Nowa Kronika: Niebiesko-biało-czerwoni

-

– „Bo tutaj mamy swoje miejsce, bo tutaj właśnie chce się żyć. Niebiesko-biało-czerwoni i adres ten, Parkowa 3” – hymn Bocheńskiego Klubu Sportowego odśpiewał Robert „Sierściu” Mastalerz z towarzyszeniem 4 Szmerów podczas jubileuszu stulecia klubu. Okładkę miesięcznika wypełnia zdjęcie bochnian kibicujących swojej drużynie podczas meczu oldbojów BKS Bochnia – Wisła Kraków. Kronika ze szczegółami relacjonuje jubileuszowe obchody. W czerwcowym numerze nie brakuje też innych wartych uwagi artykułów, od historii ukraińsko-kanadyjskiego małżeństwa z Kijowa, które schronienie znalazło w Bochni, poprzez rozmowy z Sebastianem Lewandowskim, Piotrem Hercogiem, Zofią Stanecką, aż po wywiad z Bartłomiejem Wójcikiem, który odnosi duże sukcesy w canicrossie i Arkadiuszem Budzynem, który wraz z BSF-em wkrótce zadebiutuje w Futsal Ekstraklasie. 

W dziale „Krótko”, który otwiera szczegółowy program Dni Bochni, znalazły się m.in. relacje z konferencji prasowej z udziałem Pawła Wdówika, pełnomocnika rządu do spraw osób niepełnosprawnych i sesji Rady Powiatu, podczas której zdecydowano o udzieleniu zarządowi absolutorium za rok 2021. W dziale „Samorząd” przeczytać można o sprawach poruszanych podczas sesji Rady Miasta, na przykład uruchomieniu programu pomocy stypendialnej dla uczniów pochodzących z Ukrainy. – Jak często powinno się wywozić odpady wielkogabarytowe? Raz w roku (jak obecnie), dwa razy, a może o wiele częściej? – Na te pytania próbuje odpowiedzieć Agnieszka Dziki. Artykuł ilustrują zdjęcia góry „gabarytów” czekającej na wywóz z bocheńskich osiedli.

– „Tego nie było w scenariuszu” – przyznają pracownicy Szkoły Podstawowej nr 5. Mowa o remoncie dawnych służbowych pomieszczeń w południowym skrzydle budynku, gdzie schronienie znalazły cztery ukraińskie rodziny. Na kolejnych stronach Aleksandra Fortuna-Nieć przekonuje: – „O pomocy, jaką Ira i John Semeniuk ślą z Polski do Ukrainy, powinien dowiedzieć się każdy bochnianin.” Ona jest Ukrainką, on Kanadyjczykiem. Mają dwóch synów, są nauczycielami w międzynarodowej szkole w Kijowie. Od niedawna mieszkają w Bochni, a kolejne dni spędzają, zamawiając i kupując artykuły potrzebne ukraińskiej armii i tym, którzy w wyniku ostrzałów stracili dach nad głową. 

Stała się rzecz zaskakująca. Jeszcze niedawno w domach pomocy społecznej brakowało wolnych miejsc. Tworzyły się kolejki oczekujących. Teraz sytuacja jest odwrotna. Są wolne miejsca, ale brak chętnych. Dlaczego ? – Sebastiana Lewandowskiego, pełniącego obowiązki dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Bochni, pyta o to Agnieszka Dziki. Poza tymi złymi (m.in. rosnącymi kosztami utrzymania), są również dobre informacje: – „W tej chwili jesteśmy chyba jedną z nielicznych tego typu placówek, która posiada własne izolatorium. W momencie pojawienia się ogniska koronawirusa jesteśmy w stanie oddzielić od siebie mieszkańców.”

Nowy cykl zatytułowany „Przyczynki do dziejów Garnizonu w Bochni w latach II Rzeczypospolitej” rozpoczyna Ryszard Rybka. W czerwcowym numerze opisuje organizacje współpracujące z wojskiem. „50+1” – taki tytuł ma artykuł dotyczący „więcej niż okrągłego” jubileuszu absolwentów rocznika 1971 Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego. Konsekwentnie dotąd obchodzone rocznice zakłóciła nieubłagana pandemia. Tekstowi autorstwa Jana Flasza towarzyszy wielkoformatowe zdjęcie uczestników jubileuszu.

29 maja ksiądz prałat Jan Nowakowski świętował pięćdziesięciolecie kapłaństwa. Kronika publikuje fotograficzną relację z tego wydarzenia, a także przypomina życiorys jubilata oparty na rozmowie, jaką w 2018 roku z przechodzącym na emeryturę proboszczem parafii św. Pawła Apostoła przeprowadziła Aleksandra Fortuna-Nieć. Przeczytać można nie tylko o początkach pracy ks. Jana w Bochni, ale również jego zainteresowaniu teatrem i muzyką. 

W dziale „Podróże dalekie i bliskie” na stałe zagościły już artykuły Piotra Langera. Tym razem autor szuka ciekawych rozwiązań, przyglądając się rewitalizacji kopalni „Dourges” we Francji. Na sąsiednich stronach Kronika publikuje okraszoną zachwycającymi zdjęciami rozmowę z Piotrem Hercogiem, sportowcem, który pochwalić może się m.in. wygraniem maratonów i biegów ultra po zamarzniętym Bajkale, na szczytach Kilimandżaro i Mount Evereście. Biegacz był gościem odbywającego się w Bochni 2. Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N. 

Relacja ze ślubowania uczniów klas mundurowych w II Liceum Ogólnokształcącym, sylwetka Natalii Gołdas, ósmoklasistki ze Szkoły Podstawowej nr 2 i bohaterki cyklu „Młodzi z przyszłością”, a także rozmowa z Zofią Stanecką, autorką „Basi”, czyli kultowej serii książek dla dzieci – tak w skrócie przedstawiają się pierwsze strony działu „Kronika młodych”. Pisarka uczula: – „Mamy dzieci na sekundę. One zaraz wyfruną.” Na zdjęciach odnajdą się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2, które wzięły udział w bibliotecznych warsztatach zatytułowanych „Spotkania z wyobraźnią”. 

Po czerwcową Kronikę chętnie sięgnąć powinni również goście z Ukrainy. Kronika publikuje relację ze spacerów po kopalni soli i centrum miasta, które zorganizował Miejski Dom Kultury wspólnie z bocheńską żupą (bezpłatnie udostępniono podziemną trasę). Wycieczki dla uchodźców poprowadziły pracowniczki nowopowstałego w MDK Centrum Informacji Turystycznej. – Czy potrafisz znaleźć „kocie łby” na bocheńskim Rynku? Ile herbów widzisz pod zegarem na budynku Urzędu Miasta w Bochni? Jakie imię na chrzcie otrzymała św. Kinga? – To tylko niektóre z pytań, jakie zadali dzieciom autorzy książeczki wydanej przez Muzeum im. Stanisława Fischera pt. „Bochnia. W poszukiwaniu skarbu miasta”.

W ostatnim wydaniu miesięcznika nie brakuje tematów muzycznych. Na łamach znalazły się zdjęcia z trzech koncertów Raba Gospel Choir, a także artykuł Karola Czesaka przybliżający dotychczasową działalność grupy. – „Rock, blues, heavy metal i… Jimi Hendrix” – tak swoją relację z ostatnich wydarzeń spod szyldu Bochnia Rocks tytułuje Aleksandra Fortuna-Nieć. Tuż obok pojawia się relacja z koncertu Teatru Artystokrackiego „Jeżeli kochać, to nie indywidualnie”. 

4 czerwca na scenie kina Regis wystąpił duży i mały „Bochenek”. Działająca w MDK reżyserka Dominika Czarnecka przyznała, że jest dumna z podopiecznych, bo dla wielu był to debiut na scenie. – „Rzymianie dotarli do Bochni” – ogłasza Kronika, publikując zdjęcia z tegorocznych Muzealiów. Jakie filmy zobaczyć będzie można w wakacje w kinie Regis, a także w amfiteatrze na Uzborni? – Repertuar odnaleźć można na łamach czerwcowego numeru.  

Omlet tamagoyaki, sos teryiaki, polędwiczka wieprzowa i chrupiąca cukinia – kto jest chętny na takie połączenie? Przepisem na kulinarny sukces dzieli się z czytelnikami Kroniki Oliwia Ujejska, uczennica klasy pierwszej Zespołu Szkół nr 3, która niedawno zdobyła tytuł i statuetkę Kulinarnego Mistrza 2021/2022. – Jakie dania przygotować można w garnku rzymskim? – doradza „szef kuchni”, czyli Rafał E. Stolarski, od wielu miesięcy publikujący artykuły na łamach Kroniki. W tym tekście na czytelników również czekają przepisy, na przykład na żeberka w miodzie z ziemniakami (z garnka rzymskiego).  

Bartłomiej Wójcik ma dwie czworonożne towarzyszki, Cynkę i Holkę. Obydwie stawały już z nim na podium mistrzostw Polski, a jedna z nich niedawno uczestniczyła w mistrzostwach świata. Na czym polega canicross i jak osiągnąć sukces w tym wyjątkowym sporcie? – Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w artykule zatytułowanym „Wiąże ich pasja”. Rozmowa z biegaczem zamyka dział przyrodniczy (otwierając równocześnie dział sportowy). Na wcześniejszych stronach przeczytać można o kaktusowej kolekcji Jerzego Zuzi, potoku Murowianka, a także o tym, ile powietrza potrzebuje do życia „przeciętny przedstawiciel gatunku homo sapiens bochnensis” i dlaczego w związku z tym warto dbać o drzewa, zwłaszcza te duże. Warto pochylić się nad argumentacją Ireneusza Sobasa. 

W „Sprintem” Kronika wspomina o dyscyplinach sportu takich jak: tenis, judo, koszykówka i piłka nożna. Jest również nowość – pierwsze sukcesy najmłodszych bochnian w… karate. – „Czemu nie mierzyć wyżej?” – zastanawia się Arkadiusz Budzyn, zawodnik BSF ABJ Bochnia – klubu, który już wkrótce wystąpi w Futsal Ekstraklasie. Rozmawia z nim Mateusz Filipek. Kolejne strony Kronika poświęca piłce nożnej, a zwłaszcza najważniejszemu ze sportowych wydarzeń miesiąca, czyli jubileuszowi stulecia BKS-u. Dział kończy relacja z 25. Szaradziarskich Mistrzostw Małopolski. 

Bohaterem cyklu „Znamy się tylko z widzenia” jest Sebastian Lewandowski, który od 2020 roku pełni obowiązki dyrektora bocheńskiego Domu Pomocy Społecznej. 

Gdy byłem dzieckiem, chciałem zostać

ratownikiem, podróżnikiem, muzykiem-wokalistą. I pomału te swoje marzenia realizowałem, zostałem najmłodszym instruktorem w Harcerskiej Szkole Ratownictwa, mając 16 lat zdałem egzamin i rozpocząłem praktyki w pogotowiu ratunkowym jako woluntariusz.

Roczny urlop spędziłbym 

Pierwszy miesiąc śpię, następnie Alaska i Ameryka Południowa, przepłynięcie Atlantyku jachtem. 

Gdybym mógł zaprosić dowolną osobę na obiad, to wskazałbym 

siostrę Małgorzatę Chmielewską, która jest dla mnie autorytetem w dziedzinie bezinteresownej pomocy. 

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

marzec, 2023