R e k l a m a

Nowa Kronika: Wcześniej urodzeni i Oscary z bocheńskim wątkiem

-

Okładkowe zdjęcie numeru świąteczno-noworocznego (116 stron) powstało podczas spotkania, w którym uczestniczyło ponad 60 wcześniaków urodzonych w bocheńskim szpitalu. „Uratowanie życia to dopiero początek” – taki tytuł nosi artykuł inspirowany niełatwymi historiami „wcześniej urodzonych”. Natomiast „Lubię, co dobre” – zatytułowano wywiad z Adamem Holendrem, związanym z Bochnią autorem zdjęć do oscarowego „Nocnego kowboja”, a także członkiem Akademii Filmowej przyznającej Oscary.

Dział „Krótko” otwierają relacje z obchodów Narodowego Święta Niepodległości i uroczystości wręczenia Złotego Medalu za Długoletnią Służbę lek. med. Marii Hoszowskiej-Kowalskiej. Na pierwszych stronach znajdziemy również opisy grudniowych wydarzeń charytatywnych, takich jak siódmy bocheński „Bieg Mikołajów” czy kiermasz świąteczny w Miejskim Przedszkolu nr 5. 

– „Możemy razem stworzyć wyjątkowy obraz Bochni, pokazując nasze miasto na obrazach znajdujących się w domach bochnian” – zachęca Jan Flasza. Redakcji zależy na udostępnieniu do sfotografowania obrazów przedstawiających fragment miasta, bocheński obiekt, detal. Zdjęcia te posłużą do stworzenia multimedialnej prezentacji, która zostanie wyświetlona na dużym ekranie kina Regis podczas Dni Bochni 2023, jako element obchodów 770. rocznicy lokacji miasta. Propozycje można kierować do sekretariatu Miejskiego Domu Kultury (tel. 14 611 69 35 lub mailowo – [email protected]). 

– „Nadchodzący rok będzie obfity… we wzrosty cen” – tak Agnieszka Dziki zapowiada w swojej relacji z listopadowej sesji. Materiał zawiera także podsumowanie termomodernizacji trzech szkół i przedszkola oraz wizualizację bloku komunalnego, który powstanie przy ul. Karolina. Możemy zobaczyć także na czym będzie polegała przebudowa budynku przy ul. Bernardyńskiej 10 , zwanego popularnie, choć błędnie, Domem Matejki. 

Na zaproszenie szpitala odpowiedziały mamy i ojcowie wcześniaków, które przyszły na świat w Bochni lub stąd trafiły do placówek specjalistycznych. – „Każdy przyniósł ze sobą swoją trudną historię, która często oznaczała walkę o zdrowie, a nawet życie wyczekiwanego dziecka” – pisze Agnieszka Dziki i przytacza niektóre z relacji rodziców. 

Dlaczego pielęgniarz jest pielęgniarką? Kto może pomóc, gdy utknie nam w gardle „świąteczna” ość? Dlaczego na oddziale ratunkowym ktoś wzywany jest do lekarza przed nami, mimo że przyszedł później, a nas boli bardziej? – wyjaśnia Bartłomiej Czyż, pielęgniarz oddziałowy Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz kierownik Zespołów Ratownictwa Medycznego funkcjonujących w strukturze SOR Szpitala Powiatowego. 

Zdjęcia z tegorocznej barbórki ilustrują wywiad z prezesem Kopalni Soli Bochnia Zygmuntem Dobrowolskim, który odpowiada na pytania zadane przez Aleksandrę Fortunę-Nieć. Wspomina m.in. o pracach nad nową trasą turystyczną (jej wizualizacje można zobaczyć na łamach), planach dotyczących restauracji przy szybie Sutoris i w hali Starej Warzelni, a także zarobkach przewodników. 

Równo 55 lat temu wydano albumik pt. „Ziemia Bocheńska”. Zdaniem Jana Flaszy, pomijając serwituty, które wydawca musiał zapłacić w tamtej epoce, publikację przygotowano na przyzwoitym poziomie. Wciąż znajdujemy w niej sporo przydatnej treści. Reprodukowany w „niebieskiej książeczce” plan Bochni może jednak zdziwić wielu współczesnych mieszkańców miasta. Nie tylko tym, jak bardzo ono urosło, lecz także tym jakich patronów miała część ulic, którymi codziennie chodzimy.

Jan Flasza zwraca uwagę na urodę zimowych pejzaży Bochni namalowanych przez Waleriana Kasprzyka. Jeden z nich ukazujący zaśnieżony Rynek przypomina kartkę świąteczną. – „Dzięki swojemu pogodnemu nastrojowi dostarcza widzowi ogromnej przyjemności, przenosząc go w scenerię śnieżnych i mroźnych drzewiej świąt Bożego Narodzenia” – pisze autor. Kolejne dwa widoki, to często przedstawiana ulica Biała i zaskakująca perspektywą ulica Adama Mickiewicza. 

O tym, że pomoc ma moc, przekonuje Ireneusz Sobas, relacjonując niedawną wizytę bochnian u sióstr dominikanek w ukraińskim Czortkowie. – „Na każdym kroku spotykamy się z dowodami, że wojna dzieje się tu i teraz” – twierdzi autor. Tymczasem wspomnieniami o tym, kiedy i w jaki sposób obchodziły Boże Narodzenie za naszą wschodnią granicą, podzieliły się z Kroniką Ukrainki i Białorusinka – uczestniczki zajęć języka polskiego prowadzonych w MDK przez Raisę Nazarovą. 

Na czym polegają zagraniczne praktyki młodzieży uczęszczającej do „ekonomika”? Na to pytanie wyczerpująco odpowiadają dwa artykuły o projektach realizowanych ostatnio we Włoszech i Grecji. Uczestnictwo w tych stażach zawodowych jest dla uczniów bezpłatne i w całości finansowane ze środków programu Erasmus+. 

Do Gdańska pojechała nie po nagrody, a po doświadczenie. Przywiozła brązowy medal. Komisja konkursowa doceniła jej wiedzę i osobowość. Mowa o Ogólnopolskim Konkursie Zawodów Branżowych Skills Poland 2022 i Gabrieli Lis, czyli uczennicy Zespołu Szkół nr 3, która osiągnęła sukces w kategorii „Obsługa gościa hotelowego” i została grudniową bohaterką cyklu „Młodzi z przyszłością”. 

Muzyka, sztuka, literatura, fotografia – w tej kolejności pojawiają się kolejne tematy kulturalne na łamach grudniowej Kroniki. Czytelnicy odnajdą m.in. pełen entuzjazmu opis premierowego występu Big Bandu Bochnia kierowanego przez Józefa Jantę, refleksje Marty Knapińskiej-Chłodnickiej, której prace można podziwiać w czytelni biblioteki oraz wywiad z Julią Klewaniec, autorką wystawy „Cichy Rasizm”. 

Przed jego kamerą stawały największe gwiazdy Hollywood, jest członkiem Akademii Filmowej przyznającej Oscary, dlaczego jednak Kronika Bocheńska publikuje wywiad z tym mieszkającym obecnie w Nowym Jorku twórcą? – Otóż ojciec Adama Holendra – Roman urodził się w Bochni i lata dzieciństwa spędził w rodzinnej kamienicy przy ul. Szewskiej 1. Adam – mimo że przyszedł na świat w Krakowie – do Bochni przyjeżdżał wielokrotnie. O tych wizytach, a także rozwoju swojej kariery, Romanie Polańskim czy Meryl Streep opowiada w rozmowie przeprowadzonej przez Aleksandrę Fortunę-Nieć. 

Zestawieniu wszystkich kandydatek do tytułu tegorocznej Gracji Bocheńskiej towarzyszy kupon, który zdobi wizerunek piętnastowiecznej piękności Simonetty Vespucci. By głos wskazujący zwyciężczynię był ważny, kupon musi trafić do redakcji Kroniki najpóźniej 8 stycznia 2023 roku. 

Duże wrażenie robią zdjęcia z III Ogólnopolskiego Turnieju Mikołajkowego w Gimnastyce Artystycznej. Świetne wyniki odnotowały tam zawodniczki z Bochni i okolic trenujące w klubie „Arabeska” w Niepołomicach i Łapczycy. Pierwsze miejsca zajęły: Milena Zając, Nikola Rudnik, Emilia Sojka i Nina Pokładowska. Na podium znalazły się również: Inga Zając, Aleksandra Daniec i Zuzanna Dominik.

W wielu dyscyplinach przyszedł czas na zimową przerwę w rozgrywkach i regenerację. Niektórzy jednak wciąż walczą. Jak spisują się zawodniczki i zawodnicy reprezentujący miejscowe kluby koszykówki, piłki ręcznej, futsalu i piłki nożnej? Ich dyspozycję oceniają Aleksandra Fortuna-Nieć, Jakub Noskowiak oraz Mateusz Filipek. 

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia