Urząd Miasta Bochnia przekazał spis wyborców Poczcie Polskiej. Sprawa trafi do prokuratury?

-

Bocheńscy urzędnicy przekazali Poczcie Polskiej spis wyborców z danymi mieszkańców Bochni (PESEL, imiona, nazwiska i adresy zamieszkania). Prawdopodobnie „Sieć Obywatelska – Watchdog Polska” złoży w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury, bo nie było podstaw do przekazania takich danych.

Pod koniec kwietnia samorządy w całej Polsce otrzymały e-maile z wnioskiem o przesłanie danych ze spisu wyborców. Informacje te miały być niezbędne do przeprowadzenia korespondencyjnych wyborów prezydenckich. Sprawa wzbudziła wiele kontrowersji dotyczących podstawy prawnej takiego żądania, RODO oraz kwestii bezpieczeństwa danych.

Pierwszego e-maila w tej sprawie bocheński magistrat nie potraktował poważnie, bo podpisany był „Poczta Polska”. Żądanie o przekazanie spisu wyborców potraktowano więc jak anonim (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Bochnia na czerwonej liście

Poczta Polska powtórzyła e-mailing, tym razem podpisując go cyfrowo. Wielu prawników przekonywało, że i tak niewiele to zmienia, bo nie ma podstaw prawnych, aby samorządy przekazały firmie spisy wyborców. Dlatego wiele gmin odmówiło przekazania takich danych.

Gmina Miasta Bochnia przekazała Poczcie Polskiej spis wyborców 28 kwietnia drogą elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP. Wśród przekazanych danych są numery PESEL, imiona, nazwiska i adresy zamieszkania.

Jako podstawę prawną przekazania danych burmistrz Bochni Stefan Kolawiński podał: art. 99 ustawy z 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, decyzję Prezesa Rady Ministrów z 16 kwietnia 2020 r. oraz wniosek operatora pocztowego Poczta Polska S.A. z 23 kwietnia 2020 r.

Prawnicy uważający przekazanie danych Poczcie Polskiej za niezgodne z prawem wskazują, że do udostępnienia spisów wyborców mogłoby dojść dopiero po wejściu w życie ustawy umożliwiającej wybory korespondencyjne. Ustawę z 6 kwietnia 2020 r. o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 r. prezydent Andrzej Duda podpisał 8 maja. Dokument wszedł w życie dzień później.

Mapa gmin

Sprawdzeniem, które gminy przekazały Poczcie Polskiej spisy wyborców, zajmuje się Sieć Obywatelska – Watchdog Polska. – „Na podstawie danych z około 30% urzędów wiemy, że 8% gmin przekazało spisy, 60% nie zrobiło tego, a 32% udzieliło niejednoznacznej odpowiedzi. Jesteśmy zdeterminowani, żeby ustalić, jak było w rzeczywistości. W każdej gminie. Będzie to długotrwały proces, jednak uważamy, że to jest nasze narodowe przywracanie pamięci o Art. 7 Konstytucji RP” – napisano na stronie internetowej Watchdog Polska.

Sieć Obywatelska – Watchdog Polska w oparciu o zebrane dane przygotowała mapę Polski z zaznaczonymi samorządami, które przekazały dane Poczcie Polskiej (kolor czerwony i czarny w przypadku złożenia już wniosku do prokuratury), nie przekazały (zielony), przekazano pliki bez haseł (niebieski). Kolor żółty oznacza odpowiedź budzącą wątpliwości. Fot. Google Maps/Sieć Obywatelska – Watchdog Polska

Link do interaktywnej mapy TUTAJ.

Na podstawie zebranych danych Watchdog Polska składa do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Należy się więc liczyć z tym, że do organów ścigania trafi również sprawa przekazania danych mieszkańców Bochni.

Dodajmy, że wielu mieszkańców wysłało do urzędów właściwych dla swojego miejsca zamieszkania pisma zawierające brak zgody na przekazanie ich danych Poczcie Polskiej.

Przypomnijmy też, że Poczta Polska już 22 kwietnia otrzymała za zgodą ministra cyfryzacji dane z rejestru PESEL potrzebne do przygotowania wyborów prezydenta (pisaliśmy o tym TUTAJ).

Co zrobiły inne gminy?

Z danych zebranych przez Watchdog Polska wynika, że w powiecie bocheńskim informacje o wyborcach – oprócz Urzędu Miasta Bochnia – przekazał również Urząd Gminy Trzciana. Z kolei Urząd Gminy Rzezawa przekazał wnioskowane dane, ale zabezpieczył je hasłem, którego nie przekazano Poczcie Polskiej.

Wiadomo też, że gmina Bochnia, gmina Nowy Wiśnicz i gmina Drwinia nie udostępniły Poczcie Polskiej informacji o wyborcach.

Natomiast samorządy gmin Lipnica Murowana, Łapanów i Żegocina nie udzieliły odpowiedzi na pytanie zadane przez przedstawicieli Watchdog Polska.

PODOBNE ARTYKUŁY

R e k l a m a

NAJNOWSZE

Koszykówka: Aisza Buczek zrezygnowała z gry dla Contimax MOSiR

Tę zaskakującą informację przekazała w sobotę po meczu trener Małgorzata Misiuk, pytana o powody nieobecności zawodniczki. Okazało się, że absencja będzie trwała,...

Bochnianki odczarowały 3. kwartę, wygrały mecz i przerwały złą passę! – ZDJĘCIA

Drużyna Contimax MOSiR Bochnia pokonała w sobotę na swoim parkiecie ekipę Dijo Maximus GOKiS Kąty Wrocławskie 74:65. Bochnianki wreszcie zagrały dobre spotkanie...

Futsal. Brazylijczyk dołączył do składu BSF ABJ Bochnia

BSF ABJ Bochnia zakontraktował 24-letniego Brazylijczyka Lucasa da Silvę Borgesa, który ostatnio występował w FC Ujpest Budapeszt, klubie węgierskiej ekstraklasy futsalu.

Koronawirus odwołał Studniówki 2021. Informacje z bocheńskich szkół

Koronawirus odwołał najbliższe studniówki. Choć oficjalnych wytycznych jeszcze nie ma, to tegoroczni maturzyści na pewno nie pobawią się w tradycyjnych terminie, czyli...

Sejm uchwalił ustawę ws. dotacji dla kopalni soli w Bochni: przez 7 lat dostanie 173 mln złotych

Sejm uchwalił w piątek ustawę przedłużającą o kolejne siedem lat możliwość udzielania dotacji m.in. dla kopalń soli Bochnia i Wieliczka.

Artykuły promocyjne

Galeria Bocheńska. Odzieżowe okazje! W tę sobotę poziom +1 czynny do 17:00

Z okazji BLACK WEEK w najbliższą sobotę (28 listopada) dział odzieżowy funkcjonującej przy rynku Galerii Bocheńskiej będzie...

Futsal rozkręci się na dobre?

Wiosną Futsal mógł z zazdrością patrzeć na starszą siostrę, czyli piłkę nożną, która jako pierwsza w Polsce...

Pierwszy rok działalności posła Stanisława Bukowca

Szanowni Państwo! Od 12 listopada 2019 roku pełnię funkcję posła na Sejm RP. W tym czasie brałem udział w 20. posiedzeniach Sejmu. Uczestniczyłem w 2298 głosowaniach co stanowi blisko 100% wszystkich głosowań. Zgłosiłem 8 ważnych społecznie interpelacji. Należę do 6 Zespołów Parlamentarnych...

Kiedy warto wypożyczyć samochód? Jakie samochody możemy wynająć?

Korzystanie z usług wypożyczalni samochodów jest coraz bardziej powszechne. Rozwiązanie to pozwala na znaczne podniesienie poziomu komfortu...

Bochnia-Niepołomice. Kostka brukowa, donice, palisady – poznaj ofertę firmy CEN-BRUK

Najwyższej jakości kostka brukowa, płyty ceramiczne, murki ogrodzeniowe, donice, palisady, elementy ogrodzeniowe, płyty tarasowe oraz elementy dekoracyjne...

Ogłoszenia

PRACA dla spawaczy

Praca od zaraz Spawacz TIG Zadzwoń: 505 602 103

Praca w firmie PULSAR: Operator maszyn do obróbki blach

Firma PULSAR Sp. j.  wiodący w Europie producent urządzeń i akcesoriów do systemów alarmowych, kontroli dostępu oraz telewizji przemysłowej, w związku z...

CO? GDZIE? KIEDY?

listopad, 2020

23,209FaniLubię
859ObserwującyObserwuj
1,090SubskrybującySubskrybuj
X