R e k l a m a

Pomocy dla przedsiębiorców z Bochni nie będzie. Radni odrzucili dwie uchwały

-

Bocheńscy radni odrzucili dwie uchwały złożone w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, a dotyczące zwolnień z opłat za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych i od podatku od nieruchomości dla przedsiębiorców w Bochni. Pomoc miała być rekompensatą za straty poniesione podczas pandemii koronawirusa SARS-CoV-2.

Przypomnijmy: w kwietniu przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej zaprezentowali opinii publicznej swoje pomysły na pomoc przedsiębiorcom działającym w Bochni. To dwa projekty uchwał dotyczące: zwolnień z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży i zwolnień od podatku od nieruchomości dla wybranych branż. Więcej szczegółów TUTAJ. Miesiąc później obie uchwały złożono w bocheńskim magistracie w drodze inicjatywy uchwałodawczej (zebrano po prawie 400 podpisów) do przedłożenia Radzie Miasta – pisaliśmy o tym TUTAJ.

Opinia magistratu i komisji finansów

W sierpniu tematem zajęli się radni. Jak już informowaliśmy do projektów uchwał magistrat załączył opinie w zakresie skutków finansowych związanych z wprowadzeniem tych dokumentów.

Z opinii do uchwały dotyczącej zwolnień od podatku od nieruchomości wynika, że na podstawie informacji będących w posiadaniu ewidencji podatkowej nie da się oszacować uszczuplenia dochodów z tytułu podjęcia tej uchwały. W przypadku zwolnień z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych szacunkowe uszczuplenie dochodów to prawie 23 tys. zł. Zwolnienie dotyczyłoby 32 przedsiębiorców prowadzących 35 punktów gastronomicznych.

Nad sprawą pochylili się też radni komisji rozwoju gospodarczego, budżetu i finansów, którzy negatywnie zaopiniowali oba projekty uchwał.

„Idea jest słuszna”

Podczas czwartkowej sesji Rady Miasta Bochnia radni najpierw zajęli się uchwałą w sprawie zwolnienia z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.

Ten rodzaj zwolnienia dotyczy być może niewielkiej grupy przedsiębiorców, właścicieli prowadzących kafejki, drink bary itd., gdzie jednym z segmentów jest alkohol, na który niestety trzeba wnieść opłatę alkoholową. Mówiąc językiem barowym ona została nieskonsumowana – miasto się wzbogaciło, a przedsiębiorca nie dość, że nic nie zarobił to jeszcze stracił, bo wiadomo jak było w czasie pandemii – powiedział radny Jerzy Lysy.

Nie jestem mecenasem Platformy Obywatelskiej, do której mi bardzo daleko, bo w Bochni ma ona twarz Jacka Pająka. Natomiast idea jest słuszna i będę popierał tego typu wnioski. Przypomnę, że nasz klub radnych był już rok temu wnioskodawcą dalej idącego wniosku zwolnieniowego dla przedsiębiorców – mówił Jerzy Lysy.

Przedstawiciel wnioskodawcy Wojciech Pietras miał okazję do zabrania głosu i przedstawienia swoich argumentów. – Mieliśmy pierwszy raz w historii taką kryzysową sytuację w mieście i całym kraju, gdzie branża usług nie mogła świadczyć tych usług ze względu na pandemię. Restauracje nie mogły sprzedawać ani na miejscu, ani na wynos alkoholu, a płaciły z tego tytułu podatki i opłaty, chodzi tu dokładnie o koncesje. Dlatego Koalicja Obywatelska stworzyła ten komitet. (…) Bochnia powinna iść w kierunku miast takich jak Kraków, czy Tarnów, które dawno zwolniły tego typu firmy z tego typu opłat i zrobiły to bez konieczności tworzenia takich inicjatyw, którą stworzyłem – powiedział Wojciech Pietras.

Szacunki wnioskodawcy: ponad 100 tys. zł

Podczas dyskusji o drugiej uchwale, czyli dotyczącej zwolnień od podatku od nieruchomości, przewodniczący rady Bogdan Kosturkiewicz zapytał wnioskodawcę o szacunkową kwotę zaproponowanych zwolnień od podatku od nieruchomości.

Jeżeli to dotyczy 30 podmiotów, które działają na nieruchomościach w Bochni, byłaby to kwota przekraczająca 100 tys. zł. Nie mogę podać dokładnej kwoty, bo nie miałem wglądu w pojedyncze przypadki, ile podatku płaci dany podmiot. Są to poufne informacje, w które nie wnikaliśmy. Szacowaliśmy te koszty na ponad 100 tys. zł i uważaliśmy, że nie są to koszty, które mogłyby zrujnować budżet Bochni – odpowiedział Wojciech Pietras.

Przy okazji radny Marek Bryg oraz przewodniczący Bogdan Kosturkiewicz zwrócili uwagę, że do radnych trafiła ostatnio informacja na temat umorzeń dokonanych przez burmistrza z różnych tytułów (np. podatki, czynsze) w związku z pandemią na łączną kwotę kilkuset tysięcy złotych.

Wyniki głosowań

Wynik głosowania uchwały ws. zwolnienia z opłaty za korzystanie z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia w miejscu sprzedaży za 2021 r. przedsiębiorców prowadzących punkty sprzedaży na terenie Gminy Miasta Bochnia i zwrotu określonej części opłaty:

ZA (3): Jerzy Lysy, Janusz Możdżeń, Damian Słonina;

PRZECIW (17): Marta Babicz, Jan Balicki, Marek Bryg, Stanisław Dębosz, Andrzej Dygutowicz, Bogusław Dźwigaj, Edward Dźwigaj, Celina Kamionka, Eugeniusz Konieczny, Bogdan Kosturkiewicz, Anna Morajko, Kinga Przyborowska, Łucja Satoła-Tokarczyk, Krzysztof Sroka, Kazimierz Ścisło, Alicja Śliwa, Kazimierz Wróbel;

WSTRZYMAŁA SIĘ (1): Zenona Banasiak.

Wynik głosowania uchwały ws. zwolnień od podatku od nieruchomości: gruntów, budynków i budowli związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, niektórych grup przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19:

ZA (3): Jerzy Lysy, Janusz Możdżeń, Damian Słonina;

PRZECIW (14): Marta Babicz, Stanisław Dębosz, Andrzej Dygutowicz, Bogusław Dźwigaj, Edward Dźwigaj, Celina Kamionka, Bogdan Kosturkiewicz, Anna Morajko, Kinga Przyborowska, Łucja Satoła-Tokarczyk, Krzysztof Sroka, Kazimierz Ścisło, Alicja Śliwa, Kazimierz Wróbel;

WSTRZYMALI SIĘ (4): Jan Balicki, Zenona Banasiak, Marek Bryg, Eugeniusz Konieczny.

Komentarze

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia