⚫ Zmarł Ludwik Węgrzyn – znany w całej Polsce, wybitny bocheński samorządowiec

-

Po ciężkiej chorobie, we wtorek 4 października, zmarł Ludwik Węgrzyn. Doświadczony, znany w całej Polsce samorządowiec, m.in. przez 3 kadencje starosta bocheński, były prezes Związku Powiatów Polskich. Miał 69 lat.

Ludwik Węgrzyn był absolwentem wydziału prawa i administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, miał na swoim koncie także m.in. studia podyplomowe z zakresu organizacji i zarządzania (na Politechnice Szczecińskiej), a także z zakresu gospodarki przestrzennej (na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu).

W karierze samorządowej był m.in. Wójtem Gminy Bochnia, Prezesem Regionalnej Izby Obrachunkowej w Krakowie (w latach 1994-1999), Starostą Bocheńskim (przez trzy kadencje w latach 1999-2006 i potem 2014-2018), ekspertem ZPP i prezesem Związku Powiatów Polskich.

W swojej działalności reprezentował samorządy powiatowe na szczeblu krajowym, m.in. w ramach Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz wielu innych stałych i doraźnych zespołach rządowo-samorządowych. Realizował się także na płaszczyźnie międzynarodowej pełniąc funkcję członka Komitetu Regionów Unii Europejskiej w Brukseli.

W 2019 burmistrz Bochni wyróżnił Ludwika Węgrzyna statuetką „Boleslaus Dux Fundator”. Stefan Kolawiński powiedział wówczas m.in:

Wiele jest powodów wyróżnienia, ale zaznaczę jeszcze tylko dwa – to bezkompromisowość i odwaga. Przedstawianie spraw tak, jak one rzeczywiście wyglądają i żądanie ich logicznego wykonania, bez względu na to, kto był adresatem uwag, są niezwykle rzadkimi i chwalebnymi cechami charakteru. (…) Pełniąc zaszczytną funkcję reprezentanta i gospodarza miasta Bochni, w imieniu jej mieszkańców chciałbym w ten sposób wyrazić dla Pana najwyższe uznanie za wszystkie dotychczasowe dokonania.

O terminie pogrzebu poinformujemy wkrótce.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

kwiecień, 2023