Koronawirus. Klub radnych BWS chce odwołania marcowej sesji rady miasta

-

Radni z klubu Bocheńska Wspólnota Samorządowa (Jerzy Lysy, Janusz Możdżeń i Damian Słonina) apelują do przewodniczącego Rady Miasta Bochnia Bogdana Kosturkiewicza o przesunięcie o dwa miesiące marcowej sesji lub o przeprowadzenie jej w formie wideokonferencji.

Wnioskodawcy argumentują, że wobec ogłoszonego przez Rząd RP stanu zagrożenia epidemicznego kraju, należy dochować wszelkich środków ostrożności, które przeciwdziałają rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Przy okazji zwracają uwagę, że wśród radnych jest wiele osób z przedziału wiekowego 65+, czyli z grupy szczególnego ryzyka. – Niepotrzebne narażanie radnych byłoby poważnym błędem ze względów medycznych – podkreślają.

Bocheńska Wspólnota Samorządowa zwraca także uwagę, że w stanie wyższej konieczności burmistrz ma prawo dysponować środkami finansowym między tzw. działami bez wcześniejszej decyzji rady miasta.

Dodatkowo klub radnych wnioskuje, aby burmistrz w trybie natychmiastowym zakazał pobierania opłat za parkowanie prywatnych pojazdów w centrum miasta.

Sesja rady miasta zaplanowana jest na przyszły tydzień – ma się odbyć bez udziału publiczności i z udziałem tylko niezbędnych urzędników. Więcej o tym TUTAJ.

Poniżej pełna treść wniosku radnych.


Szanowny Pan 
dr inż. Bogdan Kosturkiewicz
Przewodniczący Rady Miasta Bochnia

Bochnia, 18.03.2020r

W imieniu Klubu Radnych Bocheńska Wspólnota Samorządowa zwracam się do Pana Przewodniczącego z prośbą o przesunięcie o 2 miesiące marcowej sesji Rady Miasta Bochnia lub o przeprowadzenie jej w wersji elektronicznej – bez osobistego udziału radnych na sali obrad UM. Ponadto prosimy aby zasugerować PT przewodniczącym poszczególnych komisji problemowych RM , by telefonicznie wypracowały swoje stanowiska w sprawach, które muszą być obecnie poruszone.

Powyższy wniosek uzasadniamy faktem, że wobec ogłoszonego przez Rząd RP stanu zagrożenia epidemicznego kraju, należy dochować wszelkich środków ostrożności, które przeciwdziałają rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Potwierdzeniem słuszności naszej prośby jest sposób obradowania ważnych gremiów państwa (np. „skajpowe” posiedzenia Rady Ministrów) lub odwołanie w Polsce sesji wielu samorządów różnych szczebli. Podkreślam, że wśród radnych jest wiele osób z przedziału wiekowego 65+ (autorzy niniejszego wniosku jeszcze nie mieszczą się w tym przedziale) więc niepotrzebne narażanie radnych byłoby poważnym błędem ze względów medycznych.

Pragniemy podkreślić, że organ wykonawczy (Burmistrz) ma prawo w stanie wyższej konieczności (a taki jest obecnie w kraju) dysponować środkami finansowym między tzw. działami – bez wcześniejszej decyzji organu stanowiącego (Rada Miasta). W tej sytuacji oczekujemy, że nasze pieniądze samorządowe z nierozpoczętych inwestycji w wys. ok. 2 mln zł (przede wszystkim z remontu tzw. kuźni i lodowni na Plantach) zostaną przekazane na zakup korona-testów oraz  środków ochrony dla personelu medycznego w szpitalu i pozostałych bocheńskich placówkach służby zdrowia.

Jednocześnie wnioskujemy, aby Burmistrz w trybie natychmiastowym zakazał pobierania opłat za parkowanie prywatnych pojazdów w centrum miasta, gdyż korzystanie z publicznej komunikacji zwiększa ryzyko zarażenia – co podawane jest w bieżących komunikatach Ministerstwa Zdrowia – szczególnie, że w Bochni  zmniejszono ilość kursów autobusowych. Przypominamy, że miasto straci na tym niewielkie środki, gdyż czerpie mniej niż 10% zysku z parkomatów.

Z poważaniem 

Jerzy Lysy – przewodniczący Klubu
Janusz Możdżeń i Damian Słonina – członkowie Klubu
Bocheńska Wspólnota Samorządowa

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

styczeń, 2021

23,482FaniLubię
882ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj
X