R e k l a m a

Miasto chce zrezygnować z odbudowy przedszkola na os. Niepodległości

-

„Odbudujemy to przedszkole. I to nie tak, że będziemy to budować 5 lat, albo w ogóle nie wiadomo kiedy zaczniemy” – przekonywał w marcu 2019 roku burmistrz Stefan Kolawiński na spotkaniu z rodzicami przedszkolaków, których placówka została wtedy zamknięta z powodu zagrożenia katastrofą budowlaną. Po blisko 4 latach gospodarz miasta zmienia plany: na miejscu przedszkola miałby powstać ośrodek zdrowia i świetlica dla seniorów. Przeprojektowanie ma kosztować kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Na początku marca 2019 roku Miejskie Przedszkole nr 2 w Bochni (to przedszkole integracyjne, do którego uczęszczają także dzieci z niepełnosprawnościami), działające w parterowym budynku w samym środku osiedla Niepodległości, straciło swoją dotychczasową siedzibę. Powodem była ekspertyza wskazująca na zagrożenie katastrofą budowlaną. Czytaj TUTAJ.

Wyłączenie z użytkowania nastąpiło z dnia na dzień, sytuacja była kryzysowa, bo do placówki uczęszczała ponad setka przedszkolaków. Problem dzieci udało się rozwiązać poprzez przeniesienie w całości Przedszkola Nr 2 do budynku pobliskiej Szkoły Podstawowej Nr 7. W obiekcie wygospodarowano na te potrzeby szkolne sale i przewieziono przedszkolne meble (warto dodać, że w tym samym kompleksie oświatowym funkcjonuje „pełnoprawnie” także Miejskie Przedszkole Nr 1).

Czytaj: Awaryjna przeprowadzka przedszkola. Rodzice obejrzeli nowe sale: „Nie jest źle!”

To wtedy, na spotkaniu z rodzicami, burmistrz Stefan Kolawiński zapewniał, że przedszkole po koniecznej rozbiórce zostanie odbudowane, a stanie się to tak szybko jak to tylko będzie możliwe. Relacja ze spotkania tutaj: Burmistrz stanowczo: „Odbudujemy to przedszkole”. Możliwe że będzie to konstrukcja modułowa

Najpierw władze miasta wspominały o ewentualnym postawieniu „budynku modułowego”, ale z tego pomysłu wkrótce się wycofano, na rzecz wzniesienia na tej działce dwukondygnacyjnego budynku z poddaszem, który oprócz przedszkola, dałby przestrzeń także na inne funkcje – na przykład osiedlowej świetlicy. Na wykonanie koncepcji i projektu wydano blisko 50 tys. złotych, a budynek miałby wyglądać tak: Bochnia. Tak będzie wyglądało nowe przedszkole na os. Niepodległości? Wizualizacja koncepcji

Teraz – jak się okazuje – miasto chce wydać kolejne 50 tys. złotych na adaptację tego projektu na ośrodek zdrowia. Taki wydatek widnieje w zaproponowanym przez burmistrza projekcie budżetu na rok 2023.

Pomysł budzi kontrowersje i już miesiąc temu radni rozmawiali o nim na komisji oświaty, prosząc burmistrza o wyjaśnienia. Radny Jerzy Lysy pytał, kto i z kim konsultował przeprojektowanie przedszkola na ośrodek zdrowia i skąd w ogóle taki pomysł – czy były jakieś petycje, wnioski?

Z odpowiedzi, których udzielili Aldona Słowik (naczelniczka wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM w Bochni) i burmistrz Stefan Kolawiński wynika, że argumentami za takim rozwiązaniem jest to, że funkcjonowanie przedszkola w budynku SP Nr 7 „się sprawdza”, a żeby przystosować sale do przedszkolaków poczyniono już pewne wydatki na remonty i planowane są kolejne inwestycje. Dodatkowo funkcjonowanie przedszkola w budynku szkoły (w którym niedawno zakończono termomodernizację) obniża generowane koszty więc w czasach koniecznych oszczędności to duże korzyści dla miasta.

Natomiast na miejscu dawnego przedszkola miałby powstać ośrodek zdrowia łącznie ze świetlicą dla seniorów. Stefan Kolawiński wyjaśnił, że – jak wynika z zapisu w protokole obrad komisji: „Osiedle Niepodległości zamieszkane jest przede wszystkim przez ludzi dojrzałych i myślenie o przedszkolu jest niezasadne, bardziej rozsądne jest zapewnienie mieszkańcom lepszego dostępu do lekarza”.

Z tym stwierdzeniem polemizował radny Jan Balicki zwracając uwagę, że przecież w sąsiedztwie bloków os. Niepodległości powstaje np. osiedle „Zielone Wzgórza”, gdzie mieszkają młodzi ludzie. Ocenił też, że bez wykonania rzetelnej analizy decydowanie teraz o wydatkowaniu kilkudziesięciu tysięcy na przeprojektowanie budynku jest przedwczesne.

Dziś przed południem radni komisji oświaty ponownie dyskutowali na ten temat (relacja wkrótce w Bochnianin.pl). Sesja rady miasta, na której uchwalony ma być przyszłoroczny budżet, zaplanowana jest na jutro (czwartek, 29 grudnia).

AKTUALIZACJA (godz. 18:10):

Radni komisji oświaty sceptycznie o rezygnacji z odbudowy przedszkola na os. Niepodległości

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

luty, 2024