R e k l a m a

Cerekiew. Starosta niespodziewanie pojawił się na konferencji PiS i przypomniał: „Zgoda buduje, niezgoda rujnuje”

-

Jak już informowaliśmy na łamach Bochnianin.pl, Powiat Bocheński otrzyma prawie 2 miliony złotych na modernizację i adaptację budynku w Cerekwi na potrzeby Środowiskowego Domu Samopomocy. W piątek przed obiektem zorganizowano krótki briefing prasowy.

Spotkanie z dziennikarzami zorganizowało biuro poselskie Józefy Szczurek-Żelazko (PiS). Oprócz niej w Cerekwi obecna była także posłanka Urszula Rusecka (PiS) oraz Józef Mroczek (PiS), wicestarosta bocheński poprzedniej kadencji (to wtedy zakiełkowała idea rewitalizacji obiektów w Cerekwi). Nie zabrakło również ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego (prowadzona przez niego fundacja zaangażowała się w inicjatywę) oraz przedstawicieli rodziców osób niepełnosprawnych, które będą mogły korzystać z odnowionego ośrodka.

Na konferencję „zapomniano” zaprosić starostę bocheńskiego (kojarzony z PO), ale dowiedziawszy się o spotkaniu Adam Korta pojawił się na miejscu wraz ze swoim zastępcą Ryszardem Drożdżakiem (PSL).

– Bardzo się cieszę, że mamy możliwość zakomunikowania tej dobrej wiadomości – mówiła posłanka Józefa Szczurek-Żelazko, a Urszula Rusecka przypomniała, że informację o przyznaniu dotacji ogłoszono zaledwie dzień wcześniej: – Stąd ta konferencja dzisiaj taka zupełnie na roboczo, bo tak sobie myślę, że przyjdzie czas na świętowanie, na przekazanie oficjalnego czeku, rozpoczęcie tej inwestycji i zrobimy to w sposób taki bardzo oficjalny. Dzisiejsze spotkanie jest takie na gorąco, na szybko, dlatego że bardzo się cieszymy, że po kilku latach ciężkiej pracy te środki pomogą (w realizacji inwestycji – przyp. redakcji).

Urszula Rusecka dodała też, że „Rząd Prawa i Sprawiedliwości, rząd Zjednoczonej Prawicy, szuka dobrych rozwiązań i wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami tak żeby one trafiały adekwatnie tam, gdzie są potrzebne.” – Środki, które przeznaczamy na różnego rodzaju wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami to już prawie 30 mld zł, to jest prawie 100 proc. więcej niż w roku 2015. Wiele jeszcze przed nami, ale krok za krokiem zmierzamy do tego, żeby ta pomoc była celowana, była adekwatna.

– To miejsce rzeczywiście od 17 lat stoi puste, ale za dawnych czasów tutaj był zbudowany Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla osób niepełnosprawnych – przypomniał ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. – Miałem okazję tam być kilkukrotnie i muszę powiedzieć, że był to bardzo dobrze prowadzony ośrodek. Więc miejsce jest już sprawdzone jak i życzliwość okolicznych mieszkańców całej wioski. (…) Ten obiekt stał pusty i trzy lata temu inicjatywa wyszła od rodziców osób z niepełnosprawnościami. To, co jest bardzo budujące to to, że na każdym etapie wszyscy chcieli pomóc. Zmieniły się władze starostwa, ale obecny pan starosta jak i cała ekipa bardzo pozytywnie do tej sprawy podeszli.

Formalnie właścicielem obiektu oraz realizatorem inwestycji, na którą przyznano 1,9 mln zł dotacji, jest Powiat Bocheński (z budżetu samorząd dołoży jeszcze 400 tys. zł). Fundacja im. Brata Alberta, która prowadzi 34 podobne placówki w całej Polsce, dzierżawi budynki w Cerekwi i pomagała napisać wniosek o dotację. – Mam nadzieję, że jeśli ta współpraca będzie taka jak do tej pory, to jeszcze w tym roku uruchomimy te środki. Najważniejszymi osobami będą mieszkańcy powiatu. Cieszę się, że po tylu latach ten dom ożyje. W tej chwili ciężar inwestycji jest na barkach starostwa – podsumował ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.

Na wstępie chciałbym pani minister serdecznie podziękować za zaproszenie na dzisiejszą konferencję – zaczął Adam Korta (w rzeczywistości nie został zaproszony). – Moi przedmówcy powiedzieli wszystko, ja powiem tylko słowa klasyka: zgoda buduje, niezgoda rujnuje. To tak naprawdę współpraca wielu osób, po różnych stronach, zdecydowała, że dzisiaj możemy razem powiedzieć, że jesteśmy o jeden krok do tego, żeby za niedługo do tego budynku wprowadziły się osoby z niepełnosprawnością umysłową – podkreślił.

Starosta poinformował, że „wydział inwestycji już dostał zlecenie, by jak najszybciej uruchamiać postępowanie przetargowe”. – Liczę że w ciągu miesiąca wyłonimy wykonawcę i prace adaptacyjne w tym budynku wykona, po to żeby najpóźniej końcem roku rozpocząć działalność tego ośrodka. Jeszcze raz chcę podkreślić zaangażowanie wszystkich osób, bez względu na barwy polityczne. Bo przecież tak naprawdę najważniejszy w tym wszystkim jest człowiek.

Na koniec spotkania wicestarosta Ryszard Drożdżak dodał jeszcze: – Obecny zarząd, podobnie jak poprzednie, starał się aby nie dopuszczać do jakichś większych zniszczeń budynku. Budynek od kilkunastu lat jest cały czas ogrzewany, co też powoduje, że mimo tego, że ta szata zewnętrzna nie jest taka jaką chcielibyśmy widzieć, to w środku jest dość dobrze zachowany.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia