R e k l a m a

🔸 Dom energooszczędny od projektu po aranżację – jak wyglądają koszty

Domy energooszczędne stają się coraz popularniejsze ze względu na niskie koszty użytkowania oraz kwestie ekologiczne. Nowatorskie domy energooszczędne są nie tylko nowoczesne, ale także sprzyjają środowisku i samopoczuciu ich mieszkańców. Oczywiście same koszty budowy takiego domu są wyższe niż nieruchomości budowanej w sposób tradycyjny, jednak za to późniejsze użytkowanie jest znacznie tańsze.

Projekt domu energooszczędnego – jak go wybrać?

Pierwszym aspektem, na który należy zwrócić uwagę podczas budowy swojej nieruchomości, jest wybór odpowiedniego projektu. Warto sprawdzić stronę: Projekty domów – domoweklimaty.pl, na której dostępne są także projekty domów energooszczędnych. Zgodnie z ogólną zasadą można uznać, że im mniejszy jest dom, tym mniejsze późniejsze koszty. Właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się na budowę niewielkich lub średniej wielkości nieruchomości, których powierzchnia nie przekracza 100 lub 150 metrów kwadratowych. Sama wielkość domu sprawia, że nieruchomość staje się bardziej energooszczędna i nie trzeba aż tyle wydawać na ogrzewanie i innego rodzaju rachunki. Wybierając projekt domu energooszczędnego, warto zastanowić się także nad takimi kwestiami jak liczba pięter, rodzaj ogrzewania, panele słoneczne. Sam projekt kosztuje zwykle od 2 do 5 tysięcy złotych. 

Budowa i aranżacja

Jeśli chodzi o budowę, to warto zastanowić się nad wyborem takiej firmy, która ma już doświadczenie w zakresie domów energooszczędnych. W ten sposób można lepiej wykorzystać możliwości. Spore znaczenie ma organizacja pomieszczeń w domu. Najlepiej, jeśli od północy znajdować się będą te pełniące funkcję pomocniczą, a więc na przykład schowek, spiżarnia, garderoba i garaż. To właśnie w tych pomieszczeniach można utrzymywać niższą temperaturę, a wyższą w strefie dziennej. Ogromne znaczenie ma odpowiednia aranżacja całego domu, zadbanie o wykorzystanie naturalnych materiałów i odpowiedniego wzornictwa.

Ogólne koszty budowy domu energooszczędnego 

Koszty samej budowy domu energooszczędnego są wyższe niż nieruchomości budowanej metodą tradycyjną. Oznacza to wzrost kosztów o około 20-35%. Przykładowo jeśli dom tradycyjny wymaga około 400 tysięcy, to energooszczędny 500 tysięcy. Oczywiście wszystko zależy od konkretnych materiałów budowlanych. Dodatkowo w 2021 roku koszt paneli słonecznych wynosił dodatkowo od 15 do 30 tysięcy złotych. 

Niższe koszty użytkowania

Dobrze pamiętać o tym, że mimo wyższych kosztów samej budowy, późniejsze rachunki są znacznie niższe niż w domu budowanym metodą tradycyjną. W ten sposób można więc zaoszczędzić na rosnących cenach gazu i energii elektrycznej, wykorzystywać własną instalację fotowoltaiczną oraz zadbać o środowisko naturalne. W tym kontekście ogromne znaczenie ma prawidłowe ocieplenie domu energooszczędnego, a także zadbanie o likwidację jakichkolwiek możliwych mostków termicznych, przez które dochodzi do strat ciepła.

W praktyce rachunki w domu energooszczędnym są jednak o minimum 50% niższe niż w nieruchomościach murowanych tradycyjnie. Właśnie dlatego dom energooszczędny staje się opłacalny już po kilku latach użytkowania. 

Najnowsze materiały Partnerów