Pociągi w Niepołomicach. Linia kolejowa ma powstać do 2029 roku

-

W poniedziałek w Niepołomicach PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały dwie umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, które pozwolą na ogłoszenie przetargów na zaprojektowanie i budowę nowej linii kolejowej z Krakowa do Niepołomic oraz budowę nowej łącznicy kolejowej, która usprawni połączenie kolejowe Olkusza z Krakowem.

Szacunkowa wartość tych dwóch projektów to ponad 500 mln zł. Lwią część (szacuje się, że aż 324 mln zł) pochłonie budowa 6 km jednotorowej linii kolejowej Podgrabie Wisła (linia kolejowa 95 Kraków Mydlniki – Podłęże) – Niepołomice Dworzec Autobusowy. To właśnie na niepołomickim dworcu podpisywano wczoraj umowy z PKP.

Po linii do Niepołomic pociągi pojadą z prędkością do 80 km/h i zatrzymają się na trzech nowych przystankach: Niepołomice MAN, Niepołomice Boryczów i Niepołomice.

Szacowany czas przejazdu z Niepołomic do centrum Krakowa wyniesie ok. 30 minut. Dzięki inwestycji zwiększy się rola kolei – ekologicznego środka transportu w codziennych podróżach do pracy i szkoły.

Według założeń inwestycja ma być zrealizowana do 2029 roku.

– Wierzę, że gmina Niepołomice będzie partnerem w tym projekcie i również z nami będzie uzgadniany docelowy przebieg linii. Ufam też, że zostaną przeprowadzone właściwe konsultacje społeczne z mieszkańcami, przede wszystkim mieszkańcami terenów przyległych. Nowe połączenie komunikacyjne jest dużą szansą rozwojową gminy – przy właściwym jego zaplanowaniu – skomentował w mediach społecznościowych Roman Ptak, burmistrz Niepołomic.

Program Kolej Plus

Z Programu Kolej Plus do realizacji zakwalifikowano 34 inwestycje zgłoszone przez samorządy 11 województw: 7 inwestycji w woj. śląskim, 5 w lubelskim oraz wielkopolskim, po 4 w małopolskim i mazowieckim, 3 dolnośląskim, 2 w łódzkim, po 1 w lubuskim, opolskim, podlaskim i świętokrzyskim. Projekty obejmują łącznie 34 wskazane przez wnioskodawców miasta powyżej 10 tys. mieszkańców, które nie mają obecnie pasażerskich połączeń kolejowych lub połączenia wymagają usprawnienia. Dzięki realizacji Kolei Plus ok. 1,5 mln ich mieszkańców zyska lepszy dostęp do kolei pasażerskiej.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2023