R e k l a m a

Powiat Bocheński. Ponad 48 mln złotych na inwestycje w 2024 roku. Starosta cytował na sesji prezydenta USA

-

Rada Powiatu Bocheńskiego przyjęła w czwartek (28 grudnia) zaproponowany przez zarząd powiatu budżet na rok 2024. Na inwestycje zaplanowano ponad 48 mln zł. – Prezydent USA Joe Biden powiedział „Nie mów mi co cenisz, pokaż mi swój budżet, a powiem ci co naprawdę jest dla ciebie ważne” – cytował amerykańskiego przywódcę starosta Adam Korta.

Drogi

Lwia część kwoty na inwestycje (ponad 40 mln zł) przeznaczona zostanie na modernizacje dróg powiatowych oraz opracowanie dokumentacji projektowych dla kolejnych takich remontów. Najważniejsze zadania to rozbudowy dróg w Trzcianie, Olchawie, a także na północy – w Bratucicach i Okulicach. Zapisano też środki na wyremontowanie kolejnego odcinka drogi Bochnia – Uście Solne (Bochnia – Bogucice). – Drogi, na której remont środków nie przekazał poprzedni rząd, pomimo naszych wniosków i obietnic o wypełnianiu kuponów – podkreślił podczas sesji starosta Adam Korta.

Samorządowiec wspomniał też: – Rozbudujemy skrzyżowanie ul. Brzeźnickiej z ul. Krzyżaki na granicy Bochni i Brzeźnicy (…) W przyszłym roku zlecimy niezwykle ważną i oczekiwaną przez mieszkańców koncepcję połączenia dróg powiatowych Bochnia-Uście Solne z drogą Niedary – Gawłówek wraz z budową mostu na Rabie. Opracowane zostaną również kolejne dokumentacje, które pozwolą nam w przyszłości aplikować o kolejne środki zewnętrzne, a następnie sprawnie przeprowadzić inwestycje.

Centrum Zdrowia Psychicznego w budynku dawnego Pogotowia

W tym roku powiat zlecił opracowanie projektu koncepcyjnego w zakresie modernizacji i przebudowy budynku przy ul. Konstytucji 3 maja w Bochni na potrzeby uruchomienia Centrum Zdrowia Psychicznego. Czas na kolejny krok. – W 2024 roku planujemy zlecić wykonanie dokumentacji architektoniczno-budowlanej wraz z uzyskaniem decyzji pozwolenia na budowę oraz złożyć wniosek o dofinansowanie zadania – powiedział Adam Korta.

– Chcemy stworzyć miejsce, gdzie osoby z zaburzeniami psychicznymi będą mogły otrzymać profesjonalną i kompleksową pomoc, gdzie będą mogły poczuć się akceptowane i szanowane. W obliczu coraz większej liczby osób, szczególnie młodych, w kryzysie psychicznym, z próbami samobójczymi to niezwykle potrzebna inwestycja – dodał starosta. – Szacowana wartość inwestycji to około 17 milionów złotych brutto. To duża kwota, ale podobnie jak w przypadku ZOL-u warta każdego grosza.

Inwestycje w szkołach

W budżecie przewidziano też środki na kolejne modernizacje w szkołach. To m.in. wykonanie ocieplenia pomieszczeń na poddaszu starej części budynku ZS Nr 3 oraz wymiana podłóg wraz z naprawą konstrukcji stropu (w dwóch salach lekcyjnych oraz pomieszczeniach administracyjnych), wymiana oświetlenia na ledowe w sali gimnastycznej II LO, czy remont instalacji elektrycznej w ZS Nr 1.

Dla tej ostatniej placówki ma zostać również opracowana dokumentacja projektowa na zadanie „rozbudowa, przebudowa i nadbudowa budynku oświatowego ZS nr 1„. – To największa szkoła w powiecie bocheńskim. Uczy się w niej obecnie 1800 uczniów – przypomniała przewodnicząca rady powiatu Bernadetta Gąsiorek, chwaląc zapisy, które znalazły się w budżecie.

Inwestycje także w szpitalu

– Po raz pierwszy w historii naszego powiatu, budżet przekroczy 212 milionów złotych. To kwota, która świadczy o naszej sile i potencjale, ale też o naszych potrzebach i wyzwaniach. Rekordowe są również wydatki majątkowe, które wyniosą blisko 50 milionów złotych. Dodatkowo szpital powiatowy na inwestycje wyda prawie 20 milionów złotych. Łącznie to rekordowe blisko 70 milionów złotych – zwracał uwagę starosta Adama Korta. – W przyszłym roku ruszy termomodernizacja Szpitala Powiatowego w Bochni. To kolejna inwestycja, która obniży koszty eksploatacji i emisji CO2. Zmodernizowane zostanie również Centrum Diagnostyki Laboratoryjnej Szpitala Powiatowego.

Wyniki głosowania

W dyskusji nad budżetem głosy krytyczne tradycyjnie dotyczyły „nierównomiernego rozłożenia” środków na inwestycje w poszczególnych gminach. I tak jak zawsze wybrzmiał kontrargument, że takich ocen należałoby dokonywać biorąc pod uwagę wydatki z wielu lat. Starosta Adam Korta zasugerował nawet przygotowanie zestawienia obejmującego okres od 1999 roku.

Ostatecznie w głosowaniu:

Wstrzymali się (2): Paweł Leśniak, Rafał Sroka

O nadziejach związanych z Koalicją 15 Października

W przemówieniu prezentującym założenia budżetowe starosta Adam Korta nawiązał także do bieżących wydarzeń politycznych i zmiany władzy na szczeblu centralnym.

– Cieszy nas fakt, że nowy rząd Koalicji 15 Października w projekcie budżetu państwa na 2024 rok odblokował subwencję rozwojową dla samorządów, która była zatrzymana przez poprzedni rząd. Dzięki temu samorządy otrzymają środki uczciwie, a nie według partyjnego klucza. To daje nam nadzieję, że nasz powiat będzie mógł realizować więcej inwestycji i projektów, które służą dobru wspólnemu.

– Pozytywnie oceniamy również zapowiedzi nowego rządu dotyczące zmian systemowych w finansowaniu samorządów, o co samorządy wnioskują od lat. Liczymy, że wreszcie zostanie wprowadzona reforma podatkowa, która zwiększy dochody własne samorządów i da im większą niezależność i stabilność. Liczymy również na większą współpracę i dialog między rządem a samorządami, których głos powinien być słyszany i szanowany – stwierdził Adama Korta.

Uwagi dotyczące rządów Prawa i Sprawiedliwości sprowokowały odpowiedź szefa klubu PiS – o czym przeczytacie wkrótce, w kolejnym artykule.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia