R e k l a m a

Wojewoda małopolski: „Dwa, trzy najbliższe dni to będzie fala szczytu nowych hospitalizacji”

-

W porannej rozmowie na antenie Radia Kraków gościł dzisiaj wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Głównym tematem była aktualna sytuacja epidemiczna w naszym województwie oraz działania podejmowane w zakresie rozbudowy bazy łóżek dla pacjentów z COVID-19.

Pomiędzy dniem wczorajszym – pomiędzy godziną siódmą – a dniem dzisiejszym tylko w szpitalu tymczasowym EXPO liczba pacjentów wzrosła o 24, ze 104 wczoraj: dzisiaj na godzinę siódmą było 128, a więc ponad 20-procentowy wzrost zajętości łóżek w szpitalu EXPO – mówił wojewoda Łukasz Kmita.

Na to byliśmy przygotowani. Ta praca została wykonana przez lekarzy, przez personel, przez pana dyrektora Mudynę, przez pana prezesa Asztabskiego. Generalnie widzimy i tego się obawiamy, że te dwa, trzy najbliższe dni to będzie taka fala szczytu nowych hospitalizacji. W Małopolsce na dzisiaj mamy dostępnych łóżek ponad 534 na drugim poziomie. Ruch karetek się odbywa płynnie, to są dane dokładnie sprzed chwili; kilkanaście wolnych respiratorów. Od godz. 9.00 rozpoczynamy pracę i rozmowy z kolejnymi placówkami, aby wytypować dodatkowe miejsca respiratorowe – tłumaczył wojewoda.

III fala epidemii wirusa SARS-CoV-2 ma nieco inny charakter i dynamikę niż poprzednia fala. Większa liczba pacjentów wymaga leczenia w szpitalu, a gwałtowniejszy przebieg samej choroby dotyka osoby w każdym wieku.

To jest swoisty wyróżnik III fali, że tu stany są bardzo ciężkie. Jeszcze wczoraj rozmawiałem z moim pełnomocnikiem do spraw intensywnej terapii panem doktorem Serednickim, który mówi o tym, że coraz młodsi pacjenci trafiają właśnie do szpitala w stanie ciężkim. Stąd apel do nas wszystkich: niezależnie, czy jesteśmy trochę młodsi czy trochę starsi – uważajmy na siebie, stosujmy zasadę DDM – apelował Łukasz Kmita.

Rozmawiano także o punktach szczepień masowych, które powstają na terenie naszego województwa. Duża rolę w tym zakresie odgrywają jednostki samorządu terytorialnego i to im szczególnie podziękował wojewoda Łukasz Kmita:

Samorządowcy są bardzo odpowiedzialni w czasie epidemii. Dziękuję im za świetną współpracę. Jest świetna współpraca z dyrektorami szpitali i samorządowcami. Oni wiedzą, że sprawne szczepienia spowodują powrót do normalności. W Małopolsce, która żyła z turystyki, będą dobre informacje. Każdy chce pojechać do Krynicy, Zakopanego, Szczawnicy, żeby cieszyć się górami. Receptą na to są szczepienia. Dziękuję samorządowcom za zgłoszenie punktów.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc