R e k l a m a

Nowa Kronika: medale za gibkość i wdzięk

-

Bohaterką okładki grudniowej Kroniki została jedna z zawodniczek IV Ogólnopolskiego Turnieju Mikołajkowego w gimnastyce artystycznej. Rywalizowano o najwyższe trofea, a swoje umiejętności prezentowały także dziewczęta trenujące na co dzień w Łapczycy i w Niepołomicach. Choć nie jest to łatwe, warto po chwili refleksji oderwać wzrok od utalentowanej gimnastyczki i otworzyć pismo. Przyda się ono zarówno podczas przygotowań do świąt, bo znajdują się w nim niebanalne przepisy (te współczesne i sprzed lat), a także wtedy, gdy będzie już czas na to, by zrelaksować się przy ciekawej lekturze. Z kupnem miesięcznika nie należy jednak zwlekać. Do świątecznego wydania dołączony jest bowiem kupon uprawniający do głosowania na kandydatkę do tytułu Gracji Bocheńskiej 2023.

Chór Pueri Cantores Sancti Nicolai wystąpił 10 grudnia w kościele św. Pawła Apostoła z koncertem pamięci Jana Flaszy, zmarłego niedawno wieloletniego dyrektora Muzeum im. Stanisława Fischera. Miłośnicy muzyki mogli wysłuchać najpiękniejszych utworów wykonywanych przez chórzystów z akompaniamentem organowym Krzysztofa Kościółka, pod batutą ks. Stanisława Adamczyka, Bożeny Wojciechowskiej i Marcina Skoczka.

O tematach podejmowanych podczas ostatniej sesji miejskiej pisze szczegółowo Agnieszka Dziki. Formalnie zakończono budowę węzła przesiadkowego przy ul. ks. J. Poniatowskiego. Kronika podkreśla, że wbrew obawom aż przez pięć lat parkowanie będzie tam bezpłatne. Pobrany bilet na parkingu nr 1 należy przy wyjeździe odbić bez ponoszenia opłaty. 

– „Od powstania Pododdziału Intensywnego Nadzoru im. WOŚP hospitalizowano w nim 287 wcześniaków. W roku 2021 było ich 100 na 1 466 urodzonych noworodków, w 2022 mieliśmy 114 przedwcześnie urodzonych pacjentów na 1541 urodzeń, a w tym roku 73 na 1300 urodzeń. Wcześniaków jest zatem około osiem procent” – mówi doktor Joanna Hurkała. Kronika relacjonuje obszernie przebieg II Dnia Wcześniaka, który odbył się w Auli Świętego Mikołaja. 

– „Z ostatniego badania wynika, że tylko około jedna trzecia mieszkańców przychodzi na mszę niedzielną do naszej świątyni – nie licząc chorych i tych, co są za granicą. Z pewnością nie napawa to optymizmem, zważywszy na to, że w ubiegłych latach owa frekwencja była wyższa” – zauważa ks. dr Daniel Bubula, nowy proboszcz parafii św. Jana Nepomucena. Wśród planów na przyszłość wymienia: wprowadzenie katechezy dla rodziców chrzestnych i otworzenie w dolnym kościele kawiarenki, która budowałaby wzajemne więzi.  

W dziale „Podróże dalekie i bliskie” czytelnicy znajdą m.in. relację z wycieczki zorganizowanej przez Centrum Informacji Turystycznej działające w strukturach Miejskiego Domu Kultury. Uczestnicy przeszli od ul. Orackiej przez bocheńską Kolejkę, ul. Chodenicką, Majora Bacy do ośrodka TKKF Raba. – Natomiast o tym, skąd się bierze woda pod ziemią, także w kopalni, opowiada ze szczegółami Michał Flasza.

– „Pobliskie miejscowości, zamieszkiwane kiedyś przez górników i ich rodziny, są dzisiaj kurortami wypoczynkowymi, nadal rozwijanymi w oparciu o kopalnie węgla, które w przemysłowej transformacji regionu zyskały zupełnie nową funkcję i formę”. – O czym mowa? O Pojezierzu Łużyckim, sztucznie utworzonym kompleksie jezior, który pod lupę bierze Piotr Langer. Tekstowi towarzyszą atrakcyjne zdjęcia, a także intrygująca refleksja związana z doliną Raby, Dunajca i Wisły. 

Pochodzi z Brzeska, urodziła się w Tarnowie, mieszkała w Belgii, obecnie jest uczennicą I LO w Bochni. Zuzanna Łazarz, bohaterka cyklu „Młodzi z przyszłością” dziesiątki razy pojawiała się na scenie, zagrała jedną z głównych ról w musicalu, wzięła udział w belgijskiej edycji The Voice Kids. W maju wygrała Międzynarodowy Festiwal Piosenki Francuskiej w Bańskiej Bystrzycy. A miesiąc później śpiewająco poradziła sobie podczas XLVI Olimpiady Języka Francuskiego zdobywając tytuł laureatki. 

Dużo muzycznych wątków pojawia się na łamach świątecznego numeru Kroniki. Można przeczytać m.in. relację z ostatniego koncertu Big Band Bochnia, który – jak wszystkie poprzednie zorganizowane w Miejskim Domu Kultury – cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Ciekawostkę dotyczącą cyklu Bochnia Rocks zdradza Aleksandra Fortuna-Nieć: – „Muzycy z Atomic Rooster przyjechali do Polski prosto z Bratysławy, gdzie po jednym z występów skradziono im cały sprzęt. Koncert w Bochni udało się zorganizować dzięki wypożyczeniu instrumentów od miejscowych”.

Gabriela Jacak niedawno zadebiutowała jako niezależna reżyserka i choreografka. Spektakl taneczny „Body” to intymna refleksja nad relacjami człowieka ze swoim ciałem, kompleksami oraz presjami społecznymi. – „Temat był dla mnie ważny i wymagający, ponieważ sama jako nastolatka zmagałam się z zaburzonym stosunkiem do jedzenia” – wyjaśnia.

Podczas XXVI Turnieju Tańca o Pierścień Świętej Kingi najlepsze pary w kombinacji obydwu stylów tanecznych otrzymywały srebrne pierścienie. Warto podkreślić, że w klasie E byli to Dominik Brennan oraz Patrycja Włodarczyk ze Sportowego Klubu Tańca „Regis”. – „Witajcie w świecie, w którym smaki stają się barwami, a tekstury zamieniają się w kompozycje malarskie” – tak 2 grudnia przywitała zebranych w Galerii Biała Iga Siwy. W Kronice przeczytać można o szczegółach tego wyjątkowego wernisażu. 

Ci, którzy zakupią grudniowy numer Kroniki, mogą zagłosować na swoją faworytkę w konkursie o tytuł Gracji Bocheńskiej 2023. Każda z pięciu bocheńskich szkół średnich ma dwie reprezentantki. Kupon do głosowania zdobi zgodnie z tradycją zdjęcie zeszłorocznej zwyciężczyni, czyli Klaudii Waśniowskiej. By głos był ważny, kupon musi trafić do redakcji miesięcznika najpóźniej 8 stycznia 2024 roku. 

Zawód? Influencerka kulinarna. Na Instagramie jej konto obserwuje ponad 200 tysięcy użytkowników. Na TikToku – niemal pół miliona! W tym roku można ją było zobaczyć na telewizyjnych ekranach, a do księgarń trafiła jej debiutancka książka z przepisami. Bochniankę Annę Lekką Kronika pyta o kulisy jej pracy, a także o to, co upiec na święta Bożego Narodzenia, by zabłysnąć przed gośćmi i rodziną. 

Czy na wigilijnym stole może z ryb gościć tylko karp? – pyta Rafał E. Stolarski, twórca cyklu „Szef kuchni poleca…” Otóż, okazuje się, że karpie pojawiły się w dworskiej kuchni dopiero pod koniec XIX wieku, a na postnym wigilijnym stole każdego polskiego szlachcica królowały szczupaki, sandacze, liny, węgorze czy śledzie. Jak je przyrządzić – oczywiście zgodnie z recepturą sprzed lat? Odpowiedzi znaleźć można w Kronice. 

Kronika nie zapomina o żadnej dyscyplinie sportu, w której swoich sił próbują bochnianie. Z działu „Sprintem” dowiedzieć się można m.in. o przebiegu Drużynowego Maratonu Pływackiego EKIDEN 2023, seminarium aikido, które poświęcono pamięci zmarłego Marka Trymbulaka, licznych medalach judoków, a także występach młodych szczypiornistów, koszykarek czy piłkarzy oraz kto wygrał ostatnie w tym roku turnieje szachowe.

„Odpalili” – to tytuł tekstu Mateusza Filipka. – „Na takie występy czekali wszyscy fani zespołu BSF ABJ Powiat Bochnia. W sześciu rozegranych od listopada i do początku grudnia meczach podopieczni Antuna Bacicia zgarnęli 12 punktów za 4 zwycięstwa, prezentując atrakcyjny styl. Wyraźna zwyżka formy zapewniła im miejsce w górnej połowie tabeli na koniec pierwszej rundy”. Artykuł ilustrują zdjęcia Aleksandry Fortuny-Nieć i Marcina Kalinowskiego. 

Bohaterką grudniowej odsłony cyklu „Znamy się tylko z widzenia” jest Agnieszka Kierońska, nauczycielka wychowania fizycznego z trzydziestoletnim stażem, która pracuje w Szkole Podstawowej nr 2.

Moje podwórko

znajdowało się na nowym osiedlu XXX-lecia, nasz blok był piąty, kolejne dopiero powstawały. To był wtedy duży plac budowy, bawiąc się w chowanego mieliśmy swoje kryjówki, między innymi w niezamieszkałych jeszcze budynkach. Dochodziły do tego zabawy na trzepaku, gdzie oczywiście każdy był akrobatą oraz różne gry, głównie w gumę, w klasy, w kapsle – używaliśmy metalowych kapsli na przykład od butelek po oranżadzie. Miłe wspomnienia. 

Z zainteresowaniem czytam

książki o tematyce kryminalnej, gdzie intrygujące śledztwa, zawiłe zagadki i psychologiczne wątki tworzą niezapomniane historie trzymające w napięciu do ostatniej strony. Szczególnie norweskich autorów.

Gdybym mogła zaprosić dowolną osobę na obiad

byłby to Ed Sheeran, uwielbiam jego piosenki, w tym utwór „Perfect” – teledysk w zimowej scenerii.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia