R e k l a m a

Co z tym węglem? „Proces dystrybucji przebiega coraz sprawniej”

-

Gminy w regionie wciąż czekają na węgiel, który – zgodnie z rządowym pomysłem – miałyby dystrybuować na preferencyjnych warunkach wśród mieszkańców. – Na razie ani kilogram węgla nie dotarł – przyznał burmistrz Brzeska. Co z tym węglem?

– W każdym województwie zostanie zorganizowanych kilka punktów, gdzie będzie składowany węgiel i z tych punktów gminy będą mogły go bezpośrednio dowozić – albo do miejsc jakie wyznaczą sobie jako miejsca składowania, albo bezpośrednio do mieszkańców – mówiła 24 października na rynku w Bochni posłanka Józefa Szczurek-Żelazko (PiS). – W tej chwili trwają intensywne prace wojewody z samorządowcami, gdzie określane są ilości węgla, które są niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego mieszkańcom – dodała.

Gdy dziś pytamy o węgiel w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim, pada odpowiedź rzecznika prasowego: – Proszę o kontakt z Ministerstwem Aktywów Państwowych – to ministerstwo koordynuje proces dystrybucji.

Przedwczoraj, w poniedziałek, wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda mówił o tym podczas konferencji prasowej: – Zależy nam na sprawnej dystrybucji węgla i apeluję o szybkie postępowanie w załatwianiu formalności przez firmy i samorządy – zapewnił.

Minister poinformował, że w systemie dystrybucji węgla zarejestrowało się już ok. 2 300 gmin, z czego 2 200 z nich określiło, jakie ma zapotrzebowanie na surowiec. – Do tej pory umowy ze spółkami uzgodniło lub podpisało ok. 1 900 gmin. Oznacza to, że węgiel albo już do nich dotarł, albo jest w drodze, albo niebawem zostanie dostarczony. Ministerstwu zależy, by proces podpisywania umów zakończył się jak najszybciej – przekazano w oficjalnym komunikacie po konferencji. Wiceminister Karol Rabenda dodał: – Pozostało nam 300-400 gmin, z którymi ciągle rozmawiamy o warunkach dostawy i harmonogramach.

MAP poinformowało, że do tej pory do Polski sprowadzonych zostało ok. 10 mln ton węgla, a do końca roku ma to być około 14 mln ton. Wiceminister zapewnił, że sprowadzany do Polski węgiel jest dobrej jakości i posiada wszystkie wymagane certyfikaty.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc