Czy samorządy będą handlować węglem? Premier obiecuje dopłaty oraz specjalną taryfę na prąd

Kryzys energetyczny

-

Rząd pracuje nad wprowadzeniem specjalnej taryfy na prąd, m.in. dla samorządów, ale także dla szkół czy szpitali oraz małych i średnich przedsiębiorców. Ponadto rząd chce aby samorządy pośredniczyły w sprzedaży węgla mieszkańcom i obiecuje dopłaty, by cena węgla nie była wyższa niż 2 tys. zł. Takie propozycje premier Mateusz Morawiecki przedstawił dziś na specjalnym spotkaniu z samorządowcami w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Jak zaznaczył Mateusz Morawiecki, kryzys energetyczny wymaga szczególnej mobilizacji od administracji publicznej – nie tylko od rządu, ale także od prezydentów miast, burmistrzów, starostów i wójtów. – Cała administracja publiczna odpowiada za to, aby ciepło, energia elektryczna i węgiel dotarły do mieszkańców, ponieważ wszyscy mamy swoją rolę do odegrania – stwierdził szef rządu.

Fot. premier.gov.pl

Specjalna taryfa na prąd dla samorządów

Premier przekazał, że rząd zapewni dla samorządów specjalną taryfę, która zmniejszy planowane podwyżki za prąd. 

– Po naszych zmianach i dopłatach, m.in. ze strony budżetu państwa, cena będzie niewiele wyższa niż była w drugim kwartale 2022 r. poinformował premier Mateusz Morawiecki. – Chodzi o to, żeby nie były to przyrosty 200%, 300%, 400% czy nawet 1000%, jakie były proponowane przez firmy energetyczne – wyjaśnił.

Dopłaty dla samorządów do sprzedaży węgla

Rząd chce, aby samorządy zaangażowały się w sprzedaż węgla dla swoich mieszkańców. – Wspieramy samorządy i chcemy, żeby lokalne władze, dzięki naszemu wsparciu, również wzięły udział w wsparciu obywateli – powiedział premier.

Rządowa propozycja przewiduje, że tona węgla dla mieszkańców nie będzie droższa niż 2 tys. zł. W przypadku wyższych cen tego surowca, rząd zapewni samorządom specjalne rekompensaty. – Chodzi o to, aby wystarczyło na transport do miejsca, które samorząd wybierze na miejsce lokalnej dystrybucji – wyjaśnił szef rządu.

Projekt ustawy zawierający kwestie, o których mówił premier, ma zostać przedstawiony w przyszłym tygodniu.

Fot. premier.gov.pl

Prawie 13,7 mld zł dla samorządów w całym kraju

Podczas spotkania premier Mateusz Morawiecki przypomniał, że w obecnym kryzysie „rząd nie zostawia samorządów samym sobie” i jeszcze w tym roku lokalne władze w całej Polsce otrzymają dodatkowo blisko 13,7 mld zł. Odpowiednie przepisy weszły już w życie, a pierwsza transza środków ma trafić do samorządów do końca tego tygodnia. Będzie to 1/3 z kwoty 13,7 mld zł. Następne transze będą wypłacane w listopadzie i grudniu.

Kwota minimalnego dofinansowania to:

  • 2,9 mln zł dla każdej gminy;
  • 6,1 mln zł dla każdego powiatu;
  • 32,7 mln zł dla każdego województwa.

Pieniądze będzie można przeznaczyć m.in. na zakup źródeł energii, ciepła oraz inwestycje, które poprawią efektywność energetyczną w regionie. Rządowe środki będzie można przeznaczyć również na wydatki bieżące.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

grudzień, 2022