R e k l a m a

Bochnia. Nowa propozycja zmiany podatku od nieruchomości

-

Jest nowa propozycja podwyżki stawek podatku od nieruchomości w Bochni. Poprzednio urzędnicy chcieli zmiany stawek o ok. 7 proc. w górę, teraz jest to ok. 3,9 proc. O ostatecznej wysokości podatku obowiązującego od 1 stycznia 2021 r. zdecydują radni podczas najbliższej sesji.

Przypomnijmy: na październikową sesję Rady Miasta Bochnia urzędnicy przygotowali projekt uchwały w sprawie zmiany stawek podatku od nieruchomości. Średnia zmiana to podwyżka o ok. 7 proc. Dzięki tej zmianie dochody bieżące budżetu miasta na 2021 rok mogły wzrosnąć o kwotę ok. 1,4 mln zł. O szczegółach pisaliśmy TUTAJ.

O rezygnację z przyjmowania tej uchwały apelował Klub Konfederacji (nie ma reprezentacji w Radzie Miasta – link do tekstu TUTAJ). Z podobnym apelem wystąpili radni tworzący klub Bocheńska Wspólnota Samorządowa (Jerzy Lysy, Janusz Możdżeń i Damian Słonina) – link do tekstu TUTAJ.

Uchwały nie głosowano. Na wniosek burmistrza Bochni Stefana Kolawińskiego uchwałę ściągnięto bowiem z porządku obrad. Pisaliśmy o tym na łamach Bochnianin.pl TUTAJ.

Projekt uchwały w tej sprawie wraca przed listopadową sesją. Urzędnicy proponują mniejszą podwyżkę.

– „Wskaźnik wzrostu cen detalicznych towarów i usług konsumpcyjnych, według którego przeliczane są maksymalne stawki podatku od nieruchomości, wzrósł w okresie pierwszego półrocza roku 2020 o 3,9% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, w związku z tym o taki sam wskaźnik wzrosną w 2021 r. górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych. Burmistrz Miasta Bochnia przedkłada Radzie Miasta projekt uchwały, w którym zaproponowano podniesienie stawek podatku od nieruchomości na 2021 r. średnio o ok. 3,9%” – napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały.

– „W wyniku zaplanowanych zmian dochody bieżące budżetu miasta na rok 2021 wzrosną o kwotę ok. 650 000 zł. (…) Do wykorzystania pozostaje jeszcze rezerwa w kwocie ok. 5 750 000 zł w przypadku zastosowania obowiązujących stawek maksymalnych” – zaznaczono w uzasadnieniu.

Decyzja w sprawie stawek podatku od nieruchomości w Bochni obowiązujących od 1 stycznia 2021 r. powinna zapaść podczas najbliższej sesji Rady Miasta Bochnia zaplanowanej na 26 listopada.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia

Bieżący miesiąc