R e k l a m a

Od soboty częściowe zniesienie obowiązku zakrywania ust i nosa. Są też inne zmiany!

-

– Od 30 maja zmieniamy zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa. Jeśli będzie możliwe zachowanie dystansu, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe – poinformował w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaczął konferencję od przypomnienia: – Od czasu kiedy wykryto w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa minęły prawie 3 mies. Postawiliśmy sobie jasne cele: bardzo proste do przedstawienia, a bardzo trudne do zrealizowania – przesunąć falę zachorowań, by nie zabrakło respiratorów i łóżek.

Premier zaprezentował wykresy przedstawiające liczbę zgonów na milion mieszkańców.

Fot. screen TVN24

– Te dane, które w najbardziej wyrazisty sposób świadczą o tym, że zapanowaliśmy nad pandemią w sposób dużo bardziej sprawny niż najbogatsze kraje świata – liczba zgonów spowodowanych koronawirusem – 27 zgonów na mln mieszkańców – zwracał uwagę M. Morawiecki. – Powoli stajemy na coraz bardziej twardym gruncie. Każdy dzień to kolejne nowe wyzdrowienia. Wykonujemy jednocześnie coraz więcej testów – to już około 30 tys testów. Dlatego możemy przejść do IV etapu znoszenia obostrzeń.

Co się zmieni w sobotę?

Od 30 maja zmienione zostaną zasady dotyczące zasłaniania ust i nosa. Jeśli będzie możliwe zachowanie dystansu, noszenie maseczek nie będzie obowiązkowe – z wyjątkami. W sklepie, środkach komunikacji, kościołach czy kinach maseczki będą obowiązkowe.

W sklepach nie będą obowiązywały już limity osób. Podobne ograniczenia przestrzenne przestają obowiązywać w gastronomii. Nie będą obowiązywały limity w kościołach, obowiązują jednak maseczki i dystans społeczny.

W przypadku zgromadzeń dozwolone są te do 150 osób. Podobnie obowiązuje zakrywanie nosa i ust lub dystans społeczny. Decyzje o zgodzie na zgromadzenie będą podejmowane jednak w oparciu o stan epidemiologiczny – od 30 maja.

Kolejne poluzowania od 6 czerwca

Od 6 czerwca będą mogły być otwarte, z obowiązkiem spełniania wymogów sanitarnych, instytucje kultury, kina, teatry czy też obiekty rekreacyjne: kluby fitness, siłownie. Wyłączone z tego są dyskoteki.

Od 6 czerwca będzie dopuszczalna organizacja wesel i uroczystości rodzinnych do 150 osób. Tutaj również obowiązywać będą wymagania sanitarne.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia