Łapanów. Uwaga, woda skażona bakteriami coli

-

Woda z wodociągu zbiorowego zaopatrzenia Chrostowa w gminie Łapanów nie nadaje się do spożycia – poinformował dziś sanepid. W próbkach wody pobranych dzień wcześniej stwierdzono obecność bakterii grupy coli.

Problem dotyczy mieszkańców gminy Łapanów oraz m. Zagórzany w gminie Gdów. To w sumie prawie 5,5 tys. osób.

Ten sam wodociąg zaopatruje w wodę Wolę Nieszkowską i Nieszkowice Wielkie w gminie Bochnia, ale ta w obliczu pojawiających się regularnie problemów, zainstalowała już jakiś czas temu po swojej stronie linii specjalną lampę UV. Zastępca wójta Ewelina Makowska w rozmowie z Bochnianin.pl przekazała, że w pobranych tutaj przez sanepid próbkach wody nie stwierdzono skażenia.

Wody nie wolno pić, ani używać do mycia

Do zakażenia organizmu człowieka bakteriami grupy Coli i Escherichia coli dochodzi po wypiciu skażonej wody przez konsumenta. Prowadzi to do wystąpienia problemów żołądkowo-jelitowych. Natomiast kąpiel w wodzie zanieczyszczonej bakteriami grupy Coli i Escherichia coli może być przyczyną wystąpienia infekcji dróg moczowych.

Dlatego sanepid wydał następujące zalecenia:

  • Woda z kranu nie może być spożywana, ani używana do spożywania posiłków.
  • Woda z kranu nie może być używana w procesie produkcyjnym żywności.
  • Woda z kranu nie może być używana do mycia owoców, warzyw i naczyń kuchennych.
  • Woda z kranu nie nadaje się do kąpieli, mycia zębów, przemywania otwartych ran.
  • Woda może być wykorzystywana do celów sanitarnych to jest spłukiwania toalet.

Wodociągiem zarządza Gminny Zakład Komunalny w Kobylcu. Firma została zobowiązana do przekazania informacji o skażeniu konsumentom oraz do podjęcia działań naprawczych celem doprowadzenia jakości wody do obowiązujących wymagań.

Dzisiaj do godziny 20:00 wydawana jest woda do celów spożywczych w siedzibie Gminnego Zakładu Komunalnego Kobylec 64A. Limit na rodzinę to 2 pięciolitrowe butelki. Od jutra woda będzie rozdawana w 3 punktach: GZK Kobylec, remiza OSP Sobolów i remiza OSP Tarnawa – poinformował urząd gminy.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

3,5 miliona złotych na powiatową inwestycję w Stradomce i Nieszkowicach Małych

W obecności starosty bocheńskiego Adama Korty oraz członka zarządu Rafała Rudki podpisano w Starostwie Powiatowym w Bochni umowę na rozbudowę drogi powiatowej...

Nowy Wiśnicz. Pijany 24-latek za kierownicą. Miał prawie 3 promile

Służbowym samochodem, z kolegami, pojechał na przejażdżkę do sklepu. Na parkingu uderzył w osobowego chevroleta. Dzięki reakcji poszkodowanego i świadków zdarzenia,...

W czwartek w Muzeum spotkanie pt. „Wzdłuż naszych granic”

Muzeum im. prof. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na spotkanie z cyklu „Z Bochni w świat. Ze świata do Bochni”. W czwartek...

Bochnia. Co z drugim etapem łącznika? Poseł zachęca do rozmów

Budowę drogi łączącej autostradowy węzeł "Bochnia" z drogą krajową nr 94 podzielono na dwa etapy. Dla pierwszego właśnie niedawno wyłoniono wykonawcę i...

Bochnia. Ogłoszono przetarg na remont Orlika. Naprawią boisko w tym roku?

Bocheński magistrat ogłosił przetarg na wykonanie remontu boiska sportowego na os. Niepodległości. Czy uda się zrealizować prace jeszcze w tym roku?

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

listopad, 2019

20lis17:30Wieczór moniuszkowski u Bochniaków

21lis14:30Pochówek szczątków partyzanta "Paska"

21lis17:3019:00Wykład "Wzdłuż naszych granic"

23lisCały dzień24Akcja pomocy "Wszyscy dla Górala"

28lis09:0014:00Sesja Rady Miasta

Więcej wydarzeń
19,902FaniLubię
657ObserwującyObserwuj
449SubskrybującySubskrybuj
X