R e k l a m a

🔸 Bon turystyczny ważny tylko do końca marca! Co można nim opłacić?

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią pierwsze rodzinne wyjazdy przy bardziej sprzyjającej pogodzie. Warto już teraz zaplanować urlop z dziećmi, gdyż wraz z końcem marca tracimy także możliwość jego dofinansowania bonem turystycznym. Jeszcze do 31 marca 2023 r. mogą go uzyskać wszystkie rodziny, które wychowują przynajmniej 1 dziecko i pobierali na nie świadczenie wychowawcze 500+ lub dodatek wychowawczy między 18.07.2020 r. a 31.12.2021 r. Bon turystyczny na każde dziecko wynosi 500 zł i można nim opłacić m. in. zakwaterowanie, udział w imprezie turystycznej, a także pokryć zaliczkę na tegoroczne wakacje lub kolonie dziecka.

Czym jest bon turystyczny? Dlaczego warto z niego skorzystać?

Bon turystyczny pojawił się 1 sierpnia 2020 r. i od tego czasu, według danych opublikowanych przez ZUS, skorzystało z niego ponad 5 mln polskich rodzin. Został stworzony w dwóch celach – po pierwsze, miał zachęcić rodziny do wyjazdów po okresie pandemii i lockdownów, a po drugie pobudzić do pracy branżę turystyczną, którą szczególnie dotknęły obostrzenia związane z Covid-19. Bon świetnie spełnił swoją rolę, o czym świadczy chociażby fakt, że skorzystało z niego tak wiele uprawnionych rodzin. 

Ci Polacy, którzy jeszcze tego nie zrobili, mają czas tylko do końca marca 2023 r., gdyż to właśnie wtedy upływa termin ważności bonu. Z bonu turystycznego zdecydowanie warto skorzystać, jeśli wychowujemy co najmniej jedno dziecko i pobieraliśmy na nie świadczenie wychowawcze 500+ lub dodatek wychowawczy w okresie między 18.07.2020 r. a 31.12.2021 r. W jego ramach każdy członek rodziny w wieku do 18. roku życia otrzymuje 500 zł do zrealizowania w ramach usług turystycznych. Bon w wysokości 1000 zł na dziecko przysługuje natomiast rodzinom wychowującym dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Na jakie usługi turystyczne można wykorzystać bon turystyczny?

Bonem turystycznym możemy opłacić różnego rodzaju usługi turystyczne. Pokryjemy nim m. in. koszty zakwaterowania w obiektach noclegowych, które przystąpiły do programu, udział w imprezach turystycznych (np. bilety wstępu do parków rozrywki, muzeów i innych), a także kolonie, obozy i zielone szkoły dla najmłodszych. Bon turystyczny może zostać wykorzystany także do opłacenia kosztów transportu na miejsce wypoczynku, w tym biletów kolejowych i autokarowych. 

Jako że nie wszystkie obiekty turystyczne w Polsce akceptują płatność bonem, listę tych, w których wykorzystamy bon, warto sprawdzić na Nocowanie.pl – największym polskim portalu turystycznym, który specjalnie z myślą o rodzinach zainteresowanych bonem turystyczny, umożliwił filtrowanie wyników wyszukiwania obiektów noclegowych na podstawie dodatkowego kryterium „bon turystyczny”

Jak pobrać bon turystyczny online?

Uzyskanie bonu turystycznego jest bardzo łatwe i możemy zrobić to już teraz, bez wychodzenia z domu. Wystarczy zalogować się na swoje konto w PUE ZUS i wejść do zakładki „Ogólny”. W menu bocznym widnieje zakładka „Polski Bon Turystyczny”, a po jej rozwinięciu „Mój bon”. Dane do wniosku są uzupełnione na podstawie danych, pochodzących z programu Rodzina 500 plus. Wystarczy je zaakceptować, a w razie potrzeby uzupełnić lub zmodyfikować i przesłać wniosek. Bon turystyczny jest wydawany w formie elektronicznej i ma postać 16-cyfrowego kodu, który należy podać podmiotowi, za którego usługi turystyczne chcemy zapłacić bonem. 

Warto pospieszyć się z wysłaniem wniosku, gdyż o bon turystyczny możemy ubiegać się tylko do 31 marca br. Po tym czasie program przestaje obowiązywać, a niewykorzystane bony przepadają. Nic nie wskazuje także na to, aby wkrótce miał pojawić się alternatywny program. Jest to więc ostatni dzwonek, aby pokryć część kosztów rodzinnego wyjazdu z bonu turystycznego. Co ważne, nie musimy planować wyjazdu na już – bonem turystycznym możemy bowiem opłacić także zaliczkę na tegoroczne wakacje, na które całą rodziną wybierzemy się w lecie.

Najnowsze materiały Partnerów