Biblioteka na Plantach? To już nieaktualne. Burmistrz wskazuje na „ruski rynek”

-

W zeszłym roku, czyli przed ostatnimi wyborami samorządowymi, władze Bochni nie raz prezentowały przyszłościową wizję zaadaptowania budynków przy ul. Regis 4 i 6 na nową siedzibę biblioteki. Pomysł ten nie jest już aktualny.

W kwietniu radni komisji kultury rozmawiali w siedzibie Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na temat nowej siedziby dla tej instytucji. Zwiedzając obiekt przy ul. Mickiewicza radni osobiście przekonali się, że nowa przestrzeń jest niezbędna.

Radni komisji kultury osobiście przekonali się w jak trudnych warunkach funkcjonuje obecnie Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni.

Brakuje powierzchni

Dyrektor Dorota Rzepka podała, że budynek bocheńskiej biblioteki znajdujący się przy ul. Mickiewicza ma ok. 670 m kw. powierzchni użytkowej. Według niej nowa siedziba biblioteki (wraz z wielofunkcyjną salą do spotkań, wystaw itd.) powinna mieć ok. 2500 m kw. powierzchni użytkowej.

Wybudowanie biblioteki na czystym gruncie jest zdecydowanie tańsze niż remont starych budynków i dobudowywanie. Najlepszym przykładem, który od lat przytaczam, są dwie biblioteki, które powstały w tym samym okresie: biblioteka w Oświęcimiu i biblioteka w Chrzanowie. Ta pierwsza powstawała na czystym gruncie, a ta druga to remont dwóch budynków i łączenie w jedno. Biblioteka w Oświęcimiu ma ponad 5 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Biblioteka w Chrzanowie ma połowę z tej powierzchni. Kosztowały tyle samo, bo ponad 15 mln zł – powiedziała Dorota Rzepka, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni.

Pomysł na dobudówkę

Dorota Rzepka poinformowała również, że adaptacja budynków na Plantach Salinarnych (ul. Regis 4 i 6) nie jest już brana pod uwagę. Dlatego podczas dyskusji pojawił się pomysł, aby wykorzystać miejską nieruchomość przy ul. Wolnica, gdzie do niedawna funkcjonował sklep z artykułami budowlanymi. Po jego wyburzeniu mogłaby tam powstać kilkukondygnacyjna dobudówka biblioteki.

Widok z okna biblioteki przy ul. Mickiewicza na miejską nieruchomość przy ul. Wolnica.
Na mapie orientacyjnie zaznaczono zielonym kolorem nieruchomość przy ul. Mickiewicza zajmowaną obecnie przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Bochni. Fioletowym kolorem zaznaczono zabudowaną działkę przy ul. Wolnica, na której radni komisji kultury chcieliby wybudować dobudówkę biblioteki. Źródło: Google Maps.

Burmistrz Bochni uważa, że nie jest to najlepszy pomysł.

Nie wiem, czy podejmowanie tego typu działań w znaczący sposób wpłynie na poprawę jakości pracy biblioteki, czy zlikwiduje ciasnotę, która teraz tam jest? Mimo wszystko wiąże się to z wydatkowaniem niemałych środków. Natomiast byłaby to taka prowizorka, która w przyszłości może nawet przeszkadzać. W którymś momencie skończą się sztandarowe działania dotyczące przede wszystkim rewitalizacji i będzie stać nas na to, żeby powstał nowy budynek biblioteki. Obiekt, który powstanie stricte dla potrzeb biblioteki, a nie adaptowany – powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Stefan Kolawiński, burmistrz Bochni.

Jeżeli będzie nas stać na takie rozwiązanie to lepiej byłoby jeszcze jakiś czas „pobiedować” i w przyszłości przenieść bibliotekę do nowego obiektu. Oczywiście obecny pomysł jest jakimś rozwiązaniem i cieszę się, że radni angażują się w sytuację lokalową biblioteki, ale z pewnością nie może to być rozwiązanie docelowe – dodał Stefan Kolawiński.

Rezygnacja z wcześniejszych zapowiedzi

Pomysł zagospodarowania budynków przy ul. Regis 4 i 6 na siedzibę biblioteki prezentowany był przez władze miasta m.in. przy okazji dyskusji o rewitalizacji centrum Bochni i Plant Salinarnych. Z pomysłu już zrezygnowano. Dlaczego?

Te budynki wymagają kompleksowego zagospodarowania. Pytanie tylko, czy ma to mieć związek z działalnością biblioteczną? Podstawową rzeczą jest to, aby w pobliżu nowej biblioteki był parking. Tutaj byłby duży kłopot z zapleczem parkingowym. Poza tym w budynkach przy ul. Regis 4 i 6 mieszkają lokatorzy, których trzeba byłoby przenieść w inne miejsce, a teraz nie dysponujemy wolnymi lokalami – wyjaśnił burmistrz Stefan Kolawiński.

Na razie, w perspektywie kilku lat, nie stać nas na sfinansowanie zarówno budowy nowej biblioteki, jak i nowych mieszkań dla lokatorów z Plant. Miasto musi pokonać obecny cykl inwestycyjny. Może trzeba zastanowić się nad innym rozwiązaniem? Alternatywnie rozważana była również lokalizacja biblioteki na tzw. „ruskim rynku”. W tej chwili dobiega końca proces pozyskiwania tych działek. Cały plac będzie własnością bocheńskiego samorządu i ta lokalizacja będzie traktowana jako nr 1 na liście proponowanych lokalizacji nowej biblioteki – poinformował Stefan Kolawiński.

Na zdjęciu „ruski rynek”, czyli plac przy ul. Floris. To w tej chwili największy (i bezpłatny) parking blisko centrum miasta.

Gminny Program Rewitalizacji

Budowa nowego obiektu biblioteki znajduje się w Gminnym Programie Rewitalizacji Miasta Bochnia na lata 2017-2026. Nazwa projektu, którego koszt szacowany jest na ok. 16 mln zł, to „Biblioteka Przyszłości – Centrum Kulturalno Edukacyjne Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni”. Planowany termin realizacji określono na II kwartał 2019 r. – IV kwartał 2023 r. Lokalizacja obiektu nie została precyzyjnie zapisana.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

II tura wyborów w powiecie bocheńskim. W obwodach 73:3 dla Andrzeja Dudy – INFOGRAFIKA

Na 76 obwodów głosowania w powiecie bocheńskim Andrzej Duda wygrał z Rafałem Trzaskowskim w 73. Kandydat Koalicji Obywatelskiej okazał się lepszy w...

Ponad 65 tys. zł na ochronę zabytków w powiecie bocheńskim

W Starostwie Powiatowym w Bochni wręczono symboliczne czeki gwarantujące przyznanie dofinansowania na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do...

Na Wiśle w Świniarach powstanie tymczasowy most

Na styku powiatu bocheńskiego i proszowickiego powstanie most pontonowy. Przeprawa będzie zlokalizowana pomiędzy Świniarami a Sierosławicami, w miejscu gdzie przed laty funkcjonował...

Wybory w Bochni. Rafał Trzaskowski wygrał tylko w jednym obwodzie – WYNIKI

Bochnianie w wyborach oddawali swoje głosy w 17 obwodowych komisjach wyborczych. Aż w 16 z nich wygrał Andrzej Duda, tylko w jednej...

II tura wyborów: Andrzej Duda wygrał w Bochni i powiecie bocheńskim – WYNIKI

Urzędujący prezydent Andrzej Duda uzyskał poparcie ponad 71% wyborców w całym powiecie bocheńskim. Wygrał we wszystkich 9 gminach, przy czym najmniejszą przewagą...

Artykuły promocyjne

Bochnia. Bawialnia edukacyjna w Galerii Bocheńskiej już otwarta. Twórcze wakacje z RERUM

Jesteśmy znów otwarci, zapraszamy na drugie piętro w Galerii Bocheńskiej (wjazd windą - piętro +2) do jedynej edukacyjnej bawialni w regionie. 

Bochnia. Letnie półkolonie w Dance & Fitness House. Nie tylko taniec!

Półkolonie: 1. Taneczna 2. Śladami Sherlocka Holmesa 3. Master Chief 4. Świat Robotyki 5. Akrobatyczna6. Bajkowa7. Zostań super bohaterem8. Podróżnicza 9. Zostań Youtuberem

Gramy, bo to lubimy

Obecnie internet to nie tylko miejsce pracy, czy też zdobywania niezbędnych informacji o otaczającym nas świecie. Służy...

Bochnia. Nowy kierunek Technik chłodnictwa i klimatyzacji w ZS Nr 1

W Zespole Szkół nr 1 w Bochni w od września zostanie uruchomiony nowy kierunek nauczania, w którym kształceni będą przyszli specjaliści chłodnictwa...

Zdobądź atrakcyjny zawód z BOHLE POLSKA!

Zespół Szkół Nr 2 w Bochni we współpracy z renomowaną firmą Bohle Polska już od sześciu lat oferuje możliwość zdobycia ciekawego zawodu­­­­­...

Ogłoszenia

PRACA w Galerii Bocheńskiej: Doradca Klienta / Sprzedawca

Aktualnie do naszego zespołu poszukujemy Doradca Klienta /Sprzedawca Galeria BocheńskaDział odzieżowy piętro +1

CO? GDZIE? KIEDY?

lipiec, 2020

21,927FaniLubię
810ObserwującyObserwuj
526SubskrybującySubskrybuj
X