R e k l a m a

Kto wpadł na pomysł nowego sposobu parkowania przy ul. Regis? ZDW: „Wnioskodawcą był Urząd Miasta”

-

W odpowiedzi na pytania zadane przez redakcję Bochnianin.pl Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie poinformował, że z wnioskiem o zatwierdzenie projektu organizacji ruchu, który jest obecnie przy ul. Regis, wystąpił… Urząd Miasta Bochnia. Niedawno burmistrz przekonywał radnych, że był to pomysł ZDW.

Kilka dni temu pisaliśmy, że na zmieniony sposób parkowania przy ul. Regis, która stanowi fragment drogi wojewódzkiej nr 965, zwrócono uwagę podczas sesji Rady Miasta Bochnia (link do naszej publikacji TUTAJ). Dawniej parkowano w tym miejscu skośnie, teraz zgodnie z nowym znakiem parkowanie jest równoległe, co znacznie zmniejszyło liczbę miejsc parkingowych.

Burmistrz mówi, że to był pomysł ZDW

Burmistrz Stefan Kolawiński odpowiadając na pytania radnych przekazał, że „ta forma organizowania parkingu została zaproponowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie” i dodał: – Będziemy interweniować do ZDW, aby przywrócić poprzednią formą organizacji ruchu, bo w tym momencie więcej szkód powstaje niż pożytku z tego co zostało zorganizowane przez ZDW. Mam nadzieję, że uda się przywrócić to co było dawniej.

Z wypowiedzi gospodarza miasta wynika, że za zmianę odpowiedzialny jest ZDW. Tymczasem ZDW twierdzi, że z wnioskiem o zatwierdzenie obecnego projektu organizacji ruchu wystąpił… Urząd Miasta Bochnia.

ZDW: O zmianę wnioskował Urząd Miasta

Z wnioskiem o zatwierdzenie projektu organizacji ruchu, który obejmował zmianę sposobu parkowania z ukośnego na równoległy i który obecnie został wprowadzony, wystąpił Urząd Miasta Bochnia – poinformowała redakcję Bochnianin.pl Agnieszka Ćwiertniewicz, rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

Projekt zmiany organizacji ruchu złożony w tut. Zarządzie w 2022 roku zakładał wprowadzenie parkowania równoległego. Projekt ten wykonała firma PRO-DM na zlecenie Urzędu Miasta w Bochni – doprecyzowała Agnieszka Ćwiertniewicz.

Jednocześnie ZDW zaznacza, że przy obecnej szerokości pasa postojowego, zmiana sposobu parkowania była konieczna, aby odbywało się ono zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Powrotu nie będzie?

Zmiana organizacji ruchu polegająca na przywróceniu parkowania skośnego nie jest planowana. Należy zaznaczyć, że zmiana taka spowodowałaby pogorszenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zaparkowane samochody, przy równoległym parkowaniu mają możliwość zobaczenia w lusterku, czy mogą bezpiecznie włączyć się do ruchu. Natomiast samochody zaparkowane ukośnie nie mają takiej możliwości – przekazała Agnieszka Ćwiertniewicz.

Ponadto z uwagi na szerokość pasa przeznaczonego do parkowania, dłuższe samochody parkujące ukośnie nie mieściły się na tym pasie i zajmowały swoim tyłem część pasa przeznaczonego do ruchu, powodując ryzyko kolizji z pojazdem jadącym drogą wojewódzką. Przy parkowaniu ukośnym nie byłoby możliwe ponadto wyznaczenie stanowisk postojowych o wymiarach zgodnych z obowiązującymi przepisami – dodała A. Ćwiertniewicz.

Redakcja Bochnianin.pl zwróciła się do burmistrza Stefana Kolawińskiego o komentarz do stanowiska ZDW. Gospodarz miasta wstrzymał się od komentarza tłumacząc, że musi to sprawdzić. Dodał, że z powodu sezonu urlopowego potrzebuje trochę czasu i być może wkrótce odniesie się do sprawy.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia