R e k l a m a

Piątka biegaczy z Bochni wzięła udział w biegu maratońskim w Atenach – ZDJĘCIA

-

12 listopada 2023 roku odbył się w Atenach 40 jubileuszowy bieg maratoński, który organizowany jest od 1972 roku. Wzięła w nim udział piątka biegaczy z bocheńskiej grupy Żubry Bochnia.

Bieg jest inspirowany legendą o posłańcu Filippidesie, który po zwycięskiej bitwie Greków na Persami pod Maratonem w 490 roku p.n.e. pobiegł, wysłany przez wodza Militiadesa do oddalonych o około 40 km Aten, aby poinformować o zwycięstwie, a także ostrzec mieszkańców przed możliwym atakiem na miasto ze strony pozostałych sił Perskich. Jak głosi legenda opisana przez historyka Herodota, Filippiades dobiegł do Aten, jednak zmarł tam z wycieńczenia.

Nowożytny bieg maratoński jest kultowy ze względu na kilka aspektów. Pierwszy to na pewno historia i towarzysząca jej legenda o Filippiadesie, druga to trasa, która uchodzi za jedną z najtrudniejszych tras maratońskich na świecie, ze względu na swój profil, który wznosi się niemal bez przerwy pomiędzy 10 a 31 km. Kolejne aspekty to miejsce jego organizacji. Start następuje w miejscowości Maraton, gdzie po minięciu grobowca ateńskich żołnierzy, biegnie wzdłuż wybrzeża w kierunku Aten. Tam po minięciu pomnika biegacza w centrum miasta kończy się na legendarnym, starożytnym stadionie  Panathinaiko. Jest to miejsce, gdzie odbywały się starożytne zawody lekkoatletyczne oraz znajdowała się meta biegów maratońskich rozgrywanych podczas igrzysk olimpijskich w 1896 roku  oraz 2004 roku.

40 jubileuszowy Athens Marathon the Authentic zgromadził imponującą liczbę 21 598 biegaczek i biegaczy, którzy ponad 420 autokarami zostali przetransportowani z Aten, na start do Maratonu. Bieg ukończyła rekordowa liczba 17 248 zawodników, co jest nowym rekordem frekwencji, ustanowiony został także nowy rekord trasy. W biegu wzięli udział zawodnicy z całego świata, w tym bieg ukończyło aż 666 Polaków.

Wśród uczestników tego niezwykłego biegu maratońskiego swoją reprezentację miała także i Bochnia, bowiem uczestniczyli w nim biegacze z bocheńskiej grupy Żubry Bochnia w składzie Barbara Bulanda, Marcin Rakoczy, Włodzimierz Pokładowski, Rafał Hełmecki oraz Paweł Bieniek. Wszyscy bocheńscy biegacze szczęśliwie dotarli do mety, z dumą prezentując na koszulkach  logo z nazwą naszego miasta.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2024