R e k l a m a

Senatorowie reagują na sytuację w Niepołomicach. Chcą zmienić prawo

-

– O zawieszeniu w czynnościach służbowych wójta powinien decydować sąd, a nie prokurator – taką zmianę ustawową szykują senatorowie opozycji. Do działania sprowokowała ich sytuacja, do jakiej doszło w Niepołomicach – informuje serwis GazetaPrawna.pl.

Portal wyjaśnia, że postulowana zmiana znajduje się w przygotowanym projekcie nowelizacji ustawy Kodeks postępowania karnego. Cytuje też projektodawców, którzy zwracają uwagę, że „niezależny sąd i niezawisły sędzia, niezaangażowany w realizację funkcji ścigania i oskarżania, zapewnią najwyższy standard ochrony idei samorządności lokalnej, za której zagrożenie może być uznane ewentualne przekazanie kompetencji jej organu wykonawczego w ręce osób nie pochodzących z wyborów powszechnych”.

Dodatkowo projekt przewiduje, że zażalenie wójta czy burmistrza na zawieszenie w czynnościach służbowych sąd powinien rozpatrzyć w ciągu siedmiu dni (w przypadku Niepołomic trwało to ponad 2 miesiące). Wskazano, że nie tylko wyjaśni sytuację procesową oskarżonego, lecz przede wszystkim zabezpieczy interesy gminy (jasna sytuacja prawna, brak przeciągania okresu niepewności).

Więcej o sytuacji w Niepołomicach przeczytacie TUTAJ.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia