R e k l a m a

Ekspozycja ruin ratusza za szklaną posadzką pod znakiem zapytania

-

Podczas prezentacji projektu rewitalizacji centrum Bochni, czyli zadania „Rynek OD-NOWA”, zapowiadano, że najbardziej zachowane fragmenty pozostałości ratusza zostaną wyeksponowane we wnękach pod szklaną posadzką. Taki sposób ekspozycji widoczny był nawet na udostępnionych wizualizacjach. Teraz okazuje się, że nie wiadomo w jaki sposób ostatecznie zostaną zaprezentowane fragmenty ratusza.

O trwającej rewitalizacji centrum Bochni rozmawiali w środę radni komisji kultury. – Czy to prawda, bo takie głosy do nas dochodzą, że nie będzie wyeksponowania murów dawnego ratusza? – zapytała radna Anna Morajko, przewodnicząca komisji kultury.


Wizualizacja przedstawiająca bocheński Rynek po rewitalizacji.

Będzie szklana posadzka?

Robert Cerazy, zastępca burmistrza Bochni, wyjaśnił, że w tym temacie jeszcze nic nie jest przesądzone.

Po wykonaniu badań w 2017 roku zastanawialiśmy się jak to w projekcie uwzględnić. Bazowaliśmy na wiedzy, jaką przekazali nam archeolodzy po wykonaniu tamtych prac. Oni teraz realizując (prace) pogłębiają swoją wiedzę. Na razie nie jest to do końca dookreślone. Stanowisko urzędu konserwatorskiego zmienia się w zależności od wyników badań i kolejnych komisji konserwatorskich. Jaka ostatecznie będzie forma wyeksponowania i pokazania na płycie tego ratusza to jeszcze może ulec pewnym zmianom, korekcie. Na dzień dzisiejszy nie mogę odpowiedzieć na to, czy będzie tak jak w dokumentacji projektowej, czy w inny sposób zostanie to uczytelnione – odpowiedział Robert Cerazy, zastępca burmistrza Bochni.

Co z drewnianą drogą?

Niewykluczone, że w jakiś sposób zostanie również zaakcentowana drewniana droga odkryta na pl. św. Kingi.

Pojawiły się pomysły, aby pokazać fragment tego [odkrycia – przyp. red.]. Trzeba jednak pamiętać, że mamy do czynienia z substancją biologiczną. Drewno nie jest materiałem, który może sobie leżeć pod szybą i będziemy na niego patrzeć. Musi być odpowiednia temperatura, odpowiednia wilgotność, nie mogą dostać się do tego żadne mikroorganizmy, które doprowadziłyby do rozkładu tego drewna – powiedział Robert Cerazy. Zaznaczył przy tym, że stworzenie takiej ekspozycji oznacza dodatkowe koszty.

Ograniczenie ruchu

Radni dopytywali również o to jak po rewitalizacji będzie wyglądało poruszanie się po wyremontowanych drogach.

Zastępca burmistrza Robert Cerazy przypomniał, że trakt od placu gen. Pułaskiego do Bazyliki św. Mikołaja, czyli ul. Solna, północna pierzeja Rynku i pl. św. Kingi, będzie miał charakter woonerfu. Ulice zostaną oddane pieszym, a ruch samochodowy ograniczy się do służb ratunkowych oraz mieszkańców tych ulic i samochodów dostawczych w wyznaczonych godzinach.

Poinformował też, że ulica Sutoris będzie jednokierunkowa. Ruch będzie odbywał się od ul. Kraszewskiego, z kontynuacją ulicą Dominikańską. Tam docelowo zlokalizowany będzie postój taksówek.

Zobacz również:
Koncepcja Rynku w Bochni i terenów przyległych – wizualizacje

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc