Łapanów. Uwaga, woda skażona bakteriami coli

-

Woda z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Chrostowa w gminie Łapanów nie nadaje się do spożycia – poinformował dziś sanepid. W próbkach wody pobranych dzień wcześniej stwierdzono obecność bakterii grupy coli.

Problem dotyczy mieszkańców gminy Łapanów oraz m. Zagórzany w gminie Gdów. To w sumie prawie 5,5 tys. osób.

Ten sam wodociąg zaopatruje w wodę Wolę Nieszkowską i Nieszkowice Wielkie w gminie Bochnia, ale ta w obliczu pojawiających się regularnie problemów, zainstalowała już jakiś czas temu po swojej stronie linii specjalną lampę UV. Zastępca wójta Ewelina Makowska w rozmowie z Bochnianin.pl przekazała, że w pobranych tutaj przez sanepid próbkach wody nie stwierdzono skażenia.

Wody nie wolno pić, ani używać do mycia

Do zakażenia organizmu człowieka bakteriami grupy Coli i Escherichia coli dochodzi po wypiciu skażonej wody przez konsumenta. Prowadzi to do wystąpienia problemów żołądkowo-jelitowych. Natomiast kąpiel w wodzie zanieczyszczonej bakteriami grupy Coli i Escherichia coli może być przyczyną wystąpienia infekcji dróg moczowych.

Dlatego sanepid wydał następujące zalecenia:

  • Woda z kranu nie może być spożywana, ani używana do spożywania posiłków.
  • Woda z kranu nie może być używana w procesie produkcyjnym żywności.
  • Woda z kranu nie może być używana do mycia owoców, warzyw i naczyń kuchennych.
  • Woda z kranu nie nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych ran.
  • Woda może być wykorzystywana do celów sanitarnych to jest spłukiwania toalet.

Wodociągiem zarządza Gminny Zakład Komunalny w Kobylcu. Firma została zobowiązana do przekazania informacji o skażeniu konsumentom oraz do podjęcia działań naprawczych celem doprowadzenia jakości wody do obowiązujących wymagań.

Dzisiaj do godziny 20:00 wydawana jest woda do celów spożywczych w siedzibie Gminnego Zakładu Komunalnego Kobylec 64A. Limit na rodzinę to 2 pięciolitrowe butelki. Od jutra woda będzie rozdawana w 3 punktach: GZK Kobylec, remiza OSP Sobolów i remiza OSP Tarnawa – poinformował urząd gminy.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

100-lecie „Społem” PSS w Bochni świętowano w Kopalni – ZDJĘCIA

W miniony piątek 19 lipca w podziemiach bocheńskiej kopalni soli świętowano jubileusz 100-lecia „Społem” Powszechnej Spółdzielni Spożywców w Bochni.

Młodzież z Zatoki realizuje projekt „Betonowym szlakiem” – ZDJĘCIA

W sobotę grupa młodzieży realizująca projekt „Betonowym szlakiem” zorganizowała dla swych młodszych kolegów kilkugodzinną zabawę plenerową na terenie świetlicy w Zatoce (gmina...

Pożyczki unijne – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

1. Gdzie po pożyczkę unijną? Na początek warto odwiedzić stronę http://pożyczkaunijna.pl i dowiedzieć się,...

Bochnia. Ulewa znów zatopiła archeologiczne zabytki – ZDJĘCIA, WIDEO

Intensywne opady deszczu, które w niedzielę przeszły nad Bochnią, po raz kolejny zalały wykopy archeologiczne prowadzone w centrum miasta. Kompletnie zalana została...

Bochnia. Budowa tężni z lotu ptaka – ZDJĘCIA

Pan Grzegorz Paluchowski, który niedawno podesłał nam zdjęcia rewitalizowanego rynku widzianego z wysokości kilkuset metrów, ponownie postanowił podzielić się z redakcją i...

Ogłoszenia i Artykuły promocyjne

Pożyczki unijne – 5 rzeczy, które warto wiedzieć

1. Gdzie po pożyczkę unijną? Na początek warto odwiedzić stronę http://pożyczkaunijna.pl i dowiedzieć się,...

Radny wojewódzki Stanisław Bukowiec uruchamia dyżury w terenie

W związku z licznymi prośbami mieszkańców i przedstawicieli organizacji społecznych o możliwość spotkania, porozmawiania o różnych sprawach, problemach - radny wojewódzki Stanisław...

CO? GDZIE? KIEDY?

lipiec, 2019

Sprawdź za jakiś czas! 🙂

19,027FaniLubię
612ObserwującyObserwuj
X