R e k l a m a

Nowa „Kronika Bocheńska”: Bochnia ta sama, ale…

-

Targowy czwartek na Rynku – niezwykłe zdjęcie wykonane w pierwszych latach XX wieku, stanowi zarówno okładkę czerwcowego numeru Kroniki, jak i wydawnictwa książkowego pt. „Bochnia ta sama, ale nie taka sama”. Album wypełniają pocztówki i fotografie ze zbiorów Elżbiety i Piotra Lekkich oraz Bogdana Haby prezentowane wcześniej w Miejskim Domu Kultury podczas wystaw organizowanych z okazji świąt narodowych. Książka zainteresuje każdego, komu Bochnia jest bliska.

Dział „Krótko” otwiera informacja o dodatkowym stresie, który towarzyszył maturzystom, także bocheńskim (na zdjęciach sytuacja w Zespole Szkół nr 1), z powodu fałszywych alarmów, które powodowały opóźnienia w wejściu do sal sprawdzanych przez policyjnych specjalistów. Najważniejszym wydarzeniem politycznym były natomiast wybory do Parlamentu Europejskiego. Bochnia weszła w skład okręgu wyborczego nr 10, w którym zarejestrowano 80 kandydatów. Mandaty zdobyło sześciu z nich. Najaktywniej o nasze poparcie zabiegali kandydaci PiS, m.in. Beata Szydło, rekordzistka w skali kraju (525 811 głosów).

Pełny program „Dni Bochni” uzupełniony jest komentarzem organizatorów, a będąca jednym z wielu elementów tegorocznego święta miasta prezentacja albumu z jego dawnymi widokami zapowiadana jest następująco: „Tym wydawnictwem zapraszamy w przeszłość i na spacer po Bochni z lat 1898-1945. Rokiem zakończenia II wojny światowej postanowiliśmy zamknąć „ilustrowaną podróż do przeszłości”, choć nie do końca w tym postanowieniu wytrwaliśmy dołączając suplement zawierający kilkanaście pocztówek z okresu powojennego. Mamy nadzieję, że poznanie zawartości tej książki skłoni Państwa do refleksji nad charakterem naszego miasta i jego tożsamością oraz tym, co o niej stanowi dziś, a co stanowiło niegdyś.”

30 maja radni miejscy rozmawiali między innymi o gospodarce wodno-kanalizacyjnej, ostatnich ulewnych deszczach oraz sposobach na ratowanie szkoły muzycznej II stopnia. Obrady zdominował jednak temat rewitalizacji centrum miasta – już wiadomo, że roboty zostaną częściowo wznowione. Radni nadal jednak mają wiele uwag i zastrzeżeń do prowadzonych prac. Do dzisiaj ekspertyza czy też zalecenia eksperta ministerialnego nie są znane bocheńskim urzędnikom, to oznacza dalsze czekanie na opinię, która będzie miała wpływ na decyzje w sprawie odkryć dokonanych w centrum miasta. A odkryto między innymi: na ul. Dominikańskiej relikty starego cmentarza przykościelnego, na ulicy św. Kingi zachowane drogi drewniane, na płycie Rynku natrafiono na średniowieczny szyb kopalniany w obudowie drewnianej…

– „Aby ułatwić kontakt, do czasu znalezienia siedziby, można dzwonić do mnie pod numer 506 924 835 i zgłaszać uwagi oraz sprawy niepokojące mieszkańców. Możecie być Państwo pewni, że żadnej rozmowy nie zbagatelizuję i każdy temat poruszę w odpowiedniej instytucji” – zapewnia Monika Zawadzka, nowa przewodniczącą Zarządu Osiedla Śródmieście-Campi. W rozmowie przeprowadzonej przez Agnieszkę Dudę dziękuje m.in. Zbigniewowi Dęboszowi, który podjął jednoosobową akcję „sprzątania świata”, bowiem spacerując z psem znalazł kineskop, opony, dętki i wiele innych odpadów, które zalegały na łąkach przy zrewitalizowanej „Kolejce”. Wszystko zostało przez niego posegregowane, umieszczone w workach i odebrane przez BZUK.

– „Na szczególną uwagę zasługuje ,,Wasia” i bynajmniej nie ze względu na bliskość Nowego Sącza – miejsca produkcji i Limanowej – miejsca pozyskania. Wszystko wskazuje na to, że jest to jedyny zachowany silnik rzeczonej fabryki. Mało tego, dzięki zabiegom renowacyjnym, zwiedzający mieli możliwość zobaczyć go w czasie pracy, gdy wytwarzał kłęby dymu i wytrząsał kropelki wody z otwartej chłodnicy. Te niecałkowicie kompletne, nadżarte przez rdzę polskie silniki są uratowaną przed zapomnieniem historią II Rzeczypospolitej – kraju zbudowanego z marzeń i ofiary krwi naszych pradziadków. Warszawski ,,Perkun”, nowosądecka ,,Wasia” i żniński ,,Motor Polski” podzieliły losy wielu innych polskich przedsiębiorstw” – pisze Dominik Zwierniak relacjonując najbardziej widowiskową część tegorocznych Muzealiów.

– „Spotkanie, kluczowe dla wyłonienia kandydata strony opozycyjno-solidarnościowej, odbyło się 18 kwietnia. W punkcie „zgłaszanie kandydatów” głos zabrał Jerzy Orzeł i zarekomendował komitetowi kandydaturę studenta ostatniego roku Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkało się to z kontrakcją przedstawicieli Stowarzyszenia Bochniaków, którzy w odczytanym piśmie stwierdzili, że wybór kandydata na posła powinien odbyć się spośród dwóch osób: Stefana Jurczaka i Jerzego Orła. Jeżeli żaden z nich nie zgodzi się na kandydowanie, to stowarzyszenie wysuwa kandydaturę swego przewodniczącego Stanisława Kobieli” – Ireneusz Sobas przypomina bocheńskie kulisy pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się dokładnie 30 lat temu.

Laureatami olimpiad przedmiotowych zostają najlepsi z najlepszych. W tym gronie znaleźli się w kwietniu Anna Grabarz i Kacper Dębosz, czyli znawczyni Afryki i specjalista od muzyki. Obydwoje uczą się w drugiej klasie I Liceum Ogólnokształcącego i obydwoje uzyskali tytuł laureata zajmując na podium pierwsze miejsca w kraju! Inne emocje towarzyszyły uczniom „ekonomika”, którzy 30 maja pod okiem doświadczonych szefów kuchni rywalizowali o tytuł „mistrza” w konkursie Black Box – żaden z kucharzy nie wiedział, jaki główny składnik kryła będzie „czarna skrzynka”. Jako, że mistrz musi być tylko jeden, jury uznało, że na ten tytuł zasłużyła Anna Przytuła – uczennica klasy drugiej, która wykonała danie „Makaron ze szpinakiem i orzechami”.

Sezon artystyczny na Uzborni rozpoczął się tradycyjnie majówką w amfiteatrze z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja. Duże brawa od publiczności otrzymali tancerze – uczniowie Magdaleny Czechowskiej-Gauden. Dynamicznymi układami tańca nowoczesnego zachwycili uczniowie Andrzeja Starowicza i Katarzyny Nowakowskiej, grupy: JDC Nemasis, JDC Tens, JDC Venus. Śpiewały Emilia Łach, Ola Gawłowicz i Wiktoria Kasprzyk oraz Joanna Gawor i Justyna Styczeń… Ostre rockowe granie towarzyszyło natomiast występowi Marka Boalsa – wokalisty, który 11 maja zgotował publiczności cyklu Bochnia Rocks prawdziwą ucztę muzyczną. Na kolejną poczekamy do 4 lipca, gdy w kinie Regis zagra czołówka polskiego jazzu: Piotr Baron, Adam Czerwiński, Antoni Dębski, Wojciech Karolak i Marek Napiórkowski.

– „Żyjące w ogrodach ropuchy są wielce pożyteczne dla ludzi. Ropucha nie tyka się upraw, gdyż jest zwierzęciem mięsożernym” – zapewnia Dominik Zwierniak i zachęca do tworzenia warunków sprzyjających bytowaniu tych płazów. Argumenty są mocne: jedna ropucha może zjeść od 10 do 20 tysięcy szkodników (owadów i ich larw) w ciągu roku. Ropuchy pochłaniają z ochotą także, będące zmorą ogrodów, ślimaki bezmuszlowe.

– „Siódemka to dla większości osób cyfra kojarząca się ze szczęściem. Czy dla naszych szczypiornistów jest również synonimem szczęścia? Prawdę mówiąc, siódme miejsce w drugoligowej tabeli i dorobek siedmiu punktów nie jest spełnieniem marzeń. Trzeba jednak stwierdzić, że mamy to, co zdołaliśmy ugrać, a nie był to łatwy sezon” – uważa Joanna Dobranowska. Jerzy Noskowiak też napisał o „siódemce”: – „Do zakończenia ligowych spotkań pozostały Bocheńskiemu do rozegrania trzy mecze, ale przy zajmowanym obecnie 7. miejscu z dorobkiem 38 punktów, można śmiało powiedzieć, że misja „utrzymanie” zakończyła się sukcesem.”

Bohaterem rubryki „Znamy się tylko z widzenia” jest Jerzy Polczyk – komendant powiatowy policji w Bochni, który na pytania Agnieszki Dudy odpowiedział m.in. tak:

Gdy byłem dzieckiem chciałem zostać

kosmonautą. Rok 1978 – to rok lotu w kosmos Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego i jedynego Polaka, który na własne oczy widział Ziemię z kosmosu. Myślę, że wielu w tym czasie marzyło o tym samym.

Wróżkę zapytałbym

Nigdy nie pytałem i nie będę pytał. Biorę życie takim, jakie jest.

Uzależniłem się

podobno od pracy.

Z zainteresowaniem przeczytałem

między innymi książkę Jacka Turka o Janie Stachu, budowniczym mostu kamiennego w Znamirowicach.

W mężczyznach cenię

siłę i hart ducha.

W kobietach podoba mi się

kultura osobista, czar i elegancja.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia