R e k l a m a

Ludowcy z powiatu bocheńskiego uczcili Zielone Świątki

-

Zgodnie z kontynuowaną tradycją tego święta przedstawiciele Polskiego Stronnictwa Ludowego z terenu powiatu bocheńskiego 8 czerwca wzięli udział w uroczystej mszy św., która odprawiona została w bocheńskiej Bazylice. W asyście pocztów sztandarowych Ludowcy modlili się za zmarłych członków i działaczy Ruchu Ludowego z terenu powiatu bocheńskiego.

Po zakończonej mszy św. delegacja w asyście pocztów sztandarowych udała się pod pomnik św. Jana Pawła II na placu Bazyliki, by z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki do Polski złożyć symboliczną wiązankę kwiatów i oddać mu cześć, mając w pamięci jego słowa, które mocno wybrzmiały 40 lat temu na Placu Zwycięstwa w Warszawie: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Zapewne te słowa stały się początkiem wielkiego powiewu wolności i braterstwa, który zapoczątkował późniejsze zmiany w Polsce i Europie.

Wieczorem, jak nakazuje zwyczaj, ludowcy uczestniczyli w pikniku, gdzie w otoczeniu leśnej przyrody i przy płonącym ognisku spędzili miły towarzyski wieczór. Właściwa nazwa ludowych Zielonych Świątek to święto Zesłania Ducha Świętego. Jest to święto kościelne, jedno z najstarszych i największych świąt chrześcijańskich, które na początku było mocno powiązane z Wielkanocą. Jednak od IV wieku Zielone Świątki zaczęto traktować jako zupełnie oddzielne święto. Zielone Świątki przypadają na niedzielę i poniedziałek pięćdziesiąt dni po świętach Wielkanocnych, między 10 majem a 13 czerwcem, czyli na okres największego rozkwitu roślin i pełni wiosny.

Od ponad wieku Zielone Świątki obchodzone są w Polsce także jako Święto Ludowe. Zostało ono ustanowione w 1903 roku we Lwowie, w trakcie Zgromadzenia Rady Naczelnej Polskiego Stronnictwa Ludowego. Święto Ludowe miało od tej pory wyrażać ideały chłopstwa i do tej pory obchodzi się je w organizacjach chłopskich oraz partiach ludowych. Niektóre obrzędy zielonoświątkowe stały się swego czasu symbolem ruchów chłopskich – tak było na przykład w przypadku palenia sobótek w południowo-zachodniej Polsce.

W czasach zaborów chłopi i ludowcy rozpalali wielkie ogniska na wzgórzach, co miało podkreślić ich polską tożsamość i chłopskie korzenie. Ognisko było także symbolem i sygnałem przekazywanym innym patriotycznym stowarzyszeniom, że chłopi z danej wioski są gotowi pracować i walczyć o swoje prawa oraz o wolność całego kraju. W okresie międzywojennym Zielone Święta nadal były dniem manifestowania swojego przywiązania do dawnych walk o wolność i niepodległość. Organizacje chłopskie, zwłaszcza w Galicji, wywieszały na domach zielone sztandary i drukowały dla mieszkańców manifesty, ulotki i odezwy. Tradycyjnie też organizowano w Zielone Świątki kolorowe festyny, zebrania i akademie.

W dniu Święta Ludowego, w Dniu Zielonych Świątek Ludowcy Powiatu Bocheńskiego składają wszystkim mieszkańcom najserdeczniejsze życzenia i pozdrowienia. Życzymy zdrowia, pomyślności i wytrwałości w dążeniu do zamierzonych celów. Niech to piękne święto jednoczy Nas i daje siłę w konfrontacji z problemami codziennej rzeczywistości. Niech to tegoroczne Święto Ludowe będzie pełne pogody ducha i nadziei. Tego Wam wszystkim życzymy i pozdrawiamy – przekazują Ryszard Drożdżak, prezes Zarządu Powiatowego PSL w Bochni oraz Patryk Paszkot, prezes Forum Młodych Ludowców Powiatu Bocheńskiego.

Tekst i zdjęcia: Krzysztof Szwiec.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia