Nowa „Kronika Bocheńska”: Bochnia ta sama, ale…

-

Targowy czwartek na Rynku – niezwykłe zdjęcie wykonane w pierwszych latach XX wieku, stanowi zarówno okładkę czerwcowego numeru Kroniki, jak i wydawnictwa książkowego pt. „Bochnia ta sama, ale nie taka sama”. Album wypełniają pocztówki i fotografie ze zbiorów Elżbiety i Piotra Lekkich oraz Bogdana Haby prezentowane wcześniej w Miejskim Domu Kultury podczas wystaw organizowanych z okazji świąt narodowych. Książka zainteresuje każdego, komu Bochnia jest bliska.

Dział „Krótko” otwiera informacja o dodatkowym stresie, który towarzyszył maturzystom, także bocheńskim (na zdjęciach sytuacja w Zespole Szkół nr 1), z powodu fałszywych alarmów, które powodowały opóźnienia w wejściu do sal sprawdzanych przez policyjnych specjalistów. Najważniejszym wydarzeniem politycznym były natomiast wybory do Parlamentu Europejskiego. Bochnia weszła w skład okręgu wyborczego nr 10, w którym zarejestrowano 80 kandydatów. Mandaty zdobyło sześciu z nich. Najaktywniej o nasze poparcie zabiegali kandydaci PiS, m.in. Beata Szydło, rekordzistka w skali kraju (525 811 głosów).

Pełny program „Dni Bochni” uzupełniony jest komentarzem organizatorów, a będąca jednym z wielu elementów tegorocznego święta miasta prezentacja albumu z jego dawnymi widokami zapowiadana jest następująco: „Tym wydawnictwem zapraszamy w przeszłość i na spacer po Bochni z lat 1898-1945. Rokiem zakończenia II wojny światowej postanowiliśmy zamknąć „ilustrowaną podróż do przeszłości”, choć nie do końca w tym postanowieniu wytrwaliśmy dołączając suplement zawierający kilkanaście pocztówek z okresu powojennego. Mamy nadzieję, że poznanie zawartości tej książki skłoni Państwa do refleksji nad charakterem naszego miasta i jego tożsamością oraz tym, co o niej stanowi dziś, a co stanowiło niegdyś.”

30 maja radni miejscy rozmawiali między innymi o gospodarce wodno-kanalizacyjnej, ostatnich ulewnych deszczach oraz sposobach na ratowanie szkoły muzycznej II stopnia. Obrady zdominował jednak temat rewitalizacji centrum miasta – już wiadomo, że roboty zostaną częściowo wznowione. Radni nadal jednak mają wiele uwag i zastrzeżeń do prowadzonych prac. Do dzisiaj ekspertyza czy też zalecenia eksperta ministerialnego nie są znane bocheńskim urzędnikom, to oznacza dalsze czekanie na opinię, która będzie miała wpływ na decyzje w sprawie odkryć dokonanych w centrum miasta. A odkryto między innymi: na ul. Dominikańskiej relikty starego cmentarza przykościelnego, na ulicy św. Kingi zachowane drogi drewniane, na płycie Rynku natrafiono na średniowieczny szyb kopalniany w obudowie drewnianej…

– „Aby ułatwić kontakt, do czasu znalezienia siedziby, można dzwonić do mnie pod numer 506 924 835 i zgłaszać uwagi oraz sprawy niepokojące mieszkańców. Możecie być Państwo pewni, że żadnej rozmowy nie zbagatelizuję i każdy temat poruszę w odpowiedniej instytucji” – zapewnia Monika Zawadzka, nowa przewodniczącą Zarządu Osiedla Śródmieście-Campi. W rozmowie przeprowadzonej przez Agnieszkę Dudę dziękuje m.in. Zbigniewowi Dęboszowi, który podjął jednoosobową akcję „sprzątania świata”, bowiem spacerując z psem znalazł kineskop, opony, dętki i wiele innych odpadów, które zalegały na łąkach przy zrewitalizowanej „Kolejce”. Wszystko zostało przez niego posegregowane, umieszczone w workach i odebrane przez BZUK.

– „Na szczególną uwagę zasługuje ,,Wasia” i bynajmniej nie ze względu na bliskość Nowego Sącza – miejsca produkcji i Limanowej – miejsca pozyskania. Wszystko wskazuje na to, że jest to jedyny zachowany silnik rzeczonej fabryki. Mało tego, dzięki zabiegom renowacyjnym, zwiedzający mieli możliwość zobaczyć go w czasie pracy, gdy wytwarzał kłęby dymu i wytrząsał kropelki wody z otwartej chłodnicy. Te niecałkowicie kompletne, nadżarte przez rdzę polskie silniki są uratowaną przed zapomnieniem historią II Rzeczypospolitej – kraju zbudowanego z marzeń i ofiary krwi naszych pradziadków. Warszawski ,,Perkun”, nowosądecka ,,Wasia” i żniński ,,Motor Polski” podzieliły losy wielu innych polskich przedsiębiorstw” – pisze Dominik Zwierniak relacjonując najbardziej widowiskową część tegorocznych Muzealiów.

– „Spotkanie, kluczowe dla wyłonienia kandydata strony opozycyjno-solidarnościowej, odbyło się 18 kwietnia. W punkcie „zgłaszanie kandydatów” głos zabrał Jerzy Orzeł i zarekomendował komitetowi kandydaturę studenta ostatniego roku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkało się to z kontrakcją przedstawicieli Stowarzyszenia Bochniaków, którzy w odczytanym piśmie stwierdzili, że wybór kandydata na posła powinien odbyć się spośród dwóch osób: Stefana Jurczaka i Jerzego Orła. Jeżeli żaden z nich nie zgodzi się na kandydowanie, to stowarzyszenie wysuwa kandydaturę swego przewodniczącego Stanisława Kobieli” – Ireneusz Sobas przypomina bocheńskie kulisy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się dokładnie 30 lat temu.

Laureatami olimpiad przedmiotowych zostają najlepsi z najlepszych. W tym gronie znaleźli się w kwietniu Anna Grabarz i Kacper Dębosz, czyli znawczyni Afryki i specjalista od muzyki. Obydwoje uczą się w drugiej klasie I Liceum Ogólnokształcącego i obydwoje uzyskali tytuł laureata zajmując na podium pierwsze miejsca w kraju! Inne emocje towarzyszyły uczniom „ekonomika”, którzy 30 maja pod okiem doświadczonych szefów kuchni rywalizowali o tytuł „mistrza” w konkursie Black Box – żaden z kucharzy nie wiedział, jaki główny składnik kryła będzie „czarna skrzynka”. Jako, że mistrz musi być tylko jeden, jury uznało, że na ten tytuł zasłużyła Anna Przytuła – uczennica klasy drugiej, która wykonała danie „Makaron ze szpinakiem i orzechami”.

Sezon artystyczny na Uzborni rozpoczął się tradycyjnie majówką w amfiteatrze z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Duże brawa od publiczności otrzymali tancerze – uczniowie Magdaleny Czechowskiej-Gauden. Dynamicznymi układami tańca nowoczesnego zachwycili uczniowie Andrzeja Starowicza i Katarzyny Nowakowskiej, grupy: JDC Nemasis, JDC Tens, JDC Venus. Śpiewały Emilia Łach, Ola Gawłowicz i Wiktoria Kasprzyk oraz Joanna Gawor i Justyna Styczeń… Ostre rockowe granie towarzyszyło natomiast występowi Marka Boalsa – wokalisty, który 11 maja zgotował publiczności cyklu Bochnia Rocks prawdziwą ucztę muzyczną. Na kolejną poczekamy do 4 lipca, gdy w kinie Regis zagra czołówka polskiego jazzu: Piotr Baron, Adam Czerwiński, Antoni Dębski, Wojciech Karolak i Marek Napiórkowski.

– „Żyjące w ogrodach ropuchy są wielce pożyteczne dla ludzi. Ropucha nie tyka się upraw, gdyż jest zwierzęciem mięsożernym” – zapewnia Dominik Zwierniak i zachęca do tworzenia warunków sprzyjających bytowaniu tych płazów. Argumenty są mocne: jedna ropucha może zjeść od 10 do 20 tysięcy szkodników (owadów i ich larw) w ciągu roku. Ropuchy pochłaniają z ochotą także, będące zmorą ogrodów, ślimaki bezmuszlowe.

– „Siódemka to dla większości osób cyfra kojarząca się ze szczęściem. Czy dla naszych szczypiornistów jest również synonimem szczęścia? Prawdę mówiąc, siódme miejsce w drugoligowej tabeli i dorobek siedmiu punktów nie jest spełnieniem marzeń. Trzeba jednak stwierdzić, że mamy to, co zdołaliśmy ugrać, a nie był to łatwy sezon” – uważa Joanna Dobranowska. Jerzy Noskowiak też napisał o „siódemce”: – „Do zakończenia ligowych spotkań pozostały Bocheńskiemu do rozegrania trzy mecze, ale przy zajmowanym obecnie 7. miejscu z dorobkiem 38 punktów, można śmiało powiedzieć, że misja „utrzymanie” zakończyła się sukcesem.”

Bohaterem rubryki „Znamy się tylko z widzenia” jest Jerzy Polczyk – komendant powiatowy policji w Bochni, który na pytania Agnieszki Dudy odpowiedział m.in. tak:

Gdy byłem dzieckiem chciałem zostać

kosmonautą. Rok 1978 – to rok lotu w kosmos Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego i jedynego Polaka, który na własne oczy widział Ziemię z kosmosu. Myślę, że wielu w tym czasie marzyło o tym samym.

Wróżkę zapytałbym

Nigdy nie pytałem i nie będę pytał. Biorę życie takim, jakie jest.

Uzależniłem się

podobno od pracy.

Z zainteresowaniem przeczytałem

między innymi książkę Jacka Turka o Janie Stachu, budowniczym mostu kamiennego w Znamirowicach.

W mężczyznach cenię

siłę i hart ducha.

W kobietach podoba mi się

kultura osobista, czar i elegancja.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Komendant policji zatrzymał kierowcę, który jechał zygzakiem na DK94 – WIDEO

Szybka reakcja Komendanta Powiatowego Policji w Wieliczce zakończyła niebezpieczną jazdę 42-letniego kierowcy, który jechał „zygzakiem” drogą krajową nr 94 w stronę Bochni.

Bochnia. Siedem ofert w przetargu na ostatni odcinek KN-2

W przetargu na ostatni odcinek tzw. KN-2, czyli nowej drogi łączącej ul. Turkowskiego z ul. Armii Krajowej w Bochni złożono siedem ofert....

Koronawirus. Znaczący wzrost zachorowań w Małopolsce

Sanepid poinformował dziś o nowym ozdrowieńcu z powiatu bocheńskiego. Na COVID-19 na Bocheńszczyźnie choruje jeszcze 5 osób, ale w ostatnim czasie w...

1. liga koszykówki. Nowa środkowa wzmocni zespół MOSiR Bochnia

Od jesieni żeńska reprezentacja Bochni rozpocznie - po raz pierwszy w historii - rywalizację na parkietach 1. ligi. Przed startem sezonu zespół...

II tura wyborów w powiecie bocheńskim. W obwodach 73:3 dla Andrzeja Dudy – INFOGRAFIKA

Na 76 obwodów głosowania w powiecie bocheńskim Andrzej Duda wygrał z Rafałem Trzaskowskim w 73. Kandydat Koalicji Obywatelskiej okazał się lepszy w...

Artykuły promocyjne

Bochnia. Bawialnia edukacyjna w Galerii Bocheńskiej już otwarta. Twórcze wakacje z RERUM

Jesteśmy znów otwarci, zapraszamy na drugie piętro w Galerii Bocheńskiej (wjazd windą - piętro +2) do jedynej edukacyjnej bawialni w regionie. 

Bochnia. Letnie półkolonie w Dance & Fitness House. Nie tylko taniec!

Półkolonie: 1. Taneczna 2. Śladami Sherlocka Holmesa 3. Master Chief 4. Świat Robotyki 5. Akrobatyczna6. Bajkowa7. Zostań super bohaterem8. Podróżnicza 9. Zostań Youtuberem

Gramy, bo to lubimy

Obecnie internet to nie tylko miejsce pracy, czy też zdobywania niezbędnych informacji o otaczającym nas świecie. Służy...

Bochnia. Nowy kierunek Technik chłodnictwa i klimatyzacji w ZS Nr 1

W Zespole Szkół nr 1 w Bochni w od września zostanie uruchomiony nowy kierunek nauczania, w którym kształceni będą przyszli specjaliści chłodnictwa...

Zdobądź atrakcyjny zawód z BOHLE POLSKA!

Zespół Szkół Nr 2 w Bochni we współpracy z renomowaną firmą Bohle Polska już od sześciu lat oferuje możliwość zdobycia ciekawego zawodu­­­­­...

Ogłoszenia

PRACA w Galerii Bocheńskiej: Doradca Klienta / Sprzedawca

Aktualnie do naszego zespołu poszukujemy Doradca Klienta /Sprzedawca Galeria BocheńskaDział odzieżowy piętro +1

CO? GDZIE? KIEDY?

lipiec, 2020

21,925FaniLubię
810ObserwującyObserwuj
526SubskrybującySubskrybuj
X