R e k l a m a

Bukowiec-Bzdek. Dziś rozprawa w trybie wyborczym za wpis na Facebooku

-

Zgodnie z zapowiedzią kandydujący do sejmu Stanisław Bukowiec złożył wczoraj pozew przeciwko wójtowi gminy Bochnia Markowi Bzdekowi w związku z jego wpisem na Facebooku. Zgodnie z kodeksem wyborczym sąd powinien rozpatrzyć sprawę w ciągu 24 godzin – termin rozprawy wyznaczono na dziś.

W środę Marek Bzdek umieścił na portalu społecznościowym wpis, w którym powiązał obecność radnego sejmiku Stanisława Bukowca w komisji przyznającej dotacje z budżetu województwa małopolskiego z brakiem dofinansowania dla Orkiestry Baczków. Podkreślił z żalem, że wniosek był prawidłowy.

Jeszcze tego samego dnia wieczorem S. Bukowiec wydał oświadczenie, do którego załączył dokumenty świadczące o tym, że wniosek o dofinansowanie przepadł ze względów formalnych. Podkreślił, że użyte przez wójta sformułowania są nieprawdziwe, godzą w jego dobre imię, a w kontekście trwającej kampanii stanowią negatywną agitację wyborczą. W związku z tym ostatnim zapowiedział pozew w trybie wyborczym.

W reakcji na to oświadczenie w czwartek rano Marek Bzdek usunął kontrowersyjny wpis i zamieścił krótki komunikat, w którym przyznał, że był w błędzie i wniosek rzeczywiście nie był złożony prawidłowo, ale podkreślił, że jego poprzedni post nie był agitacją wyborczą. S. Bukowiec jednak poinformował, że zdania nie zmienił i pozew zostanie złożony.

O szczegółach sprawy pisaliśmy tutaj:

Tryb wyborczy

Stanisław Bukowiec zapowiedział, że chce skorzystać z art. 111 Kodeksu Wyborczego – to przepis, który ma zapewniać ochronę prawną kandydatów startujących w wyborach przed nieprawdziwymi informacjami.

§ 1. Jeżeli rozpowszechniane, w tym również w prasie, materiały wyborcze, w szczególności plakaty, ulotki i hasła, a także wypowiedzi lub inne formy prowadzonej agitacji wyborczej, zawierają informacje nieprawdziwe, kandydat lub pełnomocnik wyborczy zainteresowanego komitetu wyborczego ma prawo wnieść do sądu okręgowego wniosek o wydanie orzeczenia:

1) zakazu rozpowszechniania takich informacji;
2) przepadku materiałów wyborczych zawierających takie informacje;
3) nakazania sprostowania takich informacji;
4) nakazania publikacji odpowiedzi na stwierdzenia naruszające dobra osobiste;
5) nakazania przeproszenia osoby, której dobra osobiste zostały naruszone;
6) nakazania uczestnikowi postępowania wpłacenia kwoty do 100 000 złotych na rzecz organizacji pożytku publicznego.

W trybie wyborczym sprawę rozpoznaje się z „pominięciem” I instancji – a więc trafia ona od razu do sądu okręgowego, który rozpoznaje ją w ciągu 24 godzin w postępowaniu nieprocesowym.

Sąd może rozpoznać sprawę w przypadku usprawiedliwionej nieobecności wnioskodawcy lub uczestnika postępowania, którzy o terminie rozprawy zostali prawidłowo powiadomieni. Postanowienie kończące postępowanie w sprawie sąd niezwłocznie doręcza wraz z uzasadnieniem wnioskodawcy i zobowiązanemu do wykonania postanowienia sądu.

Na postanowienie sądu okręgowego przysługuje w ciągu 24 godzin zażalenie do sądu apelacyjnego, który rozpoznaje je w ciągu 24 godzin. Od postanowienia sądu apelacyjnego nie przysługuje skarga kasacyjna i podlega ono natychmiastowemu wykonaniu. Publikacja sprostowania, odpowiedzi lub przeprosin powinna nastąpić najpóźniej w ciągu 48 godzin, na koszt zobowiązanego.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia