Sejmik podjął decyzję. Uchwała anty-LGBT zostaje. Jak głosowali bocheńscy radni?

-

W czwartek sejmik województwa małopolskiego głosami większości radnych utrzymał w mocy prawnej uchwałę anty-LGBT, którą przyjęto dwa lata temu. Odrzucenie uchwały miało zlikwidować ryzyko wstrzymania dotacji unijnych dla Małopolski.

Przypomnijmy: deklarację w sprawie „sprzeciwu wobec wprowadzania ideologii LGBT do wspólnot samorządowych” małopolski sejmik przegłosował w kwietniu 2019 roku. W przyjętym wówczas dokumencie radni zadeklarowali „wsparcie dla rodziny opartej na tradycyjnych wartościach oraz obronę systemu oświaty przed propagandą LGBT zagrażającą prawidłowemu rozwojowi młodego pokolenia”. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Groźba utraty ponad 2,5 mld euro

Później okazało się, że taka deklaracja może spowodować problemy finansowe całego regionu (więcej na ten temat TUTAJ). Na początku sierpnia wicemarszałek Małopolski Tomasz Urynowicz (Porozumienie) powiedział w Radiu Kraków, że Komisja Europejska uprzedziła już władze Małopolski o możliwych konsekwencjach: to nie tylko wstrzymanie negocjacji nowej perspektywy, w której region ma dostać 2,56 mld euro, ale również wstrzymanie bieżących wydatków (rozliczanie realizowanych obecnie projektów). O szczegółach można przeczytać TUTAJ.

Wniosek o sesję nadzwyczajną

Ponad tydzień radny Jacek Krupa (KO) złożył w imieniu radnych opozycyjnych wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej. Potrzebę pilnego zwołania sesji radni argumentowali podczas briefingu prasowego, o którym pisaliśmy TUTAJ.

Sesja z długą przerwą

Sesję zwołano na 17 sierpnia, ale z powodu problemów technicznych ogłoszono przerwę i obrady wznowiono dopiero w czwartek 19 sierpnia. W międzyczasie – jak informowały ogólnopolskie media – w Krakowie miała pojawić się była premierka Beata Szydło i minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, którzy przekonywali radnych, aby głosowali za utrzymaniem uchwały anty-LGBT. Głos w tej sprawie zabrał również przedstawiciele kościoła katolickiego, abp Marek Jędraszewski, o czym pisaliśmy TUTAJ.

Kilkugodzinna dyskusja podczas sesji rozpoczęła się od prezentacji reprezentanta wnioskodawcy. Radny Jacek Krupa z klubu KO przeczytał projekt nowej uchwały, w której położono nacisk na to, że Małopolska jest wolna od dyskryminacji. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na aspekt ideowy (tolerancja) i gospodarczy (utrata dotacji).

Będzie korekta deklaracji?

Marszałek Witold Kozłowski starał się przekonywać, że sytuacja jest pod kontrolą. – Będziemy tak realizować politykę, aby Małopolska nie była narażona na utratę środków – zapewnił Witold Kozłowski.

Z wystąpień radnych PiS można wnioskować, że choć radni tego klubu nie zamierzają uchylać deklaracji anty-LGBT to w planach na najbliższą sesję (30 sierpnia) jest korekta tej uchwały. Ma ona polegać na zwiększeniu akcentu na „ochronę tradycyjnego modelu rodziny”, a zmniejszeniu lub całkowitym wyeliminowaniu kwestii społeczności LGBT. W planie jest również powołanie pełnomocnika zarządu ds. równego traktowania i praw rodziny.

Wicemarszałek Tomasz Urynowicz zwrócił uwagę, że istnieje opinia prawna koordynatora radców prawnych urzędu marszałkowskiego rekomendująca uchylenie uchwały anty-LGBT. W reakcji na to wystąpienie marszałek Witold Kozłowski powiedział, że ta opinia nie jest wiążącym dokumentem. Zarzucił również Tomaszowi Urynowiczowi, że jego aktywność w tym temacie jest próbą budowania elektoratu przed wyborami samorządowymi (w 2023 r. Tomasz Urynowicz miałby startować w wyborach na prezydenta Krakowa).

Głos w dyskusji zabrali również m.in. poseł KO Marek Sowa, posłanka Lewicy Daria Gosek-Popiołek, Magdalena Dropek z fundacji Równość.org.pl i wojewódzcy radni, w tym przewodniczący sejmiku Jan Duda, czy bocheński radny Krzysztof Nowak.

Wynik głosowania

Ostatecznie radni podtrzymali uchwałę anty-LGBT. Za odrzuceniem deklaracji zagłosowało 15 radnych, a 22 było przeciwko. Bocheńscy radni byli podzieleni – za zagłosował Krzysztof Nowak (KO), a przeciw był Piotr Dziurdzia (PiS).

Wynik głosowania ws. uchylenia tzw. uchwały anty-LGBT:

ZA (15): Elżbieta Achinger, Tadeusz Arkit, Kazimierz Barczyk, Stanisław Barnaś, Jerzy Fedorowicz, Tadeusz Gadacz, Wojciech Kozak, Jacek Krupa, Piotr Lachowicz, Krzysztof Nowak, Stanisław Pasoń, Małgorzata Radwan-Ballada, Kinga Skowrońska, Stanisław Sorys, Tomasz Urynowicz;

PRZECIW (22): Grzegorz Biedroń, Robert Bylica, Mirosław Dróżdż, Jan Tadeusz Duda, Piotr Dziurdzia, Józef Gawron, Iwona Gibas, Danuta Kawa, Rafał Kosowski, Witold Kozłowski, Marta Malec-Lech, Anna Mikosz, Marta Mordarska, Bogdan Pęk, Jan Piczura, Wojciech Skruch, Łukasz Smółka, Rafał Stuglik, Marek Wierzba, Andrzej Wójcik, Jadwiga Wójtowicz, Andrzej Ziobro.

Komentarze

Decyzja radnych była szeroko komentowana w mediach społecznościowych.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2022