R e k l a m a

Kuriozalna sytuacja. Bochnia ma budżet, którego większość radnych nie poparła – LISTA

-

W poniedziałek 28 grudnia Rada Miasta Bochnia przyjęła budżet na rok 2021. Wynik głosowania jest jednak kuriozalny – przez najbliższe miesiące burmistrz będzie realizował budżet, który poparła zaledwie… 1/3 radnych (!). Jak to możliwe? Kto jak zagłosował?

Podczas sesji budżetowej obecni byli wszyscy radni (21 osób) – część na sali, część poprzez łącza internetowe. W czasie ponadgodzinnej dyskusji radni przyjęli autopoprawki przedstawione przez burmistrza i ostatecznie nie zgłosili formalnie żadnych swoich propozycji do projektu przedstawionego przez Stefana Kolawińskiego.

W końcu przewodniczący Bogdan Kosturkiewicz zarządził głosowanie: – Każdy ma już wyrobione zdanie na temat tej uchwały, większość zadecyduje, czy budżet ma być realizowany w tym zakresie, czy nie.

Wyniki głosowania okazały się zaskakujące: 7 za, 4 przeciw i aż 10 wstrzymujących się. Uchwała przeszła, ale Bochnia ma budżet, którego de facto większość radnych nie poparła, a „za” była zaledwie 1/3 składu rady.

Zdumiewające jest również to, że w głosowaniu nad najważniejszą w roku uchwałą aż 10 radnych się wstrzymało – wszyscy należą do klubu PiS, który ma w radzie większość i teoretycznie bez trudu mógłby przegłosować zmiany w budżecie, jeśli uznałby, że dokument wymaga poprawek.

Dla porównania, w zeszłym roku, wynik głosowania nad budżetem wyglądał następująco: 17 za, 2 przeciw, 2 wstrzymujące się.

Jak głosowali?

ZA (7): Marta Babicz, Bogusław Dźwigaj, Edward Dźwigaj, Eugeniusz Konieczny, Kinga Przyborowska, Łucja Satoła-Tokarczyk, Kazimierz Ścisło (wszyscy „Bochniacy Dla Bochni”)

PRZECIW (3): Bogdan Kosturkiewicz (PiS), Jerzy Lysy, Janusz Możdżeń*, Damian Słonina (Bocheńska Wspólnota Samorządowa)

WSTRZYMALI SIĘ (10): Jan Balicki, Zenona Banasiak, Marek Bryg, Stanisław Dębosz, Andrzej Dygutowicz, Celina Kamionka, Anna Morajko, Krzysztof Sroka, Alicja Śliwa, Kazimierz Wróbel (wszyscy PiS)

* Janusz Możdżeń podczas sesji miał problem z oddaniem głosu poprzez system, ale zgłosił przewodniczącemu, że głosuje „przeciw”.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia