R e k l a m a

Bochnia i powiat „zagłębiem chłodniczym”. Firmy z branży fundują stypendia, płatne praktyki i staże dla uczniów ZS Nr 1. Ostatni tydzień rekrutacji

-

W bocheńskim Zespole Szkół Nr 1 jeszcze do piątku (10 lipca br.) trwać będzie rekrutacja na nowy kierunek „Technik chłodnictwa i klimatyzacji”. Pracodawcy z tej najbardziej rozpowszechnionej w regionie branży przemysłu deklarują ufundowanie uczniom w tej klasie stypendiów, płatnych staży i nagród dla najlepszych.

Wybór tej drogi nauczania z pewnością gwarantuje wiele możliwości podjęcia pracy w regionie i znacząco ułatwia znalezienia stażu w trakcie edukacji. 

Dodatkowo, firmy z branży chłodniczej deklarują objęcie klasy „Technik chłodnictwa i klimatyzacji” patronatem i wspieranie edukacji poprzez: 

  • stypendia naukowe
  • płatne praktyki i staże dla uczniów
  • oraz nagrody dla najlepszych uczniów na zakończenie roku. 

Firmy Bolarus, Cebea, Igloo i Mawi deklarują również doposażenie pracowni zawodowej szkoły w pomoce dydaktyczne i naukowe. Kolejnym punktem wsparcia na być pomoc w uzyskaniu przez uczniów specjalistycznych uprawnień przydatnych w branży chłodniczej.

Zainteresowanie branży rozwojem edukacji wynika z faktu, że chłodnictwo i klimatyzacja to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu na świecie. To efekt odczuwanego już globalnie wzrostu temperatury, będącego skutkiem zmian klimatycznych. W wielu dziedzinach gospodarki stale też rośnie liczba zastosowań urządzeń chłodniczych, klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, kriogenicznych czy pomp ciepła.

– Technik chłodnictwa i klimatyzacji to jeden z bardziej przydatnych życiowo kierunków nauczania – mówi Tadeusz Wnęk, dyrektor ds. szkoleń w Igloo. – Umożliwia bowiem pozyskanie wiedzy i, co najważniejsze, umiejętności praktycznych z różnych obszarów, np. szeroko rozumianego chłodnictwa, klimatyzacji, pomp ciepła, mechaniki, elektroniki, montażu elementów mechanicznych i elektrycznych – wylicza. 

Branża chłodnicza wykorzystuje zdobycze wielu innych dziedzin przemysłu. Urządzenia, które dziś produkują takie firmy jak Bolarus, Cebea, Igloo czy Mawi to zaawansowane produkty. Rozwiązania produkcyjne korzystają z technologii informatycznych, mechaniki precyzyjnej, elektroniki czy automatyki, itd. 

W powiecie bocheńskim, zwanym „zagłębiem chłodniczym”, branża zadomowiona jest od ponad 40 lat. Działa tu tak wiele dużych firm chłodniczych, że stanowi to wyjątek w skali Polski i… kontynentu. Urządzenia chłodnicze, klimatyzacyjne czy kriogeniczne wytwarzane w powiecie znajdują nabywców w kraju i ponad 50 innych państwach świata. 

„Technik chłodnictwa i klimatyzacji” (zakres umiejętności, język: angielski – niemiecki)

Absolwent technikum zdobywa kwalifikacje zawodowe związane z obsługą i montażem urządzeń i układów chłodniczych, instalacji klimatyzacyjnych i pomp ciepła. Umie ocenić stan techniczny urządzeń i instalacji. Przeprowadzić obsługę i konserwację urządzeń tego typu, a także naprawiać je i modernizować. Do tego pozyskuje inne praktyczne umiejętności, jak organizacja prac związanych z montażem, demontażem i eksploatacją urządzeń.

Zespół Szkół Nr 1, im. Stanisława Staszica, który prowadzi rekrutację na nowy kierunek „Technik chłodnictwa i klimatyzacji”, to kuźnia kadr bocheńskiego przemysłu i usług. Przygotowuje także do podjęcia studiów wyższych. Wysoko wykwalifikowana kadra nauczycielska, nowoczesne pracownie, pomoce dydaktyczne i nowoczesne obiekty sportowe, to warunki gwarantujące wysoki poziom kształcenia.

Terminy naboru: 10 lipca 2020 – rejestracja kandydatów/wybór preferencji.

Więcej informacji: 

– zgłoś kandydaturę w rekrutacji elektronicznej: https://malopolska.edu.com.pl/kandydat/app/apply/index.html

– opis kierunku „Technik chłodnictwa i klimatyzacji”: http://zs1.bochnia.pl/index.php/rekrutacja/technik-chlodnictwa-i-klimatyzacji-nowosc-202011

PODOBNE ARTYKUŁY

Artykuły promocyjne

Ogłoszenia