Bochnia. Radni zablokowali podwyżkę opłat za odbiór odpadów

-

Rada Miasta Bochnia nie zgodziła się na zaproponowaną przez urzędników podwyżkę stawki opłaty za odbiór odpadów komunalnych (z 24 zł na 29,50 zł od 1 stycznia). To oznacza, że na razie mieszkańcy będą płacili dotychczasową stawkę, ale jest niemal pewne, że magistrat będzie podejmował kolejne próby podwyższenia opłaty.

Jak już informowaliśmy propozycja zmiany stawki to pokłosie przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od mieszkańców Bochni w 2021 roku. W drugim postępowaniu wpłynęła tylko jedna oferta. Konsorcjum firm BZUK i EKOMBUD chce 8,1 mln zł, czyli o około 2 mln zł więcej niż założył magistrat.

Urzędnicy stoją na stanowisku, że system musi się bilansować z opłat pobieranych przez mieszkańców. Dlatego na sesję przygotowano projekt uchwały zwiększającej opłaty za odbiór odpadów od mieszkańców.

Radni nie zgodzili się na takie rozwiązanie. Sesja, którą przeprowadzono w sposób hybrydowy (część radnych była w sali obrad, a większość łączyła się zdalnie) miała dość burzliwy przebieg (także przez problemy techniczne).

Projekt uchwały w sprawie opłat za odbiór odpadów głosowano dwukrotnie, bo radni zgodzili się na reasumpcję głosowania. Losy uchwały ważyły się do ostatnich minut sesji, bo pod koniec obrad głosowano… drugi wniosek o reasumpcję głosowania. Tym razem radni nie zgodzili się na ponowne głosowanie projektu uchwały.

Ostateczny wynik głosowania projektu uchwały ws. zmiany stawki opłaty za odbiór odpadów komunalnych (po pierwszym wniosku o reasumpcję głosowania):

ZA (6): Marek Bryg, Bogusław Dźwigaj, Edward Dźwigaj, Eugeniusz Konieczny, Łucja Satoła-Tokarczyk, Kazimierz Ścisło;

PRZECIW (6): Marta Babicz, Zenona Banasiak, Jerzy Lysy, Anna Morajko, Janusz Możdżeń, Damian Słonina;

WSTRZYMALI SIĘ (7): Jan Balicki, Andrzej Dygutowicz, Celina Kamionka, Bogdan Kosturkiewicz, Krzysztof Sroka, Alicja Śliwa, Kazimierz Wróbel;

BRAK GŁOSU (1): Kinga Przyborowska.

Po czwartkowej decyzji radnych należy spodziewać się, że magistrat nie podpisze umowy z konsorcjum BZUK-EKOMBUD i rozpisze trzeci przetarg. Jego rozstrzygnięcie będzie prawdopodobnie w przyszłym roku.

Podczas sesji wyjaśniono, że od 1 stycznia do czasu podpisania umowy z firmą odbierającą odpady, zadanie to zostanie zlecone miejskiej spółce, czyli BZUK-owi. Jak to wpłynie na stawki opłat? Na razie nie wiadomo, ale niewykluczone, że efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Sumaryczne koszty mogą być bowiem większe niż w przypadku zdecydowania się na ostatnią ofertę konsorcjum BZUK-EKOMBUD.

Wkrótce na łamach Bochnianin.pl szersza relacja z czwartkowej sesji Rady Miasta Bochnia.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

CO? GDZIE? KIEDY?

styczeń, 2021

23,469FaniLubię
882ObserwującyObserwuj
1,130SubskrybującySubskrybuj
X