R e k l a m a

Tenis: EYOF 2023. Antoni Kasperski ze złotym medalem w grze podwójnej

-

XVII Letni Olimpijski Festiwal Młodzieży Europy Maribor 2023 okazał się spełnieniem marzeń dla Antoniego Kasperskiego, który w parze z Janem Sadzikiem sięgnął po złoty medal w tenisie – najwyższe podium EYOF Maribor 2023.

Olimpijski Festiwal Młodzieży Europejskiej to jedno z najważniejszych wydarzeń dla młodych sportowców europejskich, którzy pragną zdobyć międzynarodowe doświadczenie. Rozgrywany jest co dwa lata i gromadzi około 3,5 tys. sportowców w wieku 14-18 lat z 50 krajów europejskich. Młodzi adepci rywalizują w jedenastu dyscyplinach: gimnastyce, lekkoatletyce, koszykówce, kolarstwie, kajakarstwie, piłce ręcznej, judo, pływaniu, tenisie, siatkówce i zapasach. Festiwal stwarza młodym sportowcom z całej Europy okazję do nauki o tym, jak ważne są wartości, takie jak uczciwa konkurencja, szacunek, tolerancja i przyjaźń.

W Polskiej Młodzieżowej Reprezentacji w tym roku znalazło się 122 sportowców (66 dziewcząt i 56 chłopców). 21 lipca w Warszawie wyróżnieni zawodnicy wraz z trenerami, sztabami szkoleniowymi, członkami misji i szefem misji festiwalowej Luizą Złotkowską (dwukrotną medalistką olimpijską w łyżwiarstwie szybkim) odebrali powołania do reprezentacji Polski z rąk Radosława Piesiewicza, prezesa Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Do Słowenii odlecieli w następny dzień, aby już 23 lipca walczyć o medale.

Antek Kasperski swoją rywalizację tenisową rozpoczął od meczu w turnieju singlowym. Po 2-godzinnych zmaganiach musiał jednak uznać wyższość mistrza Europy do lat 14, reprezentanta gospodarzy Svity Suljicia. Przegrał 2:6, 2:6 i odpadł z dalszych gier.

W kolejnym dniu festiwalu rozpoczął się turniej deblowy. Antek wraz ze swoim klubowym kolegą Janem Sadzikiem jako rozstawiona „trójka” wygrali pierwszy mecz (w 1. rundzie mieli wolny los). Pokonali Szwajcarów Thomas Gunzinger/Dany Robas 6:2, 6:7(2) [11-9].

W ćwierćfinale po zaciętym meczu kończącym się super tie-breakiem, wygrali z Węgrami 6:1, 2:6 [10-6]. Po zwycięstwie nad węgierską parą Marcell Kovacs/Akos Janos Toth, w półfinale mieli zmierzyć się z faworyzowanym, a nawet typowanym do wygranej, niemieckim duetem Jamie Mackenzie/Niels McDonald. Jednak kontuzja jednego z nich otworzyła naszym zawodnikom drogę do finału.

W meczu o złoty medal na Polaków czekali już Rumuni, którzy mieli wielką ochotę na wygraną. Nasz biało-czerwony duet jednak podszedł do finałowego starcia bardzo skupiony i skoncentrowany. Mecz w ich wykonaniu był na wysokim poziomie, a Antek był najlepszym zawodnikiem na korcie. Polacy pokonali Rumunów Yannicka Theoodore’a Alexandrescou/ Alejandro Berge Vege-Nourescou 6:1, 4:6, [10-6] i złote krążki zawisły na ich szyjach.

Nie spodziewałem się takiego sukcesu, ponieważ rywalizowało w turnieju deblowym 28 najlepszych par z Europy. Gdy awansowaliśmy z Jankiem do ćwierćfinału uwierzyłem, że naprawdę możemy zdobyć medal. W półfinale uśmiechnęło się do nas szczęście, gdy dowiedzieliśmy się, że Niemcy oddają mecz walkowerem ze względu na kontuzję Nielsa McDonalda. Jednodniowa przerwa i odpoczynek sprawiła, że na finał wyszliśmy wypoczęci i pełni wiary w zwycięstwo. Początek meczu z mojej strony był bardzo dobry, w drugim secie przy wyniku 4:4 zacząłem się denerwować, ale pomimo przegranego drugiego seta, zachowałem spokój, nie poddałem się i razem z partnerem starałem się znaleźć skuteczne rozwiązania na zdobycie kolejnych punktów. W super tiebreaku od stanu 6:6 nasze wymiany były na wysokim poziomie i już do końca meczu nie przegraliśmy żadnej piłki. Chcę podziękować partnerowi, trenerom, bratu i rodzicom, ponieważ dawali mi energię do walki, wierzyli we mnie i wspierali w każdej chwili. Zdobycie złotego medalu utwierdziło mnie w przekonaniu, że wszystko jest możliwe. Jestem bardzo szczęśliwy – skomentował Antek Kasperski.

Antoni Kasperski i Jan Sadzik (obaj z KT Błonia Kraków) zdobyli złoty medal w tenisie dla reprezentacji Polski startującej w Olimpijskim Festiwalu Młodzieży Europy 2023 w słoweńskiej miejscowości Maribor. Medal Antka i Janka jest drugim złotym medalem w historii polskiego tenisa na EYOF od 1991 r., czyli od pierwszej edycji Igrzysk Młodzieżowych.

Polacy w słoweńskim miasteczku wywalczyli w sumie 15 krążków: 6 złotych, 3 srebrne i 6 brązowych. W klasyfikacji medalowej EYOF 2023 Polska zajęła 9. miejsce na 48 krajów, wygrały Włochy – 46 medali (16-18-12), przed Niemcami – 31 medali (11-11-9) i Francją – 24 medale (9-6-9).

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc