitu roślin i pełni wiosny.

Od ponad wieku Zielone Świątki obchodzone są w Polsce także jako Święto Ludowe. Zostało ono ustanowione w 1903 roku we Lwowie, w trakcie Zgromadzenia Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego. Święto Ludowe miało od tej pory wyrażać ideały chłopstwa i do tej pory obchodzi się je w organizacjach chłopskich oraz partiach ludowych. Niektóre obrzędy zielonoświątkowe stały się swego czasu symbolem ruchów chłopskich – tak było na przykład w przypadku palenia sobótek w południowo-zachodniej Polsce.

W czasach zaborów chłopi i ludowcy rozpalali wielkie ogniska na wzgórzach, co miało podkreślić ich polską tożsamość i chłopskie korzenie. Ognisko było także symbolem i sygnałem przekazywanym innym patriotycznym stowarzyszeniom, że chłopi z danej wioski są gotowi pracować i walczyć o swoje prawa oraz o wolność całego kraju. W okresie międzywojennym Zielone Święta nadal były dniem manifestowania swojego przywiązania do dawnych walk o wolność i niepodległość. Organizacje chłopskie, zwłaszcza w Galicji, wywieszały na domach zielone sztandary i drukowały dla mieszkańców manifesty, ulotki i odezwy. Tradycyjnie też organizowano w Zielone Świątki kolorowe festyny, zebrania i akademie.

W dniu Święta Ludowego, w Dniu Zielonych Świątek Ludowcy Powiatu Bocheńskiego składają wszystkim mieszkańcom najserdeczniejsze życzenia i pozdrowienia. Życzymy zdrowia, pomyślności i wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów. Niech to piękne święto jednoczy Nas i daje siłę w konfrontacji z problemami codziennej rzeczywistości. Niech to tegoroczne Święto Ludowe będzie pełne pogody ducha i nadziei. Tego Wam wszystkim życzymy i pozdrawiamy – przekazują Ryszard Drożdżak, prezes Zarządu Powiatowego PSL w Bochni oraz Patryk Paszkot, prezes Forum Młodych Ludowców Powiatu Bocheńskiego.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Szwiec.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Bochnia. Policja zarekwirowała 8 automatów do gier

- Dzięki wspólnej akcji bocheńskich policjantów i funkcjonariuszy Małopolskiego Urzędu Celnego w Krakowie, walka z nielegalnym hazardem na terenie solnego grodu...

Ostrzeżenie: W niedzielę możliwe burze z gradem

W ostatnich dniach niespokojnie było na północy i zachodzie kraju, dziś gwałtowne zjawiska pogodowe zapowiadane są m.in. w Małopolsce i Podkarpaciu.

Drwinia. 300 tys. zł na walkę z komarami. Będą opryski z powietrza?

Plaga komarów w gminie Drwinia na północy powiatu bocheńskiego jest na tyle uciążliwa dla mieszkańców, że samorząd chce zabrać się za walkę...

Bochnia. IV Międzyszkolny Turniej Szaradziarski

14 czerwca 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 odbył się IV Międzyszkolny Turniej Szaradziarski o Puchar Burmistrza Miasta Bochnia. Do...

Rząd wesprze samorządy borykające się z plagą komarów po majowych podtopieniach

Gminy, które ucierpiały podczas majowych podtopień, otrzymają kolejne wsparcie ze strony rządu. Pomoc będzie dotyczyła tych jednostek samorządu z Małopolski, Podkarpacia...

CO? GDZIE? KIEDY?

czerwiec, 2019

16cze16:0018:00Gra terenowa i akcja wymiany książek

Więcej wydarzeń
18,691FaniLubię
606ObserwującyObserwuj
X