R e k l a m a

W sobotę na Rynku w Bochni Narodowe Czytanie „Nad Niemnem”

-

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej to powieść, którą w tym roku usłyszymy podczas Narodowego Czytania. Na tę ogólnopolską akcję, odbywającą się co roku pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, organizatorzy zapraszają w sobotę 9 września o godz. 15:00 na bocheński Rynek, a w razie niepogody do sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5.

Wybierając lekturę na 12. edycję Narodowego Czytania Prezydent Andrzej Duda zaakcentował: – „To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. Bo przecież jej autorka nie tylko maluje szeroką panoramę rodzinnych Kresów, nie tylko przybliża folklor i szlacheckie zwyczaje, ale bardzo wyraźnie przywołuje też historię Rzeczypospolitej, a poprzez tematykę Powstania Styczniowego, którego 160-lecie obchodzimy w tym roku, doskonale oddaje przeżycia, emocje i dylematy ówczesnych Polaków. Dzięki temu obraz niepodległościowego zrywu, który w 1863 roku wybuchł przeciwko carskiemu zaborcy, na zawsze połączył się z tą książką, a sama powieść utrwaliła się w świadomości jako prawdziwa epopeja polskiego losu”.

Organizatorzy Narodowego Czytania w Bochni: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Miejski Dom Kultury oraz Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna zapraszają wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w corocznej akcji czytelniczej i przypomnienie sobie tej pięknej i nastrojowej powieści. Zapraszają do odbycia podróży, we własnej wyobraźni, nad piękną rzekę Niemen, do dworu Korczyńskich, zagród Bohatyrowiczów, mogiły Jana i Cecylii, mogiły powstańców styczniowych.

Wybrane fragmenty powieści przeczytają przedstawiciele władz powiatu i miasta oraz mieszkańcy Bochni. – Zachęcamy do przyniesienia własnego egzemplarza czytanej powieści, będzie go można oznaczyć pamiątkową pieczęcią Narodowego Czytania. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na rynek w Bochni i święto polskiej literatury – zachęcają organizatorzy.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia