R e k l a m a

Bochnia. Stanisław Michalkiewicz spotkał się z sympatykami Konfederacji – ZDJĘCIA

-

W czwartek około 40 osób wzięło udział w spotkaniu ze Stanisławem Michalkiewiczem – publicystą, prawnikiem, nauczycielem akademickim. Było to kolejne wydarzenie z cyklu „Co z tą naszą wolnością?” zorganizowane w restauracji Murowianka w Bochni przez Stowarzyszenie „Cives Conscii” wspierane przez Klub Konfederacji Bochnia.

Na początku spotkania głos zabrali: były kandydat na burmistrza Bochni Artur Gondek oraz publicysta i historyk Jarosław Kornaś.

Swoje wystąpienie Stanisław Michalkiewicz rozpoczął od nawiązania do pytania, które jest nazwą cyklu bocheńskich spotkań, czyli „Co z tą naszą wolnością?”.

Wolność polega na tym, że człowiek sam o sobie decyduje. Jeżeli nie decyduje sam o sobie to znaczy, że nie jest wolny. Warto to sobie uzmysłowić. Muszę się przyznać, że gdy w latach 70. przystąpiłem do konspiracji to wydawało mi się, że najważniejszą sprawą jest odzyskanie niepodległości i uwolnienie się z sowieckiego jarzma. Któregoś dnia przyszła mi do głowy taka myśl: przecież Rosja za Stalina była niepodległa, Chiny za Mao Ce-tunga były niepodległe, a przecież za żadne skarby nie chciałbym tam mieszkać. Zrozumiałem, że niepodległość nie jest celem, ale środkiem do tego, abyśmy byli wolni – mówił Stanisław Michalkiewicz.

Poprzednio gościem w ramach cyklu „Co z tą naszą wolnością?” był poseł Grzegorz Braun, który przybył do Bochni w czerwcu (nasza relacja: Grzegorz Braun w Bochni: „Rządzą nami zwyrodniali zbrodniarze”).


Stanisław Michalkiewicz jest powszechnie znanym prawicowym publicystą, eseistą, prawnikiem. W czasach PRL działał w opozycji antykomunistycznej. W 1969 r. został absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Ukończył również podyplomowe studium dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Jest wykładowcą w Wyższej Szkole Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie oraz Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Działał także w polityce, w latach 1997-1999 był prezesem partii Unia Polityka Realna, której był współzałożycielem. Napisał wiele książek o tematyce politologicznej i historycznej. Jest autorem licznych felietonów i publikacji, które pojawiały się w różnych czasopismach.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia