R e k l a m a

Bochnia. Radni klubu BWS apelują do burmistrza ws. projektu podwyższenia podatków

-

Radni tworzący w bocheńskiej radzie miasta klub Bocheńska Wspólnota Samorządowa zaapelowali do burmistrza Stefana Kolawińskiego aby skorygował przedstawiony projekt podwyżek podatków od nieruchomości i na najbliższej sesji zgłosił autopoprawkę, która pozostawi stawki w dotychczasowej wysokości.

Na październikową sesję Rady Miasta Bochnia urzędnicy przygotowali projekt uchwały w sprawie zmiany stawek podatku od nieruchomości. Średnia zmiana to podwyżka o ok. 7 proc., ale dla niektórych kategorii jest to nawet 15,9 proc. i 18,2 proc. Szerzej na ten temat piszemy w Bochnianin.pl TUTAJ.

Jerzy Lysy, Janusz Możdżeń i Damian Słonina skierowali swoje pismo do gospodarza miasta w miniony poniedziałek. – Podwyżka stawek podatkowych w świetle sytuacji nowego lockout-u spowodowanego pandemią i wynikających stąd po raz kolejny konsekwencji finansowych dla właścicieli lub użytkowników nieruchomości, a szczególnie podmiotów gospodarczych, jest dużym błędem społecznym i ekonomicznym – zwracają uwagę. Pełną treść pisma publikujemy poniżej.

Wczoraj z podobnym apelem wystąpił bocheński klub Konfederacji (czytaj TUTAJ).


Pan Stefan Kolawiński
Burmistrz Miasta Bochni

Radni Jerzy Lysy, Janusz Możdżeń i Damian Słonina – tworzący Klub Radnych Bocheńska Wspólnota Samorządowa – zwracają się z wnioskiem o dokonanie autopoprawki do projektu uchwały RM Bochnia, w sprawie określenia wysokości stawek podatków od nieruchomości na rok 2021 i pozostawienie tych stawek w dotychczasowej wysokości.

Planowana na sesji październikowej podwyżka stawek podatkowych w świetle sytuacji nowego lockout-u spowodowanego pandemią i wynikających stąd po raz kolejny   konsekwencji finansowych dla właścicieli lub użytkowników nieruchomości, a szczególnie podmiotów gospodarczych, jest dużym błędem społecznym i ekonomicznym.

Podana w uzasadnieniu uchwały przewidywana kwota 1 mln 400 tys. zł przyrostu dochodów jest kwotą iluzoryczną. Nie uwzględnia bowiem faktu, iż spora część podmiotów gospodarczych zaprzestanie swojej działalności a więc dochody podatkowe nie będą od nich w ogóle realizowane. Ponadto u dużych podmiotów wywoła reakcję szukania oszczędności m.in. przez redukcję zatrudnienia, co przyniesie także fatalne skutki. 

Uważamy, że związane z pandemią zmniejszenie wpływów podatkowych nasz samorząd może zrekompensować poprzez szukanie oszczędności w obrębie działania samego Urzędu Miasta i gminnych jednostek organizacyjnych a przede wszystkim poprzez reorganizację systemu miejskich spółek komunalnych. Jesteśmy gotowi wykazać szczegółowe propozycje takich zmian. Ciężka sytuacja gospodarcza kraju, w tym wielu samorządów, nie może oznaczać przyzwolenia na marnotrawienie publicznych środków i uzupełnianie ich  coraz większą daniną podatników.

Z poważaniem

Jerzy Lysy
Janusz Możdżeń
Damian Słonina

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia