Czy nowe parkingi przy dworcu kolejowym w Bochni będą płatne?

-

Czy po wykonaniu węzła przesiadkowego przy dworcu kolejowym w Bochni nowe parkingi będą płatne? Na to pytanie podczas czerwcowej sesji rady miasta odpowiedziała skarbnik Ewa Dudek.

Wątek ten poruszył Dominik Mucha ze stowarzyszenia Reaktor B7. Najpierw wspomniał o systemach parkingowych podczas dyskusji na temat raportu o stanie miasta (nasza relacja TUTAJ). Temat rozwinął później w punkcie „wolne wnioski i zapytania”.

Czy parkingi będą płatne?

Chciałem zapytać o szczegółowy w kontekście tych poważniejszych problemów temat, ale myślę, że ważny dla mieszkańców. Kilka miesięcy temu tutaj na sesji padła taka informacja, że parkingi powstające wokół dworca będą bezpłatne – mówił Dominik Mucha, który zwrócił uwagę, że m.in. w raporcie o stanie gminy pojawiła się informacja o parkingach z „systemem parkingowym”.

Następnie zapytał, czy urzędnicy przewidują wprowadzenie opłat za korzystanie z parkingów. – Myślę, że dla mieszkańców to też jest ważne, żeby mogli zaplanować swoje domowe budżety. Czy to będzie jakoś połączone np. poprzez częściowe zwolnienie z opłat dla osób, które korzystają z kolei? – zapytał Dominik Mucha.

Parking będzie bezpłatny, przynajmniej w okresie trwałości projektu. Takie były założenia dokumentacji, którą złożyliśmy do instytucji zarządzającej ubiegając się o dofinansowanie. Przynajmniej w okresie trwałości projektu, czyli przez 5 lat od zakończenia (realizacji inwestycji – przyp. red.) parking będzie bezpłatny. Systemy, które powstają wynikają z obowiązku monitorowania liczby użytkowników, to też jest w tym celu – odpowiedziała Ewa Dudek, skarbnik miasta.

Ile będzie miejsc parkingowych?

Przed rozpoczęciem budowy węzła przesiadkowego w pobliżu dworca w Bochni parkowało zwykle do ok. 250 samochodów. Po wykonaniu inwestycji na analogicznym terenie ma być ok. 160 miejsc parkingowych na 5 parkingach:

  • parking nr 1 (na zachód od dworca): 90 (w tym 3 dla niepełnosprawnych);
  • parking nr 2 (miejsce przy ul. Poniatowskiego na południowy-zachód od dworca: 7 (i 5 dla taksówek);
  • parking nr 3 (naprzeciwko dworca): 17 (w tym 2 dla niepełnosprawnych);
  • parking nr 4 (na wschód od dworca): 36 (w tym 2 dla niepełnosprawnych);
  • parking nr 5 (w miejscu wyburzonego budynku MPEC-u): 10 (w tym 1 dla niepełnosprawnych).

Aktualny termin zakończenia prac to 21 września br.

ZOBACZ TEŻ: Którędy na dworzec? Utrudnienia dla pieszych przez remont ulicy Poniatowskiego – WIDEO

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

wrzesień, 2023