R e k l a m a

Muzeum. Wykład o pobycie Sienkiewicza i Modrzejewskiej w USA – ZDJĘCIA

-

W czwartek w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni dr Jakub Nowak przedstawił temat pt. „O polskiej eskapadzie do kalifornijskiego Anaheim w 1876 roku”. Na zakończenie spotkania zaprezentowano najnowszy muzealny nabytek – portret żony Ludwika Stasiaka zakupiony przy wsparciu ministerstwa kultury.

Jakub Nowak swoją przygodę z pisaniem rozpoczął opowiadaniami science-fiction publikowanymi m.in. w „Nowej Fantastyce” oraz w zbiorze „Amnezjak” (2017 r.). Gość bocheńskiego muzeum jest też autorem esejów i recenzji publikowanych w prasie kulturalnej, a także debiutanckiej powieści „To przez ten wiatr” (2022 r.).

Przedstawił w niej historię romansu Modrzejewskiej i Sienkiewicza na tle dziewiętnastowiecznej Kalifornii, kreatywnie mieszając gatunki literackie. W bieżącym roku otrzymał za nią Nagrodę Literacką im. Witolda Gombrowicza. Jury konkursu doceniło m.in. nieprzewidywalną fabułę książki, alternatywną wobec dotychczasowych przekazów.

Helena Modrzejewska debiutując w Bochni, zapewne nawet nie śniła o tym, że za kilkanaście lat zamieszka w Ameryce, aby prowadzić życie farmerki uprawiającej winorośl wraz z mężem, synem i przyjaciółmi z Polski, wśród których znajdzie się wybitny polski pisarz.


W czwartek zaprezentowano również nowy nabytek bocheńskiego muzeum. To obraz Ludwika Stasiaka „Portret żony artysty wśród kwiatów”. – Zakup ten, znacząco wzbogacający w naszych zbiorach dorobek malarski Stasiaka, nie byłby możliwy gdyby nie pozyskane w tym celu dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzeów – Rozbudowa Zbiorów Muzealnych. Niestety muzeum bocheńskie z własnych środków budżetowych nigdy nie mogłoby pozwolić sobie na kupno tak kosztownego obrazu. Tym bardziej więc cieszy fakt, że dzięki pomyślnie pozyskanym funduszom udało się to cenne dzieło włączyć do muzealnej kolekcji – przekazało Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni na swojej stronie internetowej.

„Portret żony artysty wśród kwiatów” wspaniale wpisuje się w charakter zbiorów bocheńskiego muzeum. Oprócz walorów artystycznych posiada też swoistą wartość dokumentacyjną, przedstawia bowiem znaną postać – Marię Antecką, należącą do dawnych mieszkańców miasta. – Mamy nadzieję, iż nasz nowy eksponat spotka się z entuzjastycznym odbiorem ze strony osób odwiedzających nasze muzeum – stwierdzili pracownicy muzeum.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia