R e k l a m a

Bochnia. Na wniosek radnych usunięto gniazda gawronów na Placu Turka

-

W grudniu bocheńscy radni zawnioskowali o „podjęcie działań mających na celu wyeliminowanie gnieżdżących się gawronów na terenie Plant Salinarnych i Placu Turka”. Ostatnio poinformowano, że wniosek dotyczący Placu Turka został zrealizowany. O temacie jest już głośno w mediach społecznościowych.

Przypomnijmy: podczas grudniowej sesji temat poruszył radny Damian Słonina (Bocheńska Wspólnota Samorządowa), który chciał, aby wyeliminować gniazda ptaków z Plant Salinarnych. Dodał też, żeby podobne działania przeprowadzić na Placu Turka.

Naczelnik Rafał Nosek wyjaśnił wtedy, że temat w kontekście Plant Salinarnych nie jest taki prosty. – Mamy w Bochni ostoję gawrona i musicie państwo mieć tego świadomość. Nie mogą być prowadzone takie działania bez odpowiedniego przygotowania, bez odpowiednich decyzji środowiskowych. To nie jest takie proste, że poprzycinamy gałęzie i usuniemy gniazda, nie chciałbym tego spłycać do takiego poziomu – zwrócił uwagę Rafał Nosek, naczelnik wydziału inwestycji, rewitalizacji miasta i funduszy zewnętrznych.

Radna Anna Morajko (PiS) zaapelowała, aby „gniazda usunąć przynajmniej z drzew znajdujących się wzdłuż alejek”, a wniosek o „podjęcie działań mających na celu wyeliminowanie gnieżdżących się gawronów na terenie Plant Salinarnych i Placu Turka” przegłosowano jednogłośnie („za” było 20 radnych, nie głosował Jerzy Lysy). Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Podczas lutowej sesji Rady Miasta Bochnia temat poruszyła właśnie Anna Morajko. – Czy ściągnięto już gniazda z drzew na Placu Turka, bo do końca lutego miały być ściągnięte? zapytała radna Anna Morajko.

Gniazda ptaków zostały zrzucone, prace zostały wykonane. Aczkolwiek jak wszyscy zdajemy sobie sprawę te ptaki niestety w najbliższym czasie wrócą… odpowiedziała Aldona Słowik, naczelniczka wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska w bocheńskim magistracie.

Na usunięcie gniazd gawronów z Placu Turka w Bochni zwrócono uwagę na facebookowym profilu „Pióra i Badyle”.

Chcielibyśmy przypomnieć, że gawron jest gatunkiem umieszczonym w Czerwonej liście ptaków Polski (OTOP 2020) z kategorią VU – narażony na wymarcie. Rok później znalazł się również w Czerwonej liście ptaków Europy (BirdLife 2021). Gawron jest obecnie jednym z najszybciej zmniejszających liczebność gatunków ptaków w kraju, a spadek jego liczebności jest dobrze udokumentowany w wielu naukowych opracowaniach. Najbardziej precyzyjnych danych w tym zakresie dostarczają dane Monitoringu Ptaków Polski, realizowanego w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska koordynowanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska, wskazujące, że liczebność tego gatunku zmniejszyła się w ciągu 15 lat o 57% – napisano we wpisie opublikowanym w sobotę 2 marca.

Powyższy cytat widnieje również na dużo bardziej znanym profilu „OTOP – Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków”, który dzień wcześniej odniósł się do głośnej sprawy dotyczącej zrzucania gniazd i płoszenia gawronów w Parku Chopina w Świebodzinie.

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia