„Polska jest przygotowana na pojawienie się koronawirusa”

-

– Polska jest przygotowana na pojawienie się koronawirusa. Mamy gotowe procedury i standardy działania – zapewniała we wtorek na antenie Radia Kraków wiceminister zdrowia Józefa Szczurek-Żelazko, posłanka z naszego regionu, w przeszłości dyrektor szpitala w Brzesku. Tego samego dnia na konferencji prasowej w Warszawie Michał Dworczyk – szef kancelarii premiera, zaapelował do polityków i dziennikarzy, żeby „nie straszyć Polaków”.

We wspomnianej konferencji prasowej uczestniczył też minister zdrowia Łukasz Szumowski, który zwrócił się o postępowanie zgodnie z zaleceniami, które są na stronie Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Szef resortu zdrowia ocenił, że reakcja polskich władz na dynamicznie rozwijającą się sytuację we Włoszech była bardzo szybka. Zaapelował także, żeby nie wykorzystywać okoliczności związanych z koronawirusem do celów politycznych.

Minister Michał Dworczyk poinformował, że od środy rozpocznie się szeroko zakrojona kampania informacyjna na temat koronawirusa, zagrożeń z nim związanych, a przede wszystkim postępowania przy podejrzeniu, że miało się kontakt z zarażonymi.

Szef KPRM zaapelował również do polityków i dziennikarzy, by nie straszyć Polaków i nie wywoływać paniki.

We wtorek media przekazały informację o pacjentce z podejrzeniem koronawirusa, która zgłosiła się na SOR w Brzesku.


Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?

Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?

Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. w Niemczech, we Francji, w Wielkiej Brytanii) kolejne osoby.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

październik, 2023