R e k l a m a

Bochnia. Radni apelują do burmistrza o pomoc dla placówek medycznych oraz firm w związku z epidemią

-

Radni klubu Bocheńska Wspólnota Samorządowa – Janusz Możdżeń, Damian Słonina i Jerzy Lysy – apelują do burmistrza o przeznaczenie kwoty 0,5 mln złotych z rezerwy budżetowej na zakup respiratorów i środków ochrony osobistej dla służb medycznych w Bochni. Wnioskują też, aby miasto zmniejszyło czynsze pobierane od przedsiębiorców do symbolicznego 1 grosza, a rodzinom dotkniętym skutkami pandemicznego kryzysu o połowę zmniejszono opłatę za wywóz odpadów komunalnych.

Adresowane do burmistrza pismo otrzymał również przewodniczący rady miejskiej Bogdan Kosturkiewicz, z prośbą o jego poparcie oraz przekazanie wszystkim radnym i zachęcenie ich do dopisania się pod apelem.

– Jestem przekonany, że Panu Burmistrzowi i wszystkim Koleżankom i Kolegom Radnym, na czele z Panem Przewodniczącym zależy, aby działaniami samorządowymi ZNACZĄCO wesprzeć działania Służby Zdrowia, która z ogromnym poświęceniem – nawet kosztem własnego zdrowia i zagrożenia śmiertelną chorobą – walczy z pandemią koronawirusa – uważa radny Jerzy Lysy. – Ze środowiska samej Służby Zdrowia płyną coraz dramatyczniejsze wołania z prośbą o pomoc gdyż instytucje Państwa – mimo że w Polsce żniwo pandemii dopiero się rozpoczyna – posiadają bardzo ograniczone możliwości finansowe i organizacyjne. Niezbędne jest więc „pospolite ruszenie”, w którym finansowy udział samorządów może i powinien być znaczący.

Radni proponują zastosowanie szczególnej ulgi czynszowej dla przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność z wykorzystaniem pomieszczeń wynajmowanych w budynkach należących do Gminy Miasta Bochnia. Apelują też, aby gospodarstwom domowym, w których ktoś stracił pracę albo był zmuszony zawiesić działalność gospodarczą, burmistrz umarzał przez 3 miesiące połowę opłaty za odbiór odpadów komunalnych. – Umorzenie takie (jak inne umorzenia podatkowe), w świetle nowelizacji przepisów tzw. rządowej tarczy dla samorządów, nie będą wywoływać reperkusji w formie dodatkowego obniżenia subwencji państwa – przekonują.

Wczoraj informowaliśmy, że wymierną pomoc dla bocheńskiego szpitala okazał samorząd Nowego Wiśnicza, kupując dla placówki za 117 tys. zł nowy respirator (czytaj TUTAJ), a z kolei burmistrz Brzeska podpisał zarządzenie, którym przedsiębiorców wynajmujących lokale od miasta, popadających w kłopoty z powodu epidemii, zwolnił z płacenia czynszu (czytaj TUTAJ).

Pełna treść apelu do burmistrza Bochni – poniżej.


Szanowny Pan  Stefan Kolawiński 
Burmistrz Miasta Bochnia                      

Szanowny Panie Burmistrzu. Zwracamy się do Pana z apelem o pilne podjęcie działań w 3 najważniejszych obecnie dla lokalnej społeczności sprawach.

1. Powtarzającymi się postulatami a ostatnio błaganiami lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów i laborantów, walczącymi na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem, są prośby o profesjonalny sprzęt ochrony osobistej dla personelu, o testy wykrywające zakażenie a także o  respiratory, które za kilka tygodni  w Polsce  będą podstawowymi urządzeniami ratującymi życie dużej grupy pacjentów. Starania instytucji państwa już teraz nie są wystarczające a to dopiero początek pandemicznego dramatu.

W tej sytuacji prosimy o przeznaczenie 50% rezerwy zapisanej w budżecie Miasta Bochni na 2020r w wys. 1 mln zł, czyli  kwoty 500 tys. zł na pilny zakup 2-3 respiratorów i kilku tysięcy profesjonalnych masek oraz znaczącej ilości przyłbic, gogli, i kombinezonów ochronnych dla Szpitala i innych placówek publicznej służby zdrowia działających w Bochni. W celu szybkiego uzyskania efektu naszej pomocy prosimy o zrealizowanie przez samorząd zakupu urządzeń i sprzętu medycznego oraz przekazanie go  w/w użytkownikom.

Apel podobnej treści kierujemy także do innych samorządów Ziemi Bocheńskiej.

2. Ponadto, aby nie dopuścić do katastrofy gospodarczej wielu lokalnych przedsiębiorców działających z wykorzystaniem lokali komunalnych, wniosek nasz zawiera także propozycję czasowego (na okres min. 3 miesięcy, poczynając od 1 kwietnia br.) ustalenia ceny najmu tych lokali na symbolicznym poziomie 1 grosz/m kw. – szczególnie tam, gdzie przepisy stanu epidemii obligowały przedsiębiorców do zawieszenia działalności lub jej ograniczenia.

3. Na koniec zwracamy się z prośbą, aby na okres 3 miesięcy o połowę zmniejszyć opłatę za wywóz odpadów komunalnych w gospodarstwach domowych, w których ktoś stracił pracę lub zmuszony był zawiesić działalność gospodarczą z powodu stanu epidemii. Ulga ta nie spowoduje obniżenia subwencji z budżetu państwa.

Powyższe dwie ulgi w efekcie spowodują nieznaczne ograniczenie innych wydatków Samorządu Miasta w 2020 r ale działania te będą w pełni uzasadnione i humanitarne.

Z poważaniem 

Radni: Janusz Możdżeń, Damian Słonina, Jerzy Lysy oraz Radni wg odrębnej korespondencji zwrotnej za pośrednictwem Pana Przewodniczącego Rady Miejskiej

Bochnia, 8.04.2020 r                                                                                                                     

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia