Radni Bochni też staną w obronie Jana Pawła II? Jest już projekt apelu

-

Najprawdopodobniej na najbliższej sesji rady miasta zaplanowanej na czwartek 30 marca bocheńscy radni głosować będą apel „w sprawie poszanowania godności i obrony dobrego imienia Świętego Jana Pawła II”. Bochnianin.pl poznał proponowaną treść dokumentu.

Projekt apelu przygotował klub Prawa i Sprawiedliwości. Na wstępie przypomniano w nim, że „każdy naród, każde pokolenie ma własne cele i symbole, które pozwalają mu trwać i zachować własną tożsamość” oraz „w naszej skomplikowanej polskiej historii wieloletnich dążeń do odzyskania pełnej wolności i suwerenności, Święty Jan Paweł II jest jedną z najważniejszych postaci i symboli tych działań”.

Autorzy przywołują też słynne słowa wypowiedziane przez papieża na Placu Zwycięstwa w czerwcu 1979 roku „Niech zstąpi Duch Twój i odmieni oblicze Ziemi, tej Ziemi” (pisownia oryginalna) i wskazują, że „stały się one wezwaniem do przemian społecznych i wyzwolenia w Polsce, w naszej części Europy i w wielu innych miejscach na świecie”. – Jego życie, nauka społeczna i postawa w obronie wolności i praw człowieka oraz poszanowania godności każdej osoby ludzkiej pozostają wzorem do naśladowania dla kolejnych pokoleń – czytamy w projekcie apelu.

Sedno dokumentu brzmi następująco: „Nie godzi się pozostawać obojętnym na podejmowane próby podważenia Jego autorytetu i świętości, mające służyć doraźnym interesom politycznym. Oparte na nierzetelnych i dalekich od profesjonalnie przeprowadzonych badań historycznych oraz ustaleń procesu kanonizacyjnego, mają nas skłócić i oddalić od chrześcijańskich fundamentów naszego Narodu i wartości, na których oparta jest nasza historia, dziedzictwo narodowe i duma”.

Na jutro (wtorek) burmistrz Bochni Stefan Kolawiński zaprosił przewodniczącego rady oraz przewodniczących klubów radnych do siebie na spotkanie, którego celem ma być „uzgodnienie ostatecznej wersji Apelu”.

Dziś apel w sprawie obrony dobrego imienia JP II przegłosował małopolski sejmik – część radnych była sceptyczna, wskazując na niepotrzebne „poddawanie pamięci św. Jana Pawła II politycznej grze”. Więcej o tym tutaj: Małopolski Sejmik przyjął apel w obronie dobrego imienia JP II

AKTUALIZACJA:

Jerzy Lysy: „Świętość Jana Pawła II broni się sama, bez pomocy apeli”

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

czerwiec, 2023